Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Probleme descuiere portbagaj

17 Dec 2018, 10:33

Trebuie sa vad, ca am uitat, dar stiu ca da, cam trebuie sa desfaci toate axele acelea, mai sunt si altele, cu uneltele adecvate ies si intra la loc usor.
 
Avatar utilizator
marianos
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Probleme descuiere portbagaj

19 Dec 2018, 10:47

Ce ati folosit pentru inlocuirea acelui segment ? Ma intereseaza cum ati procedat sa ma ocup de porcaria asta . Multumesc.
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Probleme descuiere portbagaj

19 Dec 2018, 16:34

1. Se netezeste ce a mai ramas din axul rupt cu o pila.
2. In locul axului rupt ramane o gaura care se fileteaza nu neaparat cu tarod. Eu am facut filet chiar cu surubul pe care l-am montat acolo. Nu e un metal foarte dur.
3. In locul axului rupt am pus o bucata dintr-o conducta de cupru. Surubul care trece prin ea + conducta trebuie sa fie exact cat axul rupt.
4. Dupa montaj se reface cu o pila un mic cant exact cum avea axul original. Bucata rupta trebuie recuperata pt. a putea vedea despre ce e vorba.
Mie nu mi-a iesit chiar ca la micrometru, dar la montajul clapetei pe capota am mai facut mici reglaje (tijele de actionare sunt reglabile cu filet).
Ba se inchidea greoi, ba nu se deschidea, in final a functionat.
La mine are 2 ani si folosesc des capota spate.
Depinde de rabdarea fiecaruia si priceperea de a lucra cu unelte mici.
 
Avatar utilizator
marianos
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Probleme descuiere portbagaj

19 Dec 2018, 22:44

Maine sunt pe ea , mai am un coleg dibaci si fac poze daca reusesc ceva , vreau sa îi pot ajuta si pe alti colegi cu beleaua asta.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori