Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
tomescu robert
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 15 Mar 2009, 10:50
Localitate: BRAŞOV

mecanism de inchidere portbagaj

17 Mar 2009, 19:25

Despre mecanismul de închidere portbagaj:

S-a rupt piesa aceea din zamac de la tija de legatura(a doua oara in doi ani). Normal ar fi sa iau un mecanism nou de inchidere cu totul. La reprezentanta este in jur de 400 Ron. Ma poate indruma cineva spre o alta solutie(toledo 2003). Multumesc anticipat pentru sugestii. Robert- Brasov
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: mecanism de inchidere portbagaj

17 Mar 2009, 19:50

ti-am mutat eu aici problema!
tot ce tine de problemele toledolui, aici se posteaza!

later edit: era postat la leon si foarte aiurea!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de inchidere portbagaj

17 Mar 2009, 20:23

pai el are toledo :lol:
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
cev13
Mesaje: 478
Membru din: 05 Dec 2008, 12:58
Localitate: Brasov

Re: mecanism de inchidere portbagaj

17 Mar 2009, 20:51

Incearca in Sacele, la dezmembrari. :wink:
LEON FR eclipse orange 2018
ex:LEON 1.4 2008
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mecanism de inchidere portbagaj

17 Mar 2009, 22:12

Ovi_King scrie:
pai el are toledo :lol:


Da, insa postase la Leon.
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de inchidere portbagaj

17 Mar 2009, 22:40

Testosul scrie:
Ovi_King scrie:
pai el are toledo :lol:


Da, insa postase la Leon.



cand am citit eu inca era la leon.sorry greseala mea!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
tomescu robert
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 15 Mar 2009, 10:50
Localitate: BRAŞOV

Re: mecanism de inchidere portbagaj

26 Mar 2009, 10:31

cev13 scrie:
Incearca in Sacele, la dezmembrari. :wink:

Multumesc, alte sugestii?

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Probleme descuiere portbagaj

04 Iul 2009, 18:11

am constatat acum cateva zile ca nu mi se mai deschidea portbagajul. dupa ce am vazut la un alt toledo 1m (al lui nmihai67) care e mecanismul de deschidere, am pliat banchetele si m-am bagat prin interior si am reusit sa il deschid. mai departe am observat care e problema, se vede in poza de mai jos
Imagine

mai departe am scos si desfacut manerul ca sa scot piesa rupta. ea arata cam asa :
Imagine

la cautare in ETKA dupa codul care apare pe piesele de plastic din acest mic ansamblu gasesc doar un "clip" de 1,74 euro - cred ca se refera doar la partile acelea de plastic. aveti idee daca partea metalica (care apare in poza 2) se poate cumpara individual, sau doar de-a intregul cu tot cu maner si toate mecanismele lui ? nu iau in calcul sa cumpar manerul de-a intregul pentru ca e vreo 55 euro...

idei ceva ?
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Probleme descuiere portbagaj

04 Iul 2009, 18:23

Scoti surubul din partea opusa piesei rupte, gauresti si filetezi cu acelasi filet bucatica rupta, cauti un surub similar cu cel original, ca pas si diametru, iar la infiletare tii piesa rupta, in asa fel incat atunci cand infiletezi surubul sa o prinzi si pe ea.
Asta ar fi cea mai ieftina rezolvare. Cred ca si cea mai rapida. :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Probleme descuiere portbagaj

04 Iul 2009, 18:45

te inseli, cea mai rapida e "picatura" sau alt glue din asta care se lauda ca lipeste fier :D
iar pentru solutia ta nu am sculele necesare si nici indemanarea sa lucrez cu atata precizie...

dar nu vreau sa apelez la asa ceva pentru ca probabil imi va rezolva problema doar temporar, si nu vreau sa repet operatiunea asta prea des.
 
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Probleme descuiere portbagaj

08 Iul 2009, 20:47

In mod sigur daca apelezi la PBV2 rezolvi problema. :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Probleme descuiere portbagaj

20 Aug 2009, 10:55

pana la urma asupra piesei rupe se va incerca metoda gaurit + filet asa cum a propus si baltazar.

din pacate prin parcurile de dezmembrari vazute nu am gasit toledo 1M. stie cineva daca pot gasi piesa si pe masini similare din grupul VAG ? gen octavia 1 ?
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Probleme descuiere portbagaj

02 Sep 2009, 11:54

Eu am avut aceeasi problema la Toledo 2, pe nou la reprezentante se vinde doar toata clapeta, nu se vinde piesa mica din antimoniu care ti s-a rupt tie, eu am avut sansa de a gasi asa ceva ( adica toata clapeta) second hand si am dat pe ea 100 de lei. Inainte am reparat clapeta veche la un atelier de prelucrari mecanice, dar s-a rupt din nou, deoarece acele prelucrari mecanice au slabit si mai mult materialul. Antimoniul nu poate fi sudat si e un material foarte pacatos, parca intentionat conceput spre a fi ireparabil. Bafta la cautari, cauta pe Google dezmembrari masini, trebuie sa fie. Mie nu a acceptat sa-mi trimita piesa prin curier, m-am dus dupa ea. Asta e...
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Probleme descuiere portbagaj

08 Sep 2009, 23:04

am rezolvat si eu pana la urma... am gasit manerul cu totul la dezmembrari undeva in galati dar surprinzator am reusit sa intru in posesia piesei in aceeasi zi. tot 100 ron a costat si pt mine. tot eu l-am si montat iar la o analiza mai amanuntita a mecanismului mi-am dat seama ca e posibil sa o mai patesc in viitor cu aceeasi piesa. pur si simplu mecanismul mi se pare unul stupid si prost gandit si acel piciorus care s-a rupt la mine trebuie sa reziste la o forta destul de mare la actionarea manerului :(
chiar si cu mana trebuie sa trag destul de tare de acea "sarma" care actioneaza deschiderea. iar cursa acelui mecanism de deschidere nu e aceeasi cu a manerului (si nu e din cauza "noului" maner, e fix la fel cu cel vechi si functioneaza la fel. si nici nu sunt piese indoite sau care nu merg asa cum ar trebui - am dat si cu o tona de wd40 pt siguranta). deci a trebuit sa montez "sarma" in clipul de plastic din maner destul de tensionata (la jumatatea cursei). sper sa nu patesc vreo faza in mers, sa dau intr-o groapa ceva si sa mi se deschida singur portbagajul... :roll:

singura problema a fost ca, dupa ce am pus toate la locul lor inclusiv plasticele de pe interiorul portbagajului, am ramas cu 4 suruburi in mana :lol: asta se intampla daca le desfaci intr-o zi si le pui la loc peste doua luni. poate maine pe lumina descopar locurile lor...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori