Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
CatalinAlin
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 29 Iun 2018, 12:05

Problema treapta 1!

09 Iul 2018, 23:10

Buna seara!Am intampinat de curand o problema cu care nu m am mai confruntat,in treapta 1 aproape de pedala fund mi a ingenuchiat masina,din ce cauza sa fie?Am mers pe bec vreo 10 km,dupa i am bagat sa fi tras gunoaie?Altfel nu imi explic.
 
Morky
Mesaje: 29
Membru din: 15 Mar 2017, 17:52
Localitate: Brasov

Re: Problema treapta 1!

10 Iul 2018, 08:47

Salut. Am citit de 2 ori sa inteleg ce ai scris, sa stii ca nu am reusit inca. In treapta intai ai incercat sa pleci de pe loc si nu ai mai putut fiindca ai facut pana prostului?
Seat Toledo 1M 1.6 16V BCB 2003
 
CatalinAlin
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 29 Iun 2018, 12:05

Re: Problema treapta 1!

10 Iul 2018, 19:39

Am plecat de pe loc fara probleme(apa era la 90 de grade) si i-am dat multa acceleratie moment in care la un moment dat nu a mai tras deloc masina si a facut un fel de hop daca ii pot spune asa.Mai exact,eram la jumate din cursa acceleratiei,iar dupa nu a mai tras si am intampinat hopul asta de care zic si nu a mai tras masina timp de 3 secunde dupa si a revenit.Cand s-a intamplat asta eram pe bec,mai aveam de parcurs 4km pana la omv.Azi in treapta a 5-a la fel intr o depasire mi-a facut la fel,nu a mai tras timp de cateva secunde si aveam pedala in podea,sa fi tras gunoaie?azi aveam jumate de rezervor.Nu stiu sa explic exact fenomenul deoarece am 3 saptamani de cand am masina.
 
Morky
Mesaje: 29
Membru din: 15 Mar 2017, 17:52
Localitate: Brasov

Re: Problema treapta 1!

11 Iul 2018, 08:24

Esti constient cu ai dat detalii despre motor? Benzina, motorina, tip motor. Asta cu trasul de gunoaie din rezervor e un pic cam invechita deoarece traseul combustibilului prin filtre e unul sigur. Dat fiind ca abia ai cumparat masina din cate am inteles, fa-i o revizie la filtre si ulei. Mergi cu ea la un mecanic pentru o constatare daca e nevoie. Motive pot fi multe. De la filtrele de combustibil pana la pompa de combustibil.
Seat Toledo 1M 1.6 16V BCB 2003
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Problema treapta 1!

11 Iul 2018, 08:38

Deci tu erai pe rosu cu benzina si i-ai dat talpa in treapta 1. Super tare. Acum ca e posibil sa fi tras aer pompa din rezervor cand toata benzina s-a dus spre spate e alta discutie. Cumva esti norocos ca in sarcina fiind, motorul si-a revenit.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Problema treapta 1!

11 Iul 2018, 08:40

CatalinAlin scrie:
Buna seara!Am intampinat de curand o problema cu care nu m am mai confruntat,in treapta 1 aproape de pedala fund mi a ingenuchiat masina,din ce cauza sa fie?Am mers pe bec vreo 10 km,dupa i am bagat sa fi tras gunoaie?Altfel nu imi explic.

Genial. Faceai liniuta? Ai pierdut?
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori