Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
dragalin
Subiect Autor
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2013, 00:47
Contact:

Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

10 Oct 2013, 22:11

salut baieti ,vreau sa mi spune-ti si mie cam cat m-ar duce urmatoarea paguba
am nevoie de urmatoarele:bara fata,un far,aripa dreapta ,un proiector si eventual capota
puteti sa va da-ti cu parerea cam cat m-ar duce toata treaba


incidentul s-a intamplat astfel eram intr-o intersectie cu prioritate iar un bot care trebuia sa imi acorde prioritate nu sa asigurat si a intrat in mine ,treaba este ca nenorocitu ala avea permisu suspendat si nu avea nici asigurare ,acum eu nu vreau sa stau fara masina si as vrea sa o fac eu cu banii mei ,pana imi voi recupera banii daca am ce...oricum am sa il dau in judecata sa vad ce pot rezolva ASTEPT SFATURI SI CAM CAT M-AR COSTA TOATA TREABA
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

10 Oct 2013, 22:18

dragalin scrie:
salut baieti ,vreau sa mi spune-ti si mie cam cat m-ar duce urmatoarea paguba
am nevoie de urmatoarele:bara fata,un far,aripa dreapta ,un proiector si eventual capota
puteti sa va da-ti cu parerea cam cat m-ar duce toata treaba



pana in 1200-1500 lei fara vopsitor.

dar nu ai mers la militie? :x
 
Avatar utilizator
dragalin
Subiect Autor
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2013, 00:47
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

10 Oct 2013, 22:20

am fost si la politie , si o sa bag si un avocat sa-l dau in judecata,dar problema este ca acela este un amarastean nu am ce sa-i iau ,dar poate sa mai am un noroc masina care o conducea este a unei firme de constructii si zic ca as putea da firma in judecata nu stiu ce sa zic...
 
Avatar utilizator
floryn_99
Mesaje: 1114
Membru din: 02 Noi 2012, 17:46
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

10 Oct 2013, 22:22

Pff...nasol tare....
Bine ca nu ai patit nimic.
Un prieten a patit exact la fel insa, cu o masina de Bulgaria. De 5 luni sta pe bara, si asteapta un raspuns.
Partea nasoala este ca daca o faci pe banii tai, vei avea nevoie de un deviz de reparatie...in cazul in care il vei da in judecata vei fi nevoit sa justifici fiecare banut pretins pt reparatie.

Stima
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)
 
Avatar utilizator
dragalin
Subiect Autor
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2013, 00:47
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

10 Oct 2013, 22:29

da asta e rau , totusi as fi vrut sa o fac cu banii mei repede dar pe de o parte vreau sa imi dea banii pe masina sa imi faca masina nu sa stau cateva luni , bip...o sa consult un avocat nu stiu ce sa fac
Ultima oară modificat 11 Oct 2013, 05:53 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: bip
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

10 Oct 2013, 22:35

Stai linistit ca legea este clara si sigur vei avea castig.
Administratorul firmei si daca firma are un parc de masini mai mare seful de coloana sunt responsabili pentru pagubele produse de cel ce a condus acea masina.
PE administrator il dai in judecata ca a permis utilizarea mijlocului mobil al firmei de catre unul fara drept.
Deci eu zic sa te duci direct la administratorul firmei si saq negociezi cu el, amenzile sunt cu mult mai mari decat reparatiile tale fara sa l dai in judecata.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
floryn_99
Mesaje: 1114
Membru din: 02 Noi 2012, 17:46
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

10 Oct 2013, 22:39

Ai doua posibilitati:
1. te intelegi cu persoana vinovata, sa-ti dea banii integral pe reparatie, si vei renunta ulterior la plangere
2. nu va intelegeti, si veti merge in judecata, unde sigur vei castiga, insa nu sti cand. Aici neaparat va trebui sa consulti un avocat, sa vezi ce te indruma, si nu in ultimul rand sa mergi si la politie sa vezi cum decurge treaba si acolo cu dosarul.

Ca si sfat, daca vrei sa-ti faci repede masina, cauta un parc de dezmembrari, care sa-ti emita facutri pt piesele second....

Mult succes!
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)

 
Avatar utilizator
dragalin
Subiect Autor
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2013, 00:47
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

10 Oct 2013, 22:52

chiar astazi am fost la persoana care a condus automobilul fara permis si fara asigurare si a zis ca nu-mi da nici un ban ,i-am zis sa imi dea minim 1000 de euro dauna pentru paguba produsa si a zis ca nu-mi da nici un ban,iar astazi am fost sa depun plangere ,am incercat sa o dau la pace sa-mi dea bani sa imi faca masina.....maine am sa consult un avocat si sa vad ce este de facut, repet norocul meu este ca a condus o masina care este a unei firme de materiale de constructii si cred ca va fi un PLUS pentru tine ...
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

10 Oct 2013, 23:06

In cazul masinilor de firma, principalul responsabil este administratorul societatii, cu acela trebuie sa stai de vorba si sa-i ceri sa-ti repare masina.
Oricum politia trebuie sa-l notifice si sa ceara oficial din partea firmei cine a condus masina, foaia de partcurs si avizul de la medicina muncii prin care este apt sa conduca masini de firma in interesul firmei nu in interes personal.
Administratorul este cel ce raspunde daca soferul se urca baut la volan, provoaca pagube ori alte neplaceri.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
dragalin
Subiect Autor
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2013, 00:47
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

10 Oct 2013, 23:35

Mersi de acest sfat Baltazar,cred ca am sa am putin noroc daca este masina pe numele firmei
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

11 Oct 2013, 00:23

O curiozitate: masina ta nu este ASTA?
1000 de euro sunt suficienti sa o repari

dragalin scrie:
bip...o sa consult un avocat nu stiu ce sa fac

P.S. bip...chiar asa????!!!!! aviz moderatorilor :blackeye:
Ultima oară modificat 11 Oct 2013, 05:54 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: bip :)
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

11 Oct 2013, 11:16

deci ar trebui sa deschizi doua dosare :? unul impotriva firmei ca a permis utilizare vehiculului de o persoana fara drept
si inca un dosar civil parca impotriva persoanei care era la volan insa cu dovada de la politie cu constatarea de rigoare(aici ai 99% cauze de castig)o sa dureze vreun an cel putin insa daca e parlit si doar cu buletinul pe numele lui si nu ai ce sa recuperezi e nasol.....insa eu tot as avansa procedura poate poate ne mai educam putin :evil:
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
dragalin
Subiect Autor
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2013, 00:47
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

11 Oct 2013, 12:19

Roger: eu am un seat leon 1m ce-l rosu,dar acest tolledo este al tatalui meu
 
Avatar utilizator
dragalin
Subiect Autor
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2013, 00:47
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

11 Oct 2013, 12:20

bertzi oricum nu o il las,mai bine sa se duca la puscarie,ca am aflat ca aceea persoana mergea de cateva luni fara permis si fara asigurare,doamne fereste putea sa intre in altcineva si sa il omoare nu neaparat sa-i buseasca masina si cati nenorociti din acestia nu avem pe strazile din romania off
 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar piese seat T ( astept o evaluare ) a pagubei

11 Oct 2013, 18:18

1200 RON am dat eu in conditiile in care aveam doar aripa indoita putin.

La ce vad acolo, ai aripa cu tot ce tine de ea si sub ea, far, prinderi, bara, capota si trager. Prinderile la radiator plus alte mufe, vase de pe acolo nu cred ca au scapat. E o reparatie serioasa cu mult mai multi bani, cu tot cu piese din dezmembrari si reparata in fata blocului.

Strict ce ai zis tu, fara vopsit, eu zic ca ajunge la minim 2000+ RON dar cel putin fara cele enumerate de mine in plus, nu o sa stea in veci pe masina ce ai insirat tu acolo ca iti trebuie, decat prinse cu soricei. :hi
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori