Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Tzyu96
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2017, 14:41
Localitate: Iasi
Contact:

Doua probleme

12 Mai 2020, 13:35

Salut. Am un Seat Toledo 1m2 1.9 asv și am doua probleme cu mașina
1) ventilatorul de pe radiator(cel mare) nu funcționează când apa este la 90 de grade și nici după o rulare îndelungată a motorului. Funcționează împreună cu cel mic doar la acționarea ac-ului
2) timp de aproximativ un an, când dădeam drumul la aer, îmi arunca pe grilele de aerisire un burete de culoare gri inchis și sfărâmicios. De o săptămână, îmi dă căldură când vrea, și acea căldură este mai mult rece. Am schimbat antigelul, termostatul și am curățat instalația dar fara rezultatele. Furtunele care duc la caloriferul de căldură sunt fierbinti, dar tot aer rece vine.
A mai întâmpinat cineva aceste probleme?
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Doua probleme

12 Mai 2020, 14:28

Buretele aruncat este cel ce etanseaza clapetele de dirijare a aerului. Acum depinde de la ce clapeta: daca e de cele ce doar dirijeaza, atunci doar se amesteca directiile intre ele. Daca e de la cea de temperatura...ar fi trebuit sa vina doar aer cald sau foarte cald. Fa o diagnoza la climatizare (daca ai climatronic) si poate nu iti merge clapeta de temperatura.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori