Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Bartus
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mai 2017, 12:03

Receptie radio

18 Mai 2017, 12:12

Buna.Sunt proprierarul unui Seat Toledo 1M din 2003 1.6 16v am o problema sa radio.problema o inceput amus 3 saptamani postrrile de radio or inceput sa fie buriuate sau mai bine spus ba prinde semnal ba nu.Am sunat un electrician auto si mia spus sa caut amplificatorul FM care este situat in plafonul masini si antena,ehh din pacate na fost asa lam desfacut si nu are.
Intrebarea mea care ar fii stie cineva sau poate o mai avut cine probleme de genu ma poate ajuta si pe mine.
am cautat dupa transmitatorul fm nu lam gasit am schimbat antena radio si nici o schimbare.
ASTEPT SUGESTIILE VOASTRE.MULTUMESC
Ultima oară modificat 21 Mai 2017, 23:00 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Editare titlu
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: SAlut Tuturor!!

18 Mai 2017, 12:45

Imposibil sa nu aiba amplificator in baza antenei. Toate au. Doar daca a fost schimbata antena cu alta AM.
In al doilea rand ar putea avea chiar radioul ce-l ai probleme. Poti incerca sa-i pui doar o sarma oarecare in locul cablului ce vine de la antena in radio si sa vezi ce face. Nu pune altceva in locul batului antenei, ca nu faci nimic.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Bartus
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mai 2017, 12:03

Re: SAlut Tuturor!!

18 Mai 2017, 21:57

salut dupa ce am desfacut plafonul am legat la direct de la radio la antena o sarma.adica:am scos cablu cu mufa din radio am bagat o sarma cu lita si la legat (provizoriu de proba) direct la antena si mergea.este posibil ca amplificatorul sa fie in suportul de pe plafon in exterior.mam gandit sami cumpar o antena sark poate ii mai buna sau sa cumpar un amplificator de fm si sal leg direct in radio si dupa aia sal conectecz la cablu.am atasat cateva poze.VA MULTUMESC DE AJUTOR SI MAI ASTEPT SUGESTII

Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: SAlut Tuturor!!

19 Mai 2017, 07:08

De ce nu cumperi o antena OEM de la dezmembrari mai bine? Ce e in prima poza nu e amplificator, ci un alimentator ce alimenteaza cu curent amplificatorul original din baza antenei, alimentator ce se foloseste la radiourile AM, puse in locul celor originale ale masinii. De multe ori aceste alimentatoare sunt prezentate gresit pe site-uri drept amplificatoare.
Uite o antena OEM terminata:
ImagineImagine
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Bartus
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mai 2017, 12:03

Re: SAlut Tuturor!!

19 Mai 2017, 21:33

Nu stiu ce sa fac. O sa incerc sa-mi gasesc o antena cu amplificator incorporat.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori