Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Tzyu96
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2017, 14:41
Localitate: Iasi
Contact:

Problema cu inchiderea

09 Dec 2017, 12:26

Bună ziua! Am o mica problema cu închiderea a doua portiere si al portbagajului la un Toledo din 2001.
Portiera din partea dreapta din fata și cu cea din spate din partea stângă nu se închid pana la capăt la o impingere/tragere normala. Ele rămân cumva intre-deschis. Pentru a fi închise pana la capăt trebuie sa le imping/trag mai puternic fata de celelalte doua portiere. Poate fi o problema de la cheder sau de la butucul acestora?
Iar la portbagaj (nu cred ca este normal) pentru a-l deschide trebuie sa mă apăs pe hayon in timp ce învârt cheia si-l ridic, iar la închidere, la fel ca la portiere..Dacă nu-l trântesc cu forța, nu se încuie.
A mai întâlnit cineva aceste probleme? Ce ar trebui sa fac? Mi-e frica sa nu se complice treaba dacă le las așa. Mulțumesc!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Problema cu inchiderea

09 Dec 2017, 14:30

Masina o ai de mai multa vreme sau abia ai luat-o? Daca o ai de mai multa vreme - a facut asa de la inceput sau a de curand? Ai facut ceva la broaste sau ai schimbat chedere?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Tzyu96
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2017, 14:41
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Problema cu inchiderea

10 Dec 2017, 09:05

Abia am cumparat-o și încă nu am umblat la chedere sau la broaste. Vreau sa o fac în asa fel încât sa fie ireprosabila din toate punctele de vedere.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Problema cu inchiderea

10 Dec 2017, 15:27

Atunci ar exista 2 posibilitati dupa mine: prima ar fi ca fostul proprietar a schimbat chederele si inca nu au avut timp sa se inmoaie putin ca sa nu te mai chinuie, si nici nu a vrut ca sa schimbe pozitia zavoarelor ca sa nu se schimbe linia masinii. A doua posibilitate ar fi ca...masina a avut ceva incident si reparatia nu a iesit cum trebuie. Asta nu neaparat la ultimul proprietar, ci la oricare din posibila lista.
Poti incerca sa reglezi putin zavoarele de pe stalpi si, prin incercari, sa le asezi in pozitia in care nu influenteaza prea mult linia masinii. Mai departeaza-le cu 1 mm pentru inceput.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Tzyu96
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2017, 14:41
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Problema cu inchiderea

10 Dec 2017, 23:00

Am sa încerc cu deplasarea zavoarelor. Mulțumesc pentru sprijin!
 
Avatar utilizator
marianos
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Problema cu inchiderea

14 Apr 2018, 11:40

Salutare colegi are cineva ideie daca se poate face proba la o broasca de usa cu 12 v de la baterie? pe ce pini sa ating cu plus si minus sa nu fac vreo belea. Va rog daca se pote .
 
marius80lex
Mesaje: 6
Membru din: 11 Noi 2013, 17:40
Localitate: Tîrgu Neamț

Re: Problema cu inchiderea

26 Iun 2018, 10:59

Repostez si aici, poate a avut cineva o problema asemanatoare si ma ajuta sa ii dau de cap: ,,Buna ziua! Am si eu o problema cu portbagajul de la un Seat Toledo 2 (1M), care am observat ca nu se mai incuie. Problema a aparut dupa ce am inlocuit manerul de la portbagaj original al masinii cu o piesa noua de origine VW, dupa ce piciorusul interior facut din antimoniu s-a rupt ,,de batranete". Am inlocuit manerul, am masurat cursele celor 2 tije interioare sa fie cam la fel cat au fost si la manerul din fabrica si l-am montat. Manerul functioneaza perfect, retine portbagajul,dar acum nu mai functioneaza incuietoarea, nu il mai inchide. Mentionez faptul ca din mecanismul interior al manerului pleaca cele 2 tije de care vorbeam adineauri, una catre motora(actuator) care da comanda din inchiderea centralizata, una catre incuietoare. Pun si o fotografie, cu metiunea ca manerul e piesa nr. 6 iar incuitoarea piesa cu nr. 10. Are cineva vreo idee ce ar putea avea, de ce nu mai incuie? Va multumesc."
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori