Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
bv10ptz
ingineru
Mesaje: 1165
Membru din: 17 Dec 2008, 21:31
Localitate: Brasov

Re: toledo vs skoda

29 Mai 2009, 04:19

Clar Skoda,dintre cele doua.Ce preturi au?
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

29 Mai 2009, 06:19

Eu le-am adus spre vanzare: pe Skoda cer 7500 euro si are o taxa de 1000Ron, iar Golful este din 2003 si cer 5400 cu o taxa de 800 Ron
red bull
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: toledo vs skoda

29 Mai 2009, 10:45

Ce motor are Skoda? Daca e TDI pastreaz-o pentru tine. E o masina comfortabila, destul de mare pentru o familie, este o masina ok. Fa o vizita colegului RBN pentru motor si poti sa o pastrezi linistit. Si asta vine de la un proprietar de Toledo :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

29 Mai 2009, 17:46

Octavia e pe benzina ;oricum eu nu ma prea impac cu dieselurile ,dar daca totusi e pe motorina prefer ALH-ul.E intradevar economic ! restul TDI-urilor au rivali seriosi daca e vorba de consum (HDI).Incep sa cred din ce in ce mai putin in mitul masinilor nemtesti:
Imagine
red bull
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: toledo vs skoda

29 Mai 2009, 20:43

Eu intre benzina aspirat si diesel aleg diesel-ul. Intre diesel si benzina turbo... benzina logic. Dar pe mine nu ma deranjeaza un consum de 12-13. Inainte de Toledo am avut un Passat VR5 Syncro si imi consuma 18-20 in Bucuresti. Pe langa ala TDI-ul nu consuma nimic :lol:
Cat despre masnile nemtesti... Am un prieten care a luat un Hyundai, o Elantra. Si la 25.000 Km masina era mai praf decat e a mea la 173.000. Nu doar ca motor... interior, plastice, toate troncaneau, schimbatorul nu-l simteai... era praf masina... Si masinile frantuzesti tot pe acolo sunt. Nu degeaba o masina VW, Seat, Skoda cu 150.000 Km costa cat un Renault, Peugeot cu 50.000 Km. Asa ca...
Din punctul meu de vedere singura marca pentru care as renunta la VAG este BMW. Dar am 2 mici probleme cu BMW-ul: design-ul si pretul. Nu sunt cele mai frumoase masini(si acelea frumoase sunt FOARTE scumpe) si la cat costa... gasesti un VW mult mai bine dotat. Daca o sa am vreodata bani de BMW, cel mai probabil, o sa imi iau un Audi :lol:
Cat despre ce masina sa iti iei... tu stii cel mai bine ce masina iti place, in ce masina te simti bine, ce masina iti place tie cum se conduce, ce masina indeplineste cerintele tale. Din punctul meu de vedere Skoda e cea mai ok la cat costa. E mare, comfortabila, rezistenta, fiabila si cu un motor ok este si ok la condus.
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: toledo vs skoda

30 Mai 2009, 02:48

Din cate am inteles eu , tu chiar nu stii ce vrei !!

mai intai trebuie sa intelegi ordinea in casa VAG : 1 =AUDI, 2= VW, 3= Seat, 4=Skoda....restu e totul o speculatie......doar ca au motoare identice nu inseamna ca sunt si la fel. La prelucrarea interiorului sunt enorme diferente de calitate, bineinteles pentru un ochi necunoscator care se uita doar la luciu si faruri mari, nu o sa fie niciodata diferenta.

Cert este ca un Seat este mai bun decat o skoda.

Vecinul meu are o Skoda oktavia 2 4x4...are 2 ani si e vai de mama ei la interior......in spate parca stai pe lemn asa de tare este
.
Flairul Seatului nu o sa-l vezi la Skoda....asta e parerea mea
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

30 Mai 2009, 06:25

Imi doresc o masina mare, desi locurile de parcare sunt pe cale de disparitie :( ,o masina cu un consum mic si totusi sa fie spatioasa :P ,sa fie fiabila ,sa fie lipita de sosea (stabila),sa aiba un pret de revanzare relativ bun (pentru ca dupa 2 ani trebuie schimbata :D ),o siguranta de invidiat(airbaguri multe ...etc)poate fii Mercedes E-Klasse ...Visez :lol:
red bull

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: toledo vs skoda

01 Iun 2009, 11:13

facand haz de ce ai scris tu, stii ca nu se poate o persoana sa fie si foarte frumoasa, si fidela, si cu o cariera de invidiat, si foarte desteapta.

ar trebui sa faci un compromis undeva, si sa alegi ceea ce te incanta cand vezi....let your heart decide.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

02 Iun 2009, 06:28

am sa incerc si un Toledo sa am inima impacata,desi tot la "fata morgana"mi-e gandul.Imi plac tare mult Seat-urile pacat ca la noi stie lumea mai mult de Vw,skoda.
Imagine
de masinuta asta ce spuneti?
red bull
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: toledo vs skoda

02 Iun 2009, 08:59

totusi nu e cam mare diferenta de la masinuta asta pana la un toledo sau octavia I ? :D
 
Avatar utilizator
Hurghis Vasile
Subiect Autor
Mesaje: 48
Membru din: 09 Feb 2009, 18:31

Re: toledo vs skoda

04 Iun 2009, 15:28

eu cred ca fiecare dintre noi viseaza,dar e frumos si e ceva ce nu intalnesti la tot pasul.Poate odata si odata ni se vor implini visele!
Imagine
red bull
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: toledo vs skoda

29 Sep 2009, 12:55

Nici nu se mai compara Tour-ul cu Toledo. Am vrut sa-mi iau o Skoda inainte. Cand ridici capota de fata la Octavia, ramane acolo un gol imens si trebuie sa dai cu mana de o sarma indoita ca sa deschizi. Nu mi-a placut deloc. La portbagaj, se deschide tot hayonul si cand il inchizi trebuie sa tragi de o panglica de canepa, care tine loc de maner. Buza inferioara a pragurilor e la Skoda parca facuta din ciocan. Nu mai vorbesc de aspectul patratos. Vreau sa va spun ca am ales Toledo, comparandu-l cu Passat, Skoda nici nu a prea fost in calcule. Mai degraba Bora, daca e sa facem totusi comparatii, dar sunt masini cu public tinta diferit. Skoda e o masina consacrata pe piata romaneasca si e de nezdruncinat increderea romanilor in ea, iar aceasta pe buna dreptate, indiferent de bilele negre. Au imbunatatit si ei acel hayon, au facut o dubla deschidere la Superb, poti deschide doar capota sau tot hayonul, cum doresti. Au recunoscut astfel si ei ca masina nu e neaparat o caruta de carat bagaje sau mai stiu eu ce. Mai mergi si la teatru cu ea.
 
abobster
Mesaje: 19
Membru din: 11 Iul 2009, 03:45

Re: toledo vs skoda

06 Oct 2009, 22:02

Prieten f bun si-a luat Skoda II cu 4 luni mai tanara ca a mea dar acelasi motor si un pic mai putine optiuni. Dupa multe teste liniute si comparatii, cam astea ar fi concluziile:
Toledo castiga la eleganta, aspect (interior si exterior) si confort, dar are un mare minus: imposibilitatea reglajului cotierei.
Cand te uiti in sus, la skoda ai impresia de "space ship", dar cand cobori privirea(mai ales noaptea), nu te mai saturi sa te uiti la Toledo.
Spatiul este mai bine economisit in skoda, dar toledo lasa impresia de mai mult spatiu datorita inaltimii superioare si portbagajul (datorita fundului dublu), e mai incapator si mai practic.
Toledo e mai greu, si pleaca mai incet de pe loc, dar castiga bine teren intre 70 si 140km/h, nu a fost tura la care sa nu-i dau macar un sfert de masina in fata, inclusiv cu schimb de soferi, chiar dak pana dam a 3-a el este in fata mea.
Skoda franeaza cu cativa metri mai repede de la 120km/h, ceea ce consider ca un mare minus pentru Toledo.
Pozitia in skoda, inclusiv pentru locurile din spate este mult mai apropiata de pamant si lasa impresia de stabilitate mai mare, dar eu intru in curbe de 90 grade cu 100km/h si el are emotii, il cam pierd pe viraje stramte. Chiar dak e mai inalta, Toledo am impresia ca are motorul pozitionat nitzel mai in spate fata de rotile din fata si greutatea este mai bine impartita pe roti.
La 50000km, mie imi este foarte uzat butonul de deschidere usi si cel de la geamul soferului, la el schimbatorul.
Un minus pentru skoda este riscul de a sparge baia de ulei pe drumuri denivelate: face balans foarte mare la trecerile cu viteza peste denivelari mai ample; el a trantit-o de cateva ori cu burta de asfalt si a spart o baie, la un podetz unde eu doar am rashchetat cu fusta barei asfaltul.
Un mare minus pentru Toledo este la partea financiara. Il cumperi cu 3-4000 mai scump de nou si dupa 3-4 ani e mai ieftin ca o Skoda cu aceleasi caracteristici. Asta probabil si faimei care si-a creat-o Skoda in Romania (unii zic ca e mai fiabila decat tata VW).
Ink o chestie care nu-mi place la Toledo: m-a pus naiba sa dau plasticurile de la praguri jos sa spal bine mocheta, si la montare park nu mai sunt de acolo, si-mi raman mici spatii peste tot la imbinare.

Concluzie: La amandoi ne place mai mult Toledo, dar preferam, dak e sa vindem, Skoda.
Asteptam acum sa vedem treaba cu fiabilitatea, dar pentru asta tre sa trecem de 150000km, asa ca voi mai scrie peste cativa ani. :D
Seat Toledo Stylance, 2007, 1,9 TDI 105 Cp
 
Soferu Iadului
Mesaje: 40
Membru din: 09 Noi 2011, 03:53

Re: toledo vs skoda

20 Noi 2011, 01:39

Eu am ales toledo din prima pt formele lui agresive si in interior cred ca seamana destul de mult cu audi A4 cel care a fost fabricat pana in 2002. 1.6 16v 2003 si sunt foarte multumit de ea
 
Soferu Iadului
Mesaje: 40
Membru din: 09 Noi 2011, 03:53

Re: toledo vs skoda

20 Noi 2011, 01:50

si a-m observat k la skoda volanul nu se uzeaza asa repede precum cel de la seat. ma refer la luciul de pe volan

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori