Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cossmin
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 28 Sep 2014, 15:58

Casetofon aura

28 Sep 2014, 16:43

Salut.
Am un casetofon aura care cred ca are o problema.Ideea e ca el functioneaza atunci cand masina este oprita, daca pun contactul sau aprind farurile mi se activeaza functia PHONE si clipareste intruna de nu se mai poate auzi nimic.Sa fie vreun releu? Daca da cum pot verifica, mentionez ca am un Toledo din 2001.
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Casetofon aura

29 Sep 2014, 03:07

:yh pe asta nu am mai auzit sa o faca Aura...cel putin nu asa trebuia sa functioneze.
Asa a facut mereu? adica de cand ai luat masina, asa a facut?
Scoate radioul putin si fa o poza cu mufele care intra in Aura!
Radioul Aura are o functie mica de control in Vag-com
Parere: pare sa fie ceva legat gresit/topit un fir prin spate!...sau ai chitul de telefon instalat. Acesta chiar face un Mute ( inchide volumul) la sesizarea unui apel telefonic...deci ramane mufa din spate..poze, poze

Bafta :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
cossmin
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 28 Sep 2014, 15:58

Re: Casetofon aura

29 Sep 2014, 07:16

O sa fac si poze...ideea e ca nu a facut asa, dintr-o data am vazut ca imi apare functia PHONE fara a lega nimic de el.Am scos si mufa de la CD 6 acolo unde ar trebuie sa se lege un telefon si nimic. De ex. daca ma opresc la semafor incepe isi revine, cum accelerez se tot activeaza functia si se dezactiveaza incontinu.O sa revin cu poze..
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Casetofon aura

29 Sep 2014, 10:00

Off topic o intrebare ca tot vorbim de aura.Se activeaza cu vagul cumva optiunea de cdchanger?

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Casetofon aura

29 Sep 2014, 10:31

Ti-am spus si la intalnire, dar probabil ca nu ai retinut: se schimba soft codingul cu Vag-ul. Dar mie mi-a mers si fara asta.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Casetofon aura

30 Sep 2014, 04:10

Se pare ca ai programat singur functia Phone, chiar fara sa stii...prin urmare nu e bine sa butonam fara sa stim ce face :tongue

Apasa tasta PTY/Program ,probabil o sa apara Phone in display, dupa care cu tastele Track- si Track+ treci prin diferite feluri de musica, gen Pop, funky, social, news, etc, etc ....dai pana la NO PTY. Parasesti acest meniu prin tasta PTY sau astepti 9 secunde. :hi

Descriere conform manualului Aura!

PS.: inainte de toate trebuie sa te afli in RDS modus !!! Butonul RDS !!!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
cossmin
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 28 Sep 2014, 15:58

Re: Casetofon aura

30 Sep 2014, 17:14

Imagine

Imagine

Imagine

Mersi de inf. nmihai67 dar nu are nici o legatura cu butonarea pentru ca mie nu imi ramane pe functia PHONe..ci oscileaza
intre aceasta functie si oricare alta fie ca e CD fie ca e FM...apare si dispare intermitent fara a mai putea auzi ceva in difuzoare
si asta s-a intamplat brusc fara a apasa pe nimic..plus ca tasta PTY merge doar daca dau butonul afara si apas cu un ac...
Intr-un cuvant orice fluctuoatie de crt. fie ca pun contactu fie ca aprind farurile mi se activeaza aceasta functie..daca ii dau drumu si nu am alti consumatori e ok...functioneaza...e problema de vreun condensator sau poate vreun fir...poate stie cineva...mai astept parerile voastre...daca nu poate ma ajutati sa imi achizitionez altul...pls...

 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Casetofon aura

01 Oct 2014, 23:44

Da ai toate mufele mici ocupate, uite o schema, daca nu ai telefon mobil consola, atunci mufa o ai ocupata. Nu mai stiu exact ce face fiecare culoare, dar una este cd changer, afisaj in bord, telefon si altele, schema spune ca pin 7 si 12 este pentru telefon din sectiunea 1, sectiunea 2 sunt difuzoarele, si sectiune 3 alimentarea. Scoate mai intai mufele mici toate si vezi ce lipseste.
Cele 3 mufe colorate se pot scoate una de langa alta si vei putea sa pui doar 1,2 sau toate 3 la loc
Totusi parca galben este cea care te intereseaza sa o scoti.
Ramane butonul PTY care tu spui ca nu merge la tine. Cert este ca are o defectiune. Si da, de acolo cu metoda mea de programare, descrisa in postul anterior , poti oprii functia sau poti marii volumul atunci cand functia telefon intra in actiune. Bafta :hi :drive

Imagine
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
cossmin
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 28 Sep 2014, 15:58

Re: Casetofon aura

02 Oct 2014, 08:53

Am incercat si sa scot mufa...ce-a albastra..stiu ca de acolo se leaga kar kitu'l..tot la fel face..ideea este ca nu imi ramane pe PHONE sa ii pot mari volumul..ce oscileaza intre PHONE si cd sau radio...imi pare rau ca nu pot pune un video...In fine..singura solutie este sa achizitionez altul...asa ca ma poate ajuta cineva???? Nu conteaza daca e cu cd sau caseta..Va rogggg :tongue
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Casetofon aura

02 Oct 2014, 12:17

Mufa albastra e pentru magazie de CD-uri, nu pentru altceva.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Casetofon aura

03 Oct 2014, 02:26

cossmin scrie:
Am incercat si sa scot mufa...ce-a albastra..stiu ca de acolo se leaga kar kitu'l..tot la fel face..ideea este ca nu imi ramane pe PHONE sa ii pot mari volumul..ce oscileaza intre PHONE si cd sau radio...imi pare rau ca nu pot pune un video...In fine..singura solutie este sa achizitionez altul...asa ca ma poate ajuta cineva???? Nu conteaza daca e cu cd sau caseta..Va rogggg :tongue


Tu ai citit schema acea? Carkitul nu este pe albastru>>> ci galben!!
Am scris sa le scoti pe toate 3. Adica toata mufa colorata: albastru-verde-galben. Numele mufei este mini Iso Stecker.

Radio Aura se mai gasesc la vanzare, I-al pe cel cu Cd. Ai grija sa primesti si codul de deblocare din 4 Cifre!

Ps. Adauga si tu din ce localitate esti !!! Si da, daca intra alternativ in Phone mode, si ai mufa karkit introdusa, undeva pe traseu este taiata si probabil face scurt si trece in Mute( Phone).
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Casetofon aura

03 Oct 2014, 17:12

Taie sau scoate firul ce vine in mufa de jos, cea cu alimentarile, la pinul 2. Pe desen scrie "Tel-mute".
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
cossmin
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 28 Sep 2014, 15:58

Re: Casetofon aura

03 Oct 2014, 18:27

Sunt din Buzau, ideea e ca a mers fara probleme si dintr-o data s-a intamplat asta...poate fi un scurt undeva la un fir pe traseu..o sa urmaresc firu sa vad daca nu cumva a avut karkit...
Si apropo...gasisem la un moment dat un cd-aura dar nu imi aparea in bord nimic...si l-am returant...
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Casetofon aura

03 Oct 2014, 18:56

Pentru afisaj in bord, asa cum am si eu, este mufa verde, adica cea pentru display extern. Acolo se afiseaja o dublare a informatiilor de radio- si navigatie daca masina are in dotare!
Poza cu ceasurile din bord, aprinse. Plus radio aprins, poti pune?

http://olx.ro/oferta/vand-casetofon-aur ... 1G8cd.html
http://www.okazii.ro/sisteme-audio-auto ... a117769499
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Casetofon aura

03 Oct 2014, 19:03

dany19940 scrie:
Taie sau scoate firul ce vine in mufa de jos, cea cu alimentarile, la pinul 2. Pe desen scrie "Tel-mute".


Da, cea din mufa sectiunea 3...poate face scurt undeva? hmmmmm :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori