Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

toledo vs skoda

18 Mai 2009, 06:23

Salut. vreau sa au daca se poate pareri despre o comparatie dintre skoda octavia 1 si Seat Toledo-Leon 1M ! stiu ca au cam aceleasi motare dar as vrea sa stiu si parerea voastra :care e mai frumoasa ca aspect,care e mai usor de intretinut,materiale interioare folosite,etc.Se poate compara si Octavia 2 cu Toledo 5p .Mie personal parca imi place mai mult toledo 1m decat leon 1M.Astept parerile voastre cu nerabdare...si subiective si obiective!
red bull
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

19 Mai 2009, 17:28

Nu vrea sa spuna nimeni nimic?
red bull
 
Avatar utilizator
mchereja
Mesaje: 154
Membru din: 03 Dec 2008, 21:27
Localitate: Bistrița

Re: toledo vs skoda

19 Mai 2009, 19:01

Ca posesor de Toledo nu stiu daca pot sa fiu obiectiv, dar sincer consider ca la design exterior Toledo e net superior, da o senzatie de sportivitate si mai e si acel "auto emocion" pe care-l simti in momentul in care conduci un Seat. Finisarile interioare mi se par destul de asemanatoare ca materiale, cu un plus spre Seat. In rest, motoarele sunt aceleasi deci costurile de intrtinere sunt asemanatoare. Eu nu pot decat sa te sfatuiesc sa iei Seat (si mie mi-a placut mai mult Toledo decat Leon)... :D
Intr-o lume sufocata de Volkswagen si Dacia, un SEAT e o pata luminoasa de culoare...
Seat Toledo 1.9 TDI 90 CP 2002 ALH
BN - 27 - CAM
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: toledo vs skoda

19 Mai 2009, 20:55

eu zic ca toledo e clar castigator.
design exterior : la toledo a fost facut de giugiaro. enough said ! nu se compara cu octavia. de ex a fost printre primele masini de serie cu "faruri clare" in 99 cand a aparut. spatele iarasi e super, la skoda e monoton si simplu.
interior : in mare sunt la fel, dar la octavia sunt acele ceasuri extraordinar de urate, cu cifre orientate "tangential" pe cerc, ceea ce mi se pare foarte depasit (era caracteristic masinilor de acum 40-50 de ani. in plus, luminile rosii de la toledo sunt marfa, verdele de la skoda cu albul acela mi se pare rasuflat.

TOLEDO wins :bounce:
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

20 Mai 2009, 06:31

Nu stiu cat de incapator este portbagajul unui Toledo ,la Octavia e imens! La design si mie imi place mai mult Toledo ,e mai agresiv,mai sportiv,mai frumos dar la revanzare nu stiu daca sta atat de bine ca Octavia .Finisarile interioare mi se par ca la Seat sunt mai mult catre Audi (poate ma insel).Nu stiu la picioare la locurile din spate la Toledo ,e tot asa ca si la Leon?
Imagine
interior de Leon. nu aveti un interior cu Toledo?
red bull
 
Avatar utilizator
mchereja
Mesaje: 154
Membru din: 03 Dec 2008, 21:27
Localitate: Bistrița

Re: toledo vs skoda

20 Mai 2009, 08:49

Portbagajul la Toledo e imenssss!!! Uite si poze cu un interior de Toledo, e foarte spatios si in spate (desi n-am stat niciodata acolo :D ).
Imagine
Imagine
Intr-o lume sufocata de Volkswagen si Dacia, un SEAT e o pata luminoasa de culoare...
Seat Toledo 1.9 TDI 90 CP 2002 ALH
BN - 27 - CAM
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

21 Mai 2009, 17:00

Mersi pentru imagini.Imi plac jantele tale!Leon 1M am avut dar toledo nu ,sunt curios cum se comporta pe drum ,la fel ca Leonul?As putea sa iau in calcul si Vw Golf 4. Ce pacat ca nu este Toledo combi,cred ca ar fi fost de senzatie.
red bull

 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: toledo vs skoda

21 Mai 2009, 17:58

Interiorul de la Toledo a fost luat de la Audi A3(dupa cum se ia si Exeo acum de la Audi A4). Asa ca da, finisarile interioare sunt mai bune. Cele de la Skoda sunt... ok... mie unul nu-mi plac. La fel cum nu-mi place nici exteriorul. Este prea drept, prea clasic, prea batranesc... Poate dupa o varsta m-as uita la Octavia ca fiind o masina fiabila, buna, spatioasa(ceea ce e orice VAG) si ieftina!
Toledo si Leon-ul sunt identice in ceea ce priveste interiorul. Asa ca asteapta-te la acelasi spatiu interior in spate. Un plus ar fi portbagajul care e destul de mare. Destul spre foarte mare in clasa lui. Cel de la Skoda e cam la fel de mare dar Octavia are avantajul de a fi hatchback(portbagajul se ridica cu tot cu luneta) ceea ce ofera un spatiu mai mare de incarcare. Dar odata ce e inchis sunt foarte asemanatoare.
Cat despre fiabilitate... sunt identice din orice punct de vedere. Poti sa construiesti un Toledo cu piese de Octavia. Si invers normal. Singura diferenta intre ele e de aspect. Si aici conteaza ce-ti place tie...
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

22 Mai 2009, 16:00

Da,ai dreptate.singurul dezavantaj este ca la o revanzare toledo se da mai greu.La un moment dat ,avand un toledo de vanzare ,cineva a intrebat:"cine face seatul/coreenii?"De Skoda toata lumea stie ca e o masina buna,cum am putea sa promovam si Seatul?
Imagine
un Leon care imi place
red bull
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: toledo vs skoda

22 Mai 2009, 16:20

Da, dar pana la urma nu ne cumparam masinile pentru ca vor valora nu stiu cat peste cativa ani. Orice masina este o masina de tocat banii din momentul in care o iei si pana o dai. Chiar fara modificari tot te costa benzina, revizii taxe... Asa ca... Ne cumparam masina asta si nu aia pentru ca ceva la masina asta ne atinge o coarda sensibila... motor, performante, aspect, interior, modul in care se conduce, orice. Iti place ceva la o masina, chiar daca nu poti sa spui ce, si incerci sa cauti acel ceva la alte masini asemanatoare. Daca gasesti si in alta parte atunci incepi sa cauti alte chestii, dar de obicei fiecare masina e unica in felul ei. Eu cand am luat masina aveam la dispozitie un buget destul de ok... si m-am uitat la Golf 4, Golf 5, Octavia, Bora, Leon-ul nou, 320d, 325i mai multe. Singura care mi-a placut a fost 525i-ul unui coleg care-l dadea ieftin. Dar nu l-am luat din cauza consumului. Am zis sa raman la VAG si sa trec la diesel. Si nu-mi regret alegerea masinii. Regret ca nu am luat 1.8T in schimb... dar asta e alta poveste :D
PS: Leon-ul tau are jante de Skoda :lol:
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

22 Mai 2009, 21:09

Nu e Leonul meu,e o poza care imi place ,e un alb care ma atrage ,nu e un alb ca patul de spital .Treaba cu jantele e chestie de gusturi,daca nu iti place nu te uiti !sunt multe masini frumoase care le-am avut :Touran,Toledo5p,Leon 1m,golf 4,octavia 1 ,etc dar nu am avut toledo 1M(cred ca asa se numeste)Imi plac Seaturile mai mult decat Vw,tocmai de aceea am deschis discutia .tin cont si de sfaturile primite de la voi dar si de familie si trebuie sa iau in considerare ca odata si odata o voi vinde ca m-am casatorit cu sotia nu cu masina :D Am un hobby -sa schimb masinile cand se poate ,tin la ele dar incerc sa nu uit ce e mai important in viata:
ImaginePACE
red bull
 
bv10ptz
ingineru
Mesaje: 1165
Membru din: 17 Dec 2008, 21:31
Localitate: Brasov

Re: toledo vs skoda

23 Mai 2009, 06:28

Tinand cont ca ai familie,clar Skoda.Ca si finisaje si materiale e mai bine facut toledo,dar ca latura practica skoda.Si apropo,aluia cu ,,cine face seatul?coreenii?''trebuia sa-i recomanzi o bicicleta,si sa ne lase pe noi astia care circulam cu auto in pace. :lol:
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003
 
bv10ptz
ingineru
Mesaje: 1165
Membru din: 17 Dec 2008, 21:31
Localitate: Brasov

Re: toledo vs skoda

23 Mai 2009, 06:29

sau poate mai bine ar trebui sa treci la prima masina din lista ta:touran-ul
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: toledo vs skoda

23 Mai 2009, 11:56

bv10ptz scrie:
Tinand cont ca ai familie,clar Skoda.


Sunt de acord! E o masina mai practica. Toledo-ul se incadreaza in familia Seat. E putin mai... sportiva. Skoda e clar mai practica, mai ok pentru drumuri linistite pe autostrada cu un copil in spate si portbagajul plin de bagaje. Toledo e mai mult pentru serpentine luate in viteza cu sotia in dreapta si un snowboard in masina :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

28 Mai 2009, 18:53

deocamdata am asta si asta :
Imagine

Imagine
voi vedea daca ramane vreuna in Familie :D .traim clipa !
red bull

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator