Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

08 Apr 2008, 09:45

Sau sa fie lipsa de experienta...
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

25 Apr 2008, 12:25

Si eu sunt demult un cosumator de F1. De cand ma stiu am tinut cu Ferrari. Dintre piloti i-am admirat pe Prost, Mansell, Schumi. Schumi a fost clar no.1, poate daca Senna nu patea ce a patit in '94 la Imola lucrurile ar fi stat altfel.
Massa imi place dar e inconstant, Kimmi e mai talentat si poate spera si la alte titluri. In rest...piloti buni ajutati de masini foarte bune, dar ca Schumacher nu sunt deocamdata...aduceti-va aminte de primul an al lui Schumi la Ferrari ('96) ce curse facea cu o masina care atunci avea mari probleme! :cheers:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

25 Apr 2008, 16:16

Schumi - the best!!! 8)
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Subiect Autor
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

25 Apr 2008, 21:06

a fost, este si va ramane un simbol in F1. Si Senna la fel, dar nu se poate face comparatie intre cei doi din cauza tehnologiei. Unul si-a inceput ascensiunea in momentul cand celalalt a terminat-o tragic. Poate asa a vrut Dumnezeu...ca doua genii sa nu se intalneasca niciodata...nu am pierdut o cursa in ultimii 10 ani, dar nici unul din pilotii actuali nu se vor apropia vreodata de talentul celor 2...si nu numai...
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

25 Apr 2008, 22:10

luci_ct scrie:
a fost, este si va ramane un simbol in F1. Si Senna la fel, dar nu se poate face comparatie intre cei doi din cauza tehnologiei. Unul si-a inceput ascensiunea in momentul cand celalalt a terminat-o tragic. Poate asa a vrut Dumnezeu...ca doua genii sa nu se intalneasca niciodata...nu am pierdut o cursa in ultimii 10 ani, dar nici unul din pilotii actuali nu se vor apropia vreodata de talentul celor 2...si nu numai...


Ai mare dreptate, comparatia nu prea isi are rostul, cred insa ca daca Senna nu murea ar fi fost o competitie deosebita intre cei doi. Pentru ca in rest Hill, Villeneuve, Hakkinen, Alonso si chiar Kimmi au fost buni in primul rand datorita masinii pe care o aveau la momentul respectiv.
Cat despre pilotii actuali, sincer trag speranta ca Raikkonnen, Kubica, Heidfeld si de ce nu Massa sa atinga macar 70% din potentialul celor doi mai sus amintiti.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Subiect Autor
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

27 Apr 2008, 20:37

Din nou Ferrari se pare ca va face legea si in acest an... :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

27 Apr 2008, 21:34

Raikkonen castiga in Spania, Massa pe doi

Pilotii Ferrari au dominat Marele Premiu al Spaniei de duminica. Kimi si-a pastrat pole-ul si a terminat pe locul 1, iar Massa a trecut la start de Alonso si a ramas pe pozitia secunda pana la final. Alonso a abandonat de pe locul al cincilea, iar Kovalainen a fost protagonistul unui accident violent. Cursa a fost terminata de numai 13 piloti (noua in acelasi tur).

Sutil si Vettel au deschis cursa printr-un acrosaj care a dus rapid la abandonul amandurora. La start, Raikkonen a plecat foarte bine si si-a pastrat locul intai, iar Massa a trecut pe locul secund in locul lui Alonso, dupa ce spaniolul a pierdut aderenta si a iesit putin pe iarba.

A fost nevoie de safety car pana in turul 4 pentru a curata pista de ramasitele lui Sutil si Vettel. Acestea nici nu se uscasera bine pe faras, ca in turul al optulea Nelson Piquet Jr. si Bourdais s-au lovit reciproc si au abandonat. Intre timp, Raikkonen nu s-a distantat pe locul intai la mai mult de 3,5 secunde fata de Massa.

Primul a intrat la boxe Alonso, in turul 17, urmat la trei tururi distanta de Massa si apoi de Raikkonen. Imediat dupa iesirea finlandezului, francezul Kovalainen a iesit violent in decor, cu peste 200 km/h, pierzand controlul din cauza unei explozii de cauciuc pe partea stanga-fata.

Masina sa a ramas minute bune infipta sub bariera de pneuri, iar dupa ceva munca a stewarzilor de a o extrage de acolo medicii au acordat primul ajutor.

Kova a iesit intins pe targa cu gatul imobilizat, insa un comunicat de presa aflat in timpul cursei a anuntat ca starea sa de sanatate este buna. Spre finalul cursei, organizatorii au anuntat ca pilotul a fost transportat la spital pentru mai multe teste medicale.

Cursa a fost reluata in turul 28, dupa sase tururi in care safety car-ul a fost prezent pe traseu. Heidfeld a intrat la boxe in acest rastimp si a primit dupa aceea o penalizare de stop&go, cazand de pe locul cinci pe 15, fara sa mai conteze.

Alonso a urcat pe locul al cincilea, insa numai pentru moment, pentru ca a abandonat cu probleme la motor in turul 34. A urmat abandonul unui alt pilot din top opt, Rosberg, moment in care Nakajima a intrat in puncte, acolo unde a si ramas (pe locul 8).

In turul 43 a inceput o noua serie de intrari la boxe, iar Hamilton a reusit sa avanseze o pozitie, pe locul al treilea, in locul lui Kubica. Raikkonen si Massa au ramas in tandem pe 1-2 fara emotii.

In timp ce la varf lucrurile ramaneau neschimbate, Glock a incearcat sa capteze atentia camerelor tv. Si a reusit. A dorit sa il depaseasca pe David Coulthard, dar si-a avariat partea frontala a masinii, intrand in scotian. Coulthard a avut si si el de patimit, alegandu-se cu o pana.

Raikkonen a ramas pe locul intai pana la final si a castigat la pas, cu 3,2 secunde in fata lui Massa. Hamilton s-a consolat cu un loc trei.

sursa: onlinesport.ro
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

 
Avatar utilizator
Schumi
Mesaje: 169
Membru din: 27 Dec 2007, 18:20
Localitate: B/BZ
Contact:

02 Mai 2008, 11:48

Long time..no see! :) Ferrari Rules!!!

Personal am inceput sa urmaresc F1 de prin 94 .. traiesc cu amintirea cursei in care Senna si-a gasit tragicul sfarsit pe circuitul de la Imola. Am fost fan Schumacher in permarenta, iar acum ca s-a retras tin in continuare cu Ferrari. Visul meu a fost sa ajung sa-l vad pe Schumi la treaba pana se va retrage si din fericire am reusit sa mi-l indeplinesc fiind prezent la Marele Premiu al Turciei in 2005. A fost o experienta unica, de neuitat! Efectiv nu se compara nimic cu zgomotul a 20 de motoare turate in turul de incalzire. CUTREMURATOR!!! Sper sa repet experienta cat de curand.

FORZA FERRARI!!!!
ex SEAT LEON 1.9 TDI 110 CP - BZ 86 LUK
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Subiect Autor
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

03 Mai 2008, 11:45

poate ne adunam cativa la un mare premiu de F1...ar fi o idee excelenta
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Schumi
Mesaje: 169
Membru din: 27 Dec 2007, 18:20
Localitate: B/BZ
Contact:

03 Mai 2008, 20:20

N-ar fi o idee deloc rea.. :D
ex SEAT LEON 1.9 TDI 110 CP - BZ 86 LUK
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

03 Mai 2008, 21:02

Am constatat cu mare bucurie ca cei mai multi fani sunt ai echipei Ferrari si ai lui M.Schumacher. Au scris istorie si ne-au adus noua, fanilor, multe satisfactii...
Din pacate n-am reusit inca sa ajung la un Grand Prix de F1, desi posibilitati ar fi fost...poate in viitorul apropiat sau foarte apropiat...un Hungaroring macar...deh, omul cat traieste spera! Ideea cu o potentiala intalnire la un Grand Prix mi se pare excelenta.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

09 Mai 2008, 07:34

Din cate stiu, in acest weekend este MP al Turciei? Un pronostic, ceva? Eu mizez pe Ferrari cu inca o dubla, nu conteaza ordinea (Massa sau Kimmi). Sper sa continue seria excelenta a scuderiei, pentru ca prea am suferit de cand s-a lasat Schumi. Pe 3 sper sa iasa Kubica, caruia ii intrevad un mare viitor in F1.
:occasion7:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

09 Mai 2008, 21:29

Eu am sperante in Raikkonen :wink:
Ultima oară modificat 10 Mai 2008, 00:02 de către ace117, modificat 1 dată în total.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Subiect Autor
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

09 Mai 2008, 23:33

Subscriu la parerea lui Ace...eu am si pariu pus...asa ca ar face bine sa castige :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Subiect Autor
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

22 Iun 2008, 16:04

FORZA FERRARI!!!!!!!!!!!!!! :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori