Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
andreius20
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 05 Oct 2014, 18:25

Probleme scurgere lichid

06 Noi 2014, 20:37

Buna seara toata lumea.

Revin la voi cu o problema. recent mi-am montat un scut de protectie metalic pe seat-ul meu toledo 1m si a aparut o problema.
Nu stiu daca este doar o coincidenta dar de fiecare data cand plec din parcare dupa ce masina stationeaza 1-2 zile las o urma de 2 metri cu latime de 2-3 cm de lichid in urma masinii. Nu se formeaza balta sub masina dar cred ca se depune pe scut si apoi curge la demaraj.

Din cate am vazut eu lichidul este putin uleios si o tenta rosiatica. Ma gandeam sa fie antigel dar nivelul din vasul lui nu scade ( sau poate scade f putin) desi ceva las in urma. Am verificat si lichidul de servo si nu lipseste deloc.

Ce parere aveti ? ce poate sa fie ? condens sau oare ce ?


Va multumesc si sper ca a-ti inteles ce am povestit eu.

O seara frumoasa
Seat Toledo 1m | 1.6 16V | 2001
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Probleme scurgere lichid

06 Noi 2014, 20:58

Cel mai probabil lichidul de servodirectie.Ar trebui sa gasesti un vas de culoare neagra cred in dreapta sub capota.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
andreius20
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 05 Oct 2014, 18:25

Re: Probleme scurgere lichid

07 Noi 2014, 12:03

Am verificat prima data și nu a scăzut deloc.
Seat Toledo 1m | 1.6 16V | 2001
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme scurgere lichid

07 Noi 2014, 14:34

Daca nivelul din vasul de expansiune nu scade, iar nivelul la servo zici ca l-ai verificat, atunci...ai un generator de "lichid uleios si rosiatic" cum ii spui tu sub motor. :lol: Sau ai vreun vecin care face misto de tine in fiecare zi si toarna el lichid sub masina...
Acum, serios, cum sa curga si sa nu scada nivelul? E antigel mai mult ca sigur, asa ca cauta mai bine motivul. Desfa si busonul la vasul de expansiune dupa ce ai stationat cu masina vreo ora si uita-te pe deasupra in el. Nivelul ar trebui sa fie cam pe linia mediana a vasului. Daca si asta e la nivel, la fel cu toate celelalte niveluri, atunci suntem in domeniul SF ..."Lichidul contra-ataca"... sau asa ceva.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori