Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Sebcoz
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 29 Oct 2018, 09:18

Lichid servo

29 Oct 2018, 18:51

Salutare. Proaspat proprietar de Toledo, deci multe intrebari :)
Am zis sa-l fac mai intai de rusine aici in sectiunea "Probleme" dupa care il si laud cu poze in sectiunea "Toledo tau"

Este vorba de un Toledo 1M 2002, motor 2.3 V5 170 caluti. Masina se comporta f bine pana acum, dar as avea totusi cateva intrebari/nelamuriri:

- si la voi se misca la fel de greu volanul? Prin comparatie, tata are un Cielo din 2001 si merge mult mai usor volanul, asemenea pe un Logan din 2008, tot usor merge. Am vrut sa verific nivelul lichidului de servo dar spre rusinea mea nu am gasit rezervorul. Si nici pe net nu am gasit nimic legat de asta. L-a gasit cineva?
- consumul - frate, consumul!! 14L/100 in oras. Stiam ca motorul asta e destul de insetat, insa mi se pare totusi putin cam mult. Sa ma ingrijorez? P-afara e decent, 7 litri.
- cutie viteze - daca merg cu geamul deschis, in liniste seara si cu muzica oprita, se aude un sunet destul de clar (de la motor nu din masina) atunci cand schimb vitezele. dar nu mereu - dau 1a, se aude, scot si dau iar 1a imediat, nu se mai aude. o fi OK?

Multam fain pentru posbilele raspunsuri!
 
Avatar utilizator
Nicholas
Mesaje: 29
Membru din: 24 Aug 2016, 12:43

Re: Lichid servo

30 Oct 2018, 13:29

1. Vasul lichidului de servo e in partea stanga cum te uiti la motor, ti-am incercuit zona.
Imagine
2. In legatura cu consumul, eu sunt de parere ca e unul normal, depinde si de cat porti la pantofi. Faptul ca producatorul zice ca in oras consuma 12.4 l/100km eu zic ca e pe aproape. Schimba-i uleiul si filtrele si vezi dupa ce consum scoti.
3. Ce fel de sunet se aude?
Toledo 1M BCB 1.6 16V 105CP
 
Avatar utilizator
Sebcoz
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 29 Oct 2018, 09:18

Re: Lichid servo

04 Noi 2018, 09:39

Nicholas scrie:
1. Vasul lichidului de servo e in partea stanga cum te uiti la motor, ti-am incercuit zona.
Imagine
2. In legatura cu consumul, eu sunt de parere ca e unul normal, depinde si de cat porti la pantofi. Faptul ca producatorul zice ca in oras consuma 12.4 l/100km eu zic ca e pe aproape. Schimba-i uleiul si filtrele si vezi dupa ce consum scoti.
3. Ce fel de sunet se aude?


Salut si merci de raspuns.

1. dap, acolo este. l-am verificat si nivelul e OK, cam pe la jumate asa, dar pare foarte murdar. am sa incerc sa il schimb.
2. corect, pare ca este un consum normal.
3. greu de descris, practic mie mi se pare ca se aude cand se imbina dintii de e discul de ambreaj atunci cand cupleaza viteza. nu e deranjat, doar ca nu am mai auzit la alte masini.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori