Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
b.anna
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 10 Apr 2012, 23:08

Buna!

10 Apr 2012, 23:16

Am si eu un Seat Toledo si azi am intampinat o problema.Am incercat sa franez dar pedala era moale dintr-o data s-a dus la "fund" si masina nu se oprea,nu frana dekt f putin...am mers la un service si nu stiau ce sa-mi zica...placutele sunt noi..lichid de frana este...care ar fi problema?
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Buna!

11 Apr 2012, 05:50

Cel mai probabil daca frana a revenit dupa ce ai stationat o vreme este din cauza blocarii unui etrier.
Mai ales daca ai schimbat placutele este posibil sa frece una si datorita temperaturii create sa se evapore lichidul in etrierul respectiv.
Asta face ca la apasarea pedalei sa nu tina frana, deoarece ai vapori in instalatie.
Ia o lopatica si stai cu ea langa mecanicul care a facut treaba de mantuiala, sa curete toate pistonasele si sa verificce ca nu raman blocate. :yh
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Buna!

11 Apr 2012, 19:57

b.anna scrie:
lichid de frana este...care ar fi problema?


Este la nivel sau e si el inlocuit?
Ceva similar am patit si eu acum cativa ani la un golf.A fost verificat lichidul cu un fel de ''pix'' cu leduri si era pe rosu :roll: .
Dupa inlocuire era alta viata.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator