Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Problema far - soclu, fire arse

24 Iul 2009, 09:01

si asa mai aveam alte probleme pe cap, nu se putea sa apara una noua... am remarcat la drumul in weekend ca nu imi mai merge un bec pe faza scurta (pe dreapta). mi-am facut timp sa cumpar niste H7 noi de la philips si am zis sa le inlocuiesc pe ambele, sa scap de belele.

cand am desfacut farul de pe dreapta, am descoperit o mare buba... s-au prajit firele la becul de pe faza scurta, cu tot cu soclul acela de plastic in care vin mufele. cand am incercat sa le desfac de pe bec, mi s-a spart in mana, iar din bec s-a desprins partea din spate (s-au "sudat" piciorusele de acei papuci). pe langa asta, mi s-a si inegrit sticla farului pe interior, se vede cu ochiul liber...
mi-am amintit ca imi schimbase fratele meu (din proprie initiativa) becurile cu unele cu lumina albastruie, dar acestea erau calitate de obor si de 100w in loc de 55w (asta am vazut cand am cautat cutiile lor :cry: )
bineinteles ca am scos si becul de pe stanga si l-am aruncat. FMM, poate imi lua foc masina de la niste chinezarii ! aviz amatorilor de "chilipiruri" !

operatiuni care trebuiesc facute :
- inlocuit cabluri cu tot cu papuci si mufa de plastic pentru faza scurta la far dreapta
- curatat sticla far dreapta pe interior
- inlocuit becuri in ambele faruri

eu ma pricep doar la ultima operatiune (din pacate). sa imi fac programare in service ? ceva recomandari ? am si alte variante ?
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Problema far - soclu, fire arse

24 Iul 2009, 11:49

revin cu niste poze :

interior far dreapta
Imagine

exterior far dreapta
Imagine

mufa faza scurta far stanga
Imagine

deci a fost atacat si cel din stanga, dar nu a apucat sa faca pagube prea mari acolo. reamintesc ca am aruncat si becul de pe stanga, si acum nu folosesc faza scurta deloc (nu risc nimic - scurt electric, ceva, nu ?)
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Problema far - soclu, fire arse

25 Iul 2009, 13:31

cred ca era si normal sa se intample una ca asta din moment ce ai pus becuri de 100w,nu a rezistat instalatia
nasol ce ai patit,sper sa rezolvi cat mai repede si fara costuri prea mari
bafta la reparatie
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Problema far - soclu, fire arse

20 Aug 2009, 10:43

problema s-a rezolvat acum vreo doua saptamani inainte sa plec cu masina in concediu. au fost inlocuite cablurile cu tot cu mufe la faza scurta si mi-am pus philips blue vision pe ele. a fost operatiune de 5 minute.
ramane de curatat sticla pe interior la farul din dreapta...
 
Avatar utilizator
bluestyle
Mesaje: 510
Membru din: 18 Mai 2012, 10:39
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Problema far - soclu, fire arse

19 Dec 2013, 11:16

gamer555 scrie:
problema s-a rezolvat acum vreo doua saptamani inainte sa plec cu masina in concediu. au fost inlocuite cablurile cu tot cu mufe la faza scurta si mi-am pus philips blue vision pe ele. a fost operatiune de 5 minute.
ramane de curatat sticla pe interior la farul din dreapta...


De unde ai cumparat mufe pentru faza scurta? AM si eu nevoie de una
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Problema far - soclu, fire arse

19 Dec 2013, 11:38

sincer, nu imi mai aduc aminte de acum patru ani. cred ca tot de prin dezmembrari, de la o masina busita.
 
Avatar utilizator
bluestyle
Mesaje: 510
Membru din: 18 Mai 2012, 10:39
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Problema far - soclu, fire arse

19 Dec 2013, 11:39

Oh scuze acum am vazut data topicului :)) Mersi oricum!

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Problema far - soclu, fire arse

20 Dec 2013, 06:46

Daca nu ai dezmembrari in zona poti folosi un soclu de releu auto din care folosesti doar doua fire.
Cum sunt cele ce le monteaza la alarme pe contact si pe care il poti cere la orice magazin de piese auto, vine impreuna cu fire de 20cm ori fara. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori