Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Spinu
Subiect Autor
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Putere frână

18 Feb 2020, 20:29

Recent am fost sa fac itp-ul la mașină. Anul trecut tot la același băiat am fost sa fac itp-ul și precizez ca anul trecut erau discurile vechi plăcuțele la fel și frână era oarecum normala.
Anul asta mașina avea plăcute și discuri noi, frâne aerisite lichid schimbat frână este atât de buna încât ma uimește. La itp m-a respins ca frână pe spate este slaba și ca sunt plăcuțele prea noi. Însă plăcuțele aveau câteva sute de km de rulaj nu avea cum sa nu se fi așezat pe disc. Apoi mi-a spus ca ar fi repartitor-ul însă mașina mea nu are asa ceva. Sau eu nu l-am găsit. El normal trebuia sa fie uneda pe puntea din spate sau în lateral însă eu nu am văzut urmărind conductele se duc direct în față. Care ar fi cauza pt care ar avea frână slaba pe spate?
 
Dingo
Mesaje: 204
Membru din: 07 Aug 2016, 08:30
Localitate: Timisoara

Re: Putere frână

19 Feb 2020, 14:16

Nu ti-ai setat nici locatia nici masina...

De exemplu, in Tm sunt ateliere specializate in sisteme de franare cu stand de proba, etc.

Legat de itp, am patit ceva similar acum aproape 2 ani, la testul de frane au aparut valori f slabe, ca si cum nu as fi avut frane.
Operatorul a dat un restart sistemului la insistentele mele si apoi a mers testul ok.
Norocul meu a fost ca facusem cu 2 zile inainte testul de frane pe stand si geometria rotilor si stiam ca sunt ok, aveam si fisele de test cu mine.
Seat Ibiza 6L 1.4 16v BXW, Sportpaket, 12.2007
 
Spinu
Subiect Autor
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Putere frână

19 Feb 2020, 15:21

Locația la mine în oraș Slobozia Ialomița. Mașina fiind un toledo din 2003. Culmea este ca și eu am fost cu câteva zile înainte sa expire itp-ul și mi-a spus ca am frână slaba în condițiile în care eu am lucrat la ea și știam cum tine frână. Adică ce vrea mai mult de atât. Și logic este ca nici o mașină nu frânează spatele la fel ca fata. Ca eu doar pe spate am problema. Am postat aici poate știe cineva dacă exista ceva care trimite forță la puntea spate în afara de regulator care nu exista la modelul meu. Sau din câte știu la mașinile cu frână pe disc nu au.. Ma rog nu toate. Ce o determina pe ea când am incarcatura sa frâneze mai tare. Sau franeaza pur și simplu cum ii vine ei. Întreb asta pt a verifica pt pacea mea sufletească ca nu ma iau eu după standul ăla de itp asa preventiv
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Putere frână

20 Feb 2020, 08:50

Salut,

De obicei dupa ce schimbi placute, saboti ori discurile de frana chiar daca o faci acasa te duci la un stand si verifici.
La standul de itp poti sa te duci pentru ferificari si daca nu ai itp expirat, ca-s bune aparatele si inginerii de acolo stiu ce fac.
Si un simplu spalat al suprafetelor la sfarsitul lucrarilor cu un spray degresant special poate face o mare diferenta.
Circuitul hidraulic trece prin pompa de abs... :) unde exista cate o valva pe fiecare roata si de acolo se repartizeaza lichidul catre fiecare roata.
Poate valvele de pe spate sunt defecte, ori doar una din ele, ca nu ai specificat daca pe ambele roti eficienta de franare ii scazuta.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Spinu
Subiect Autor
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Putere frână

22 Feb 2020, 19:37

Pe toată puntea spate este slaba însă exista mici diferențe stânga dreapta nu îmi mai aduc aminte care. Ma rog asta vroiam sa aflu cine și cum distribuie spre spate. Eu teoria asta o știam, odată ce pui încărcătură pe spate îți mărește puterea de frânare dar ce am observat nu prea mai sunt cel puțin la cele pe disc. Poate la frână pe saboți o exista. Tot merg pe concluzia ca standul unde am fost eu era stricat pt ca mașina mea practic frânează extraordinar de bine. Este foarte sensibila la apăsare și imediat îngheață. Abs-ul funcționează perfect. O sa verific pompa abs curând sa vad ce pot remedia sau schimba. Dacă nu o schimb cu totul. Mulțumesc pt ajutor
 
Dingo
Mesaje: 204
Membru din: 07 Aug 2016, 08:30
Localitate: Timisoara

Re: Putere frână

23 Feb 2020, 13:35

In siutatii normale in trafic nu cred ca iti poti da seama daca toate franele functioneaza cum trebuie.
De aceea sunt standurile de testare frane
Seat Ibiza 6L 1.4 16v BXW, Sportpaket, 12.2007
 
Spinu
Subiect Autor
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Putere frână

23 Feb 2020, 13:39

Odată ce în avans călcând frână intra abs-ul înseamnă că frână este suficienta. Ce trebuie mai mult? Și ăștia de la itp niște ghioarle de oameni care cred ei ca sunt deștepți.. Cel puțin unde am fost nu am mai avut încredere în spusele lui. Nici în stand nici în el. Odată ce a specificat ca s-a mai întâmplat sa aibe probleme cu el

 
Avatar utilizator
Nicholas
Mesaje: 29
Membru din: 24 Aug 2016, 12:43

Re: Putere frână

27 Feb 2020, 09:16

Incearca si alta statie ITP si vezi ce rezultate ai pe un alt stand. Te poti duce si la un service care detine un astfel de stand si nu are statie itp, am mai intalnit cazuri de genul.
Toledo 1M BCB 1.6 16V 105CP
 
Dingo
Mesaje: 204
Membru din: 07 Aug 2016, 08:30
Localitate: Timisoara

Re: Putere frână

27 Feb 2020, 18:50

Revin si completez ceea ce spuneam inainte, faptul ca se activeaza abs-u la o franare brusca, nu inseamna ca franele functioneaza in parametri pe toate rotile.
Poti sa ai si un senzor abs de roata defect si se activeaza abs-ul la franare, zic si eu.
Doar o verificare pe un stand iti poate confirma asta.
Cauta o firma respectabila si fa verificarea.
Seat Ibiza 6L 1.4 16v BXW, Sportpaket, 12.2007
 
Spinu
Subiect Autor
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Putere frână

27 Feb 2020, 19:32

Am s-o fac. Mulțumesc mult pt ajutor. Tind sa cred ca nu am probleme la nimic atâta timp cât tot ce înseamnă disc plăcută și senzori sunt noi. Dar am sa merg pt o verificare însă asta curând nu imediat ca deja mi-a chinuit-o ala degeaba pana a ieșit fum din ea. Mai am de recondiționat câte ceva și după merg la stand..

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori