Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
calinflorin
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 09 Noi 2012, 17:57
Localitate: TG-MURES

Ploua in masina!!

10 Apr 2013, 10:06

Buna tuturor! Ieri 09 04 2013 am descoperit pe partea dreapta spate o balta in toata regula....am incercat sa scot apa cu o carpa cred ca am scos cam 2 l de apa si am ajuns la concluzia ca trebe sa desfac scaunu, mocheta si tot ce e de desfacut pe toata partea dreapta a masinii sub mocheta neagra o alta mocheta tip burete cauciucat si sub el iar balta am desfacut tot si in fata la fel apa si acolo sub mocheta de precizat ca apa din fata cred ca sa scurs in spate .....as ruga colegii care au mai avut asemenea probleme sa ma ajute daca pot cum si de unde a ajuns acea apa acolo ? cu mocheta ridicata am lasat 10 min sa curga apa pe masina sa vad pe unde intra dar surpriza nu mai intra apa!!!! filtru de polen lam desfacut uscat tot acolo !
 
 
calinflorin
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 09 Noi 2012, 17:57
Localitate: TG-MURES

Re: Ploua in masina!!

10 Apr 2013, 11:43

Multumesc! Urmeaza sa vad ce pot sa fac......de precizat ca paslele de pe partea dreapta le'am decupat separat de cele de pe stanga ca sa le pun la uscat intrebarea e: oare dc acum cand dau cu furtunu apa din ambundenta nu intra apa? Sa intre cand sta intr-o anumita pozitzie doar?
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Ploua in masina!!

10 Apr 2013, 12:39

Daca intra pe la usa(citeste topic sus) putin probabil sa conteze pozitia masinii,daca intra insa pe la filtrul de polen se poate.Insista cu furtunul pe geamurile usilor din spate,zic eu.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
calinflorin
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 09 Noi 2012, 17:57
Localitate: TG-MURES

Re: Ploua in masina!!

10 Apr 2013, 15:02

În momentul de faţă, am desfăcut apărătorile de la roţile din faţă şi sub ele era foarte mult noroi acolo. Eu mă gândesc că apa de sus de la geam nu s-a putut scurge prin aripa interioară din cauza noroiului care era sub apărătoare...voi ce ziceţi? Am mai dat şi ghederul de sub uşa dreaptă jos.. si aştept să plouă, să vad rezultatul.
 
Avatar utilizator
dany_seat
Mesaje: 24
Membru din: 19 Dec 2010, 15:48
Localitate: bucuresti/balta alba
Contact:

Re: Ploua in masina!!

12 Apr 2013, 21:14

sal si eu am gasit apa in masina,am curatat aparatoarele de noroi si tot intra apa, asa ca am demontat scaunele si mocheta si am pus furtunul cu apa pe plafon.spre uimirea mea apa intra pe la chederul de jos de la prag, am scos chederul si am batut in marginea pe care vine montat astfel l-am mai apropiat de usa si am rezolvat problema numai intra apa in masina.
 
rey toledo
Mesaje: 59
Membru din: 07 Iun 2012, 15:39
Localitate: Craiova

Re: Ploua in masina!!

16 Apr 2013, 15:23

Am avut si eu problema cu apa si pot spune ca am gasit 3 locuri prin care intra si care trebuie avute in vedere pentru cei cu leon/toledo, pe sub cutia de la ECU de sub masca stergatoarelor, pe sub carcasa filtrului de polen unde tot asa are o garnitura care cedeaza in timp si prin fetele de usi unde se infiltreaza apa pe langa panoul metalic pe care este prinsa macaraua, toate se rezolva usor cu silicon sanitar si putina rabdare :cheers

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori