Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
FlorentinPavel
Subiect Autor
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Cum desfac grilajul din fata parbrizului ?

27 Feb 2011, 13:31

Mi-a plesnit parbrizul de la o ciobitura mai veche si acum va trebui sa-l inlocuiesc.
Din experienta stiu ca baietii de pe la ateliere de parbrize mai rup clemme si le lasa asa, lipite cu superglue etc. fara sa spuna, asa ca vreau sa desfac singur toate ornamentele si am nevoie de sfaturi.
Cum desfac grilajul din fata parbrizului, dupa ce dau jos stergatoarele ? Are doar un cheder spre motor, se desface partea dinspre motor dar nici nu misca partea de la parbriz, desi am scos filtrul de polen si carcasa.
Ornamentele interioare de pe stalpii laterali ai parbrizului trag de ele la risc ?
Multumesc anticipat !
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum desfac grilajul din fata parbrizului ?

28 Feb 2011, 06:01

Din semnatura ta , nu reiese ce masina ai, sry :(
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
FlorentinPavel
Subiect Autor
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Cum desfac grilajul din fata parbrizului ?

28 Feb 2011, 09:12

Scuze, am Toledo 1M.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Cum desfac grilajul din fata parbrizului ?

28 Feb 2011, 14:53

Daca ai degete tari, e destul de usor de scos acel ornament de la parbriz. Dar eu nu as face asta pe frigul asta. E destul de casant. Trebuie inceput dintr-o parte, din care vrei. Se trage direct in sus, preferabil de ambele parti(adica pe latimea lui daca intelegi ce vreau sa zic). E fixat intr-un profil U de metal, un fel de arc cred. Acest ornament are o iesitura in forma de pana care se preseaza in acest profil prins de marginea parbrizului. Daca nu reusesti sa-l tragi cu degetele, poti baga o surubelnita mai lata pe langa parbriz, dar te uiti pana unde o bagi, sa nu prinzi acel profil U cu capul surubelnitei. Apoi rasucesti surubelnita si inaintezi inspre cealalta parte a masinii. Dupa ce s-a desprins pe vreo 5 cm, cred ca poti continua doar cu mana sa tragi de el. CU ATENTIE SA NU-L RUPI. Ornamentele laterale sunt din cauciuc mai tare si fixate tot cu un sistem pana in niste cleme galbene. Vorbesc de ornamentele exterioare stanga-dreapta. Cele din interior poti trage de ele incepand de sus. Directia de tragere e paralel cu parbrizul. Sunt fixate in niste cleme gen "bradutz" mai late.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum desfac grilajul din fata parbrizului ?

28 Feb 2011, 17:52

cele de pe interior nu este nevoie sa le dai jos, Am schimbat eu parbrizul de 2 ori si nu se atinge nimeni de nimica in interior...cu exceptia senzorului de ploaie>> pe care recomand sa-l dai tu jos. Se desprinde de parbriz , de pe acea folie de contact. De aceea ai ulterior nevoie- de una noua - sa o pui , pentru a lipii la loc senzorul de ploaie.
Merge si cea de la golf 4.

Acestea sunt 3 poze de la schimbarea parbrizului. Se vad clemele galbene- mi-au rupt una - si ca in interior nu se da nimic jos.

Imagine

Imagine

Imagine
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
FlorentinPavel
Subiect Autor
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Cum desfac grilajul din fata parbrizului ?

01 Mar 2011, 10:31

Mersi mult pt. ajutor, am remarcat ca ai o masina faina.
Am retinut sfatul cu senzorul de ploaie.

Grila respectiva o s-o dau jos cand se face cald afara si o sa torn pe ea niste apa calduta. De montat la loc am inteles ca se apasa usor de la un capal la celalat si se unge in prealabil cu ulei siliconic sau cu apa si sapun ca sa alunece mai usor in acel sant de plastic din baza parbrizului.

Apropo, deja doua cleme de la ornamentele laterale le-am rupt, acum am invatat sa umblu acolo, mi-am comandat cleme la reprezentanta. Nestiinta se plateste, dar am scapat ieftin ca nu-s scumpe.
Bine ca am intrebat pe aici ca sigur spargeam si grila.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori