Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
lucianluce
Subiect Autor
Mesaje: 132
Membru din: 10 Iul 2011, 18:44
Localitate: Sibiu
Contact:

Portbagaj blocat Toledo 1M

10 Sep 2013, 09:15

Salut,
De cateva saptamani incoace, atunci cand deschideam portbagajul agata ceva si trebuia sa actionez maneta de mai multe ori. Acum nu mai merge deschis deloc, actionarea e mecanica.
Am incercat sa dau plasticele jos din porbagaj si sa ajung la broasca dar nu am reusit. Poate ma poate ajuta cineva dintre voi cu ceva indicatii despre cum sa deblochez porbagajul. Am deschis
capacele de la becuri si am vazut suruburile care prind stopul central dar nu l-am desfacut, nu stiu daca asta e solutia. Merci.

Seat Toledo 1M 1,6l 2001
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Portbagaj blocat Toledo 1M

10 Sep 2013, 10:09

e o problema clasica la toledo
viewtopic.php?f=93&t=14593&p=300754&hilit=clapeta+portbagaj#p300754 vezi aici cum arata piesa.

trebuie sa intri prin portbagaj si sa dai plasticul mare tip fusta care acopera marginea portbagajului (cel de pe mijloc, parca are prinderi pe laterale). deci tu nu trebuie sa ajungi la clapeta, ci jos, unde se cupleaza mecanismul de prindere. il deschizi cu o surubelnita (impingi in lateral), si apoi cu portbagajul ridicat dai fata e plastic de pe interior jos si umbli la clapeta (o inlocuiesti...)

spor :drive
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Portbagaj blocat Toledo 1M

10 Sep 2013, 12:27

Gamer, nu prea sunt de acord cu ce spui. Jos nu ai decat partea fixa a inchizatorii. Nu vad pentru ce sa desfaci acolo. Se poate desface plasticul de pe hayon destul de usor, desfacand suruburile de fixare - 6 la numar: 4 in dreptul capacelor de la lampi si 2 in gaurile unde bagi mana cand tragi portbagajul in jos. Apoi tragi de acele manere si iese cu pocnetele de rigoare. Ca sa deschizi nu mai ramane decat sa tragi de tija care vine in jos. Dar sa desfaci jos...nu ai cum sa impingi zavorul cu surubelnita, ca doar asta e rolul lui , sa ramana agatat, nu?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Portbagaj blocat Toledo 1M

10 Sep 2013, 12:57

eu am fost in situatia asta cu toledo, si am procedat asa cum am explicat. nu am avut manuale, instructiuni, whatever, ci am procedat asa cum m-a dus capul, m-am orientat "la fata locului" ca sa zic asa. acea "fusta" de plastic nu am scos-o de tot, logic, ci doar mi-am facut loc pe lateral. poti incerca la tine cu portbagajul sus sa vezi ca poti actiona si deactiona acel mecanism de prindere (in forma de U metalic, cel care se prinde in jurul tijei fixe) cu ajutorul unei surubelnite.

faceam acelasi lucru si la 1P cand stateam la portbagaj la intalniri, ca sa nu mai ramana aprinsa lumina. practic simulam ca se inchidea portbagajul...
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Portbagaj blocat Toledo 1M

10 Sep 2013, 20:22

Una e sa simulezi inchiderea (lucru pe care-l fac si eu mereu), alta ar trebui sa fie deschiderea. Chiar n-am incercat niciodata sa trag de "carlig", intrucat mecanismul ar trebui sa fie similar cu cel de la broastele usilor ziceam eu, adica odata inchis nu-l poti forta asa. Daca zici ca merge...poate sa incerce. Nu are ce pierde. Dar daca tot are de scos clapeta si trebuie sa desfaca si plasticul de pe hayon, ce rost mai are sa desfaca si jos, adica inca 3 plasticuri? Plus ca cel din mijloc are ceva suruburi sub cartonul ce acopera roata de rezerva, deci o sa fie cam inghesuiala acolo pana ajunge la ele. Sa vada care metoda i se pare mai usor de aplicat dupa ce intra in portbagaj si pe aia s-o aplice. Nu pot decat sa-i urez succes! :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
lucianluce
Subiect Autor
Mesaje: 132
Membru din: 10 Iul 2011, 18:44
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Portbagaj blocat Toledo 1M

11 Sep 2013, 09:10

Merci baieti,

Am incercat sa dau jos plasticul central de pe marginea portbagajului dar nu am reusit, ce-i drept nici nu am fortat.
O sa mai intru azi odata in portbagaj si o sa mai incerc dupa intructiunile voastre. Merci
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Portbagaj blocat Toledo 1M

11 Sep 2013, 10:51

Lucian, dupa ce scoti suruburile de pe hayon, poti incerca sa tragi de plastic chiar de deasupra capului tau (cum e portbagajul acum inchis si tu in interior), dar poti incepe si dintr-un colt, poti baga o surubelnita sa incepi desfacerea. Dupa ce s-a desfacut prima clema, poti trage apoi cu mana de acolo si se desfac toate. Bafta iti uram !
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
lucianluce
Subiect Autor
Mesaje: 132
Membru din: 10 Iul 2011, 18:44
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Portbagaj blocat Toledo 1M

15 Sep 2013, 13:51

Salut,
Am intrat azi din nou in portbagaj, am bagat o surubelnita la incuietoare printre cele doua plastice si am inpins spre stanga. Porbagajul s-a deschis, am luat jos plasticul de pe plafon si am constatat ca e rupta maneta, deci trebuie schimbata.
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Portbagaj blocat Toledo 1M

15 Sep 2013, 16:42

Deci Gamer a avut dreptate :hi O sa retin treaba asta, bun pentru viitor. :cheers
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
raultoledo
Mesaje: 1
Membru din: 19 Oct 2011, 17:45
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Portbagaj blocat Toledo 1M

10 Oct 2013, 11:59

Salutare,stie cumva cineva daca mecanismul de inchidere al portbagajului este acelasi si la leon si la toledo (1M) piesa cu cele trei "capsoare" ce activeaza tijele si-a cam dat duhul . :cheers
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Portbagaj blocat Toledo 1M

10 Oct 2013, 13:50

aia e buba lor, se rupe acea piesa de care spui. si nu e acelasi mecanism la leon, deci trebuie sa cauti tot o piesa de pe un toledo din dezmembrari

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori