Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Olaru.Alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 146
Membru din: 19 Aug 2014, 21:52
Localitate: Bacau

DIY Cassette-Player Aura Aux Jack audio

10 Noi 2014, 23:26

Buna ziua dragi colegi. Pentru cei interesati sa faca un pic de modare

Am cautat o varianta ieftina pentru conectarea telefonului la casetofonul Aura cu caseta.

Imagine
Si am dat peste acest link
http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4988871-DIY-quot-JB-Mod-quot-Auxiliary-iPod-Input-to-OEM-Head-Unit-via-Tape-Deck-Hack/page5

Desfacem capacul de pe spate si fata.
Imagine

Desfacem cele 4 suruburi si scoate cu grija cele 2 pamblici pentru a scoate mecanismul de la caseta.

Imagine

Ce facem este sa "injectam" semnalul de la telefon, sau orice sursa de sunet, prin jack ce il conectam la sursa audio. Cele trei fire de la jack (Ground, Left, si Right), le conectam la 3 pini ale integratului TEA0675T(pinul 16 pentru Ground, pinul 1 si 24 pentru LEFT si RIGHT) situat langa acea pamblica care vine de la mecanismul casetei. Am cautat pe spatele PCB-ului conexiuni directe la cei 3 pini, deoarece nu aveam cum sa lipesc direct pe pini fara sa ating altul de langa el.


Imagine



In caz ca nu aveti acelasi integrat, cautati pe internet datasheet-ul integratului care se afla in preajma acelei pamblici. Si ar trebui sa fie in datasheetul lui scris daca este un filtru de zgomot, sau amplificator. In acel datasheet cautati semnificatiile fiecarui pin(pinout). Si vedeti daca are 2 iesiri (Stanga si Dreapta), si Ground-ul

Imagine

Acele puncte de pe spatele pcb-ului trebuie gasite si verificate cu un multimetru setat pe continuitate.

Imagine

Am conectat telefonul, si am impins mecanismul de la caseta sa si cum ar fi o caseta inauntru. Am apasat pe butonul tape/cd.

Imagine

Si merge :yah . Maine voi pune un cablu audio care nu este improvizat:)) si sa vedem cum se aude pe masina.
Se poate da pe radio, si reveni la tape fara a apasa din nou acel mecanism( numai sa nu apasam pe eject la caseta)

Un dezavantaj ar fi ca motorasul merge incontinuu(as incerca sa ii scot alimentarea sa vad ce zice>:) ), si nu se pot schimba de la casetofon piesele.

Spor la hack;) Si sper sa va fie de ajutor pentru cei ce vor sa scape de magazie de cd uri, si sa pastreze casetofonul original.
Toledo 1M 2002/ASV/1,9 TDI/110 CP
 
 
Avatar utilizator
Olaru.Alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 146
Membru din: 19 Aug 2014, 21:52
Localitate: Bacau

Re: DIY Cassette-Player Aura Aux Jack audio

11 Noi 2014, 10:45

gamer555 scrie:
felicitari ca ti-a iesit mestereala ;)

ms ms:)
Toledo 1M 2002/ASV/1,9 TDI/110 CP
 
Avatar utilizator
Olaru.Alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 146
Membru din: 19 Aug 2014, 21:52
Localitate: Bacau

Re: DIY Cassette-Player Aura Aux Jack audio

11 Noi 2014, 13:22

Am pus pe masina si se aude foarte bine:) singurul impediment este atunci cand dai pe radio si vrei sa revii pe caseta nu se mai aude pana nu apesi un pic pe derulare. Eu am umblat un pic si la mecanism poate din cauza asta imi face asa:)
Dar in concluzie merge si se aude bine. Spor
Toledo 1M 2002/ASV/1,9 TDI/110 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori