Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
andmk23
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mai 2016, 12:40

Seat Toledo 1M prezentare si ceva schimbari!

03 Mai 2016, 13:20

Salutare!

Sunt nou pe aici, detin din 2013 un Toledo II, 1M an fab. 2001. 1.6 16v AUS 105cp, ca si dotari are geamuri electrice fata si cam atat. In afara de schimburi antigel anvelope ,filtre mann , mahle, bosch, ulei Castrol si acum Motul, discuri si placute Brembo etc, consumabile, i-am schimbat macara geam stanga-fata, termostat si radiator. Toate schimbarile astea le-am facut la service-ul detinut de o ruda.

1. As vrea sa stiu daca pot sa trec de la AC la clima si daca renteaza.
2. Vreau sa ii schimb: fetele de usi / sa le imbrac in piele, geamuri electrice spate cu tot ce include plus foliere, si oglinzi eletrice, jante as vrea pe 16' OEM sau Speedline dar daca e bine si cu 17 as pune,
Vreau sfaturi si preturi. Multumesc!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Seat Toledo 1M prezentare si ceva schimbari!

03 Mai 2016, 20:33

Daca renteaza sau nu, asta decizi tu. Tu decizi daca iti este mai de folos un climatronic sau iti ajunge AC manual, de exemplu. Tot ce ai enumerat e posibil, totul depinde de cati bani vrei sa investesti in modificari. Asta tine de pasiune. Preturi? Depinde bafta ta de a gasi piesele necesare. Pe mine m-au ajuns piesele necesare pentru trecere cred ca in jur de 700 de ron!? din ce-mi aduc aminte. Manopera a fost colaborare cu Cosmin. Trecerea la geamuri electrice : piesele vreo 400 ron, manopera proprie. Oglinzi electrice - pret in jur de 300 ron (oglinzile fara rabatare), dar trebuie schimbate si motorasele usilor fata si instalatiile electrice de pe usi (sau mai tragi tu fire, mufe daca ai cunostinte) care mai ridica costul. Motorasele ar mai costa vreo 250 ron. Rabatarea mai ridica putin costul oglinzilor si motoraselor. Apoi ar trebui schimbat si modulul de inchidere ca sa "stie" atatea. Este posibil sa gasesti set complet de motorase, modul inchidere si oglinzi la un cost total mai avantajos decat la cumpararea pe bucati. By the way, am eu un set complet daca vrei ( trebuia sa bag asta la inaintare in text :lol: ) la rubrica vanzari. Nu am macaralele spate si nici instalatiile electrice, dar le poti gasi prin dezmembrari. Instalatiile banuiesc ca merg si de Golf4, de care sunt destule la facut bucati.
Ar fi indicat sa postezi un scan al modulului de inchidere-nr.46 central convenience pe VCDS, ca sa vezi ce module se potrivesc la tine. Sunt 2 generatii de module existente, si nu sunt interschimbabile intre ele. Daca ai modul de inchidere cu litera S la urma, atunci ce am eu este exact ce e necesar.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
andmk23
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mai 2016, 12:40

Re: Seat Toledo 1M prezentare si ceva schimbari!

04 Mai 2016, 08:41

Multumesc pentru raspuns Dany. Referitor la conversia AC- clima , mi s-a spus ca e complicat si costa prea mult, iar celelalte le voi face probabil cu piese din dezmembrari exceptand fetele de portiera. pentru care as opta sa mi le imbrace ( in piele neagra) un gospodar din Iasi, asta daca chiar nu gasesc la vanzare . Pentru modul de inchidere ma voi prezenta la service.
Inca o data, multumesc pentru sfaturi!
 
andmk23
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mai 2016, 12:40

Re: Seat Toledo 1M prezentare si ceva schimbari!

04 Mai 2016, 08:43

Spuneai ca ai un set complet de motorase, ce pret are?
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Seat Toledo 1M prezentare si ceva schimbari!

04 Mai 2016, 10:48

Ai mesaj in inbox.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator