Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
marius80lex
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 11 Noi 2013, 17:40
Localitate: Tîrgu Neamț

Portbagaj Seat Toledo 2(1M) nu se mai incuie.

20 Iun 2018, 08:37

Buna ziua! Am si eu o problema cu portbagajul de la un Seat Toledo 2 (1M), care am observat ca nu se mai incuie. Problema a aparut dupa ce am inlocuit manerul de la portbagaj original al masinii cu o piesa noua de origine VW, dupa ce piciorusul interior facut din antimoniu s-a rupt ,,de batranete". Am inlocuit manerul, am masurat cursele celor 2 tije interioare sa fie cam la fel cat au fost si la manerul din fabrica si l-am montat. Manerul functioneaza perfect, retine portbagajul,dar acum nu mai functioneaza incuietoarea, nu il mai inchide. Mentionez faptul ca din mecanismul interior al manerului pleaca cele 2 tije de care vorbeam adineauri, una catre motora(actuator) care da comanda din inchiderea centralizata, una catre incuietoare. Pun si o fotografie, cu metiunea ca manerul e piesa nr. 6 iar incuitoarea piesa cu nr. 10. Are cineva vreo idee ce ar putea avea, de ce nu mai incuie? Va multumesc.
Imagine
 
Avatar utilizator
marianos
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Portbagaj Seat Toledo 2(1M) nu se mai incuie.

21 Iul 2018, 13:56

Piesa montata de tine este de vw sau de Seat? Și eu am schimbat acea clapeta cu una de Seat și nu au fost probleme. Poate nu sunt compatibile sau mai umbla la reglaju tijelor.
 
Avatar utilizator
Olaru.Alexandru
Mesaje: 146
Membru din: 19 Aug 2014, 21:52
Localitate: Bacau

Re: Portbagaj Seat Toledo 2(1M) nu se mai incuie.

04 Aug 2018, 16:31

Eu am avut portbagajul accidentat( infundat) si dupa indreptare, mesterul era cu gura mare ca nu se inchide si trebuie schimbat mecanismul. M-am enervat, am dat ornamentele jos de la haion si cel de la sasiu si m-am bagat in portbagaj. Am reglat mecanismul din tije si prinderea de pe sasiu pana s-a inchis. Iti sugerez sa faci la fel si-ti vei da seama de ce nu merge. Dar actuatorul primeste comanda?
Toledo 1M 2002/ASV/1,9 TDI/110 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori