Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
grasuraul
Subiect Autor
Mesaje: 1181
Membru din: 14 Dec 2008, 21:57
Localitate: Bistrita
Contact:

Probleme cu inchiderea centralizata

11 Oct 2012, 00:23

Salut tuturor,
am si eu o problema legata de cheia originala si inchiderea centralizata. In timp folosind cheia a inceput sa imi faca figuri cu fiecare zii ce trecea tot mai tare atunci cand incercam sa inchid/deschid masina.La un moment dat ledul de pe cheie nu a mai licarit sub nici o forma. Am schimbat bateria dar degeaba. Incercand sa rezolv repede aceasta problema mi-am montat o alarma si am legat inchiderea centralizata la ea si de aici am folosit telecomanda de la alarma pentru a inchide/deschide masina.Azi povestind cu un prieten i-am spus problema mea si am verificat impreuna. A mesterit el ceva la cheie si a inviat.Mi-a zis ca a fost ars ceva piesa din cheie pe care mi-a inlocuit-o si acuma e ok cheia. Am incercat sa vad daca merge la masina si nimic.Am incercat manual sa deschis magand cheia in broasca si tot nimic. Daca incerc din telecomanda de la alarma merge ok. As vrea sa stiu daca v-ati batut careva dintre voi de aceasta problema si ce m-ati sfatui sa fac sa o fac sa mearga ca si inainte.Vreau sa nu mai apelez la alarma pt.a putea inchide masina.Tin sa precizez ca nu mai imi merge nici swich-ul din portiera soferului. Sa fie el cauza ?
My Toledo 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

11 Oct 2012, 06:34

Deschiderea masinii din brosca cu cheia mecanica ar trebui sa mearga chiar daca nu ai acel switch bun. Daca inainte de a monta alarma ti-a functionat, s-ar putea ca alarma sa nu fie legata unde trebuie. Cheia veche e posibil sa fi fost "uitata" de modulul de inchidere, se poate vedea cu VCDS-ul daca mai emite sau nu, chiar daca LED-ul de pe ea se aprinde. Daca eminte, atunci trebuie doar invatata din nou pe masina.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
grasuraul
Subiect Autor
Mesaje: 1181
Membru din: 14 Dec 2008, 21:57
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

12 Oct 2012, 10:13

Switch-ul din usa se poate schimba fara a desface toata iala din usa (partea electronica) sau trebuie dat jos interiorul la usa cu tot cu partea de tabla ce tine macaraua?


dany19940 scrie:
Deschiderea masinii din brosca cu cheia mecanica ar trebui sa mearga chiar daca nu ai acel switch bun. Daca inainte de a monta alarma ti-a functionat, s-ar putea ca alarma sa nu fie legata unde trebuie. Cheia veche e posibil sa fi fost "uitata" de modulul de inchidere, se poate vedea cu VCDS-ul daca mai emite sau nu, chiar daca LED-ul de pe ea se aprinde. Daca eminte, atunci trebuie doar invatata din nou pe masina.
My Toledo 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

12 Oct 2012, 10:50

Ca sa schimbi switch-ul din broasca trebuie sa desfaci interiorul la usa cu tot cu tabal aia ce tine macaraua si sa dai broasca afara. :hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
grasuraul
Subiect Autor
Mesaje: 1181
Membru din: 14 Dec 2008, 21:57
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

12 Oct 2012, 12:23

Am sa incerc acuma sambata sa vad ce pot face
ciprian83 scrie:
Ca sa schimbi switch-ul din broasca trebuie sa desfaci interiorul la usa cu tot cu tabal aia ce tine macaraua si sa dai broasca afara. :hi
My Toledo 1.9 TDI
 
stoian_viktor
Mesaje: 11
Membru din: 18 Iun 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

18 Oct 2012, 22:40

Salut. Daca intampini probleme cu demontatul pana ajungi la broasca intra pe cordoba si dai cautare "probleme inchidere centralizata" si o sa gasesti acolo un link cu un tutorial foarte bine facut. Pe mine ma ajutat foarte mult. Sa dai pe al doi-lea link ca primul nu merge. Bafta.
 
stoian_viktor
Mesaje: 11
Membru din: 18 Iun 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

18 Oct 2012, 22:52


 
stoian_viktor
Mesaje: 11
Membru din: 18 Iun 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

18 Oct 2012, 22:53

Cel de sus este link-ul sa nu mai stai sa cauti.
 
Avatar utilizator
grasuraul
Subiect Autor
Mesaje: 1181
Membru din: 14 Dec 2008, 21:57
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

19 Oct 2012, 08:27

Multumesc de link, cat de repede am sa ma apuc de treaba.....timpul liber e din ce in ce mai putin :)
My Toledo 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
grasuraul
Subiect Autor
Mesaje: 1181
Membru din: 14 Dec 2008, 21:57
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

11 Noi 2012, 02:11

In aceasta seara am reusesc sa finalizez operatiunea "switch-ul" dar fara nici un rezultat. Am desfacut usa, am ajuns la broasca si la switch...cand l-am desfacut surpriza....bucata de cauciuc alb ce imbra tija de plastic era deteriorata si in partea cealalta pe piesa pe care facea contact switch (zona incercuita cu galben)am gasit folia de plastic ce imbraca piesa metalica respectiva rupta in acea zona de contact.
Imagine
Am incercat sa indepartez plasticul deteriorat de pe piesa metalica, am montat un switch nou si am pus toate piesele la loc in usa. Dupa terminare am zis sa fac o incercare sa vad daca merge...rezultatul a fost negativ. Incerc sa inchid/deschis usa cu cheia manual si nu merge, nu merge nici de pe telecomanda cheii, becul din plafoniera e mort si el si nici buzzer-ul nu ma avertizeaza
Intrebarea mea este: ar trebui sa inlocuiesc broasca din usa cu alta sau sa mai desfac odata sa schimb iar swichul?
Poate ati mai intalnit si voi aceasta problema...astept sfaturi utile in rezolvarea problemei
My Toledo 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

11 Noi 2012, 06:46

Trebuia sa masori circuitele interne, de pe acea placuta de circuit imprimat, poate unul din ele e intrerupt. Ai refacut si lipiturile din mufa broastei? Cu decapant si fludor de buna calitate...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
grasuraul
Subiect Autor
Mesaje: 1181
Membru din: 14 Dec 2008, 21:57
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

11 Noi 2012, 11:09

Am desfacut si acea placuta , m-am uitat la ea si parea perfecta, nu am vazut ceva neconform..arata ca noua si atunci nu am mai refacut lipiturile...si nici nu le-am masurat....sa fie oare aia cauza? EU ma gandeam ca din cauza faptului ca piesa incercuita din imagine fiind pe portiunea de contact cu swich-ul exfoliata nu mai ajunge sa apese pe el si sa inchida circuitul...acolo e vorba de mm.
din
dany19940 scrie:
Trebuia sa masori circuitele interne, de pe acea placuta de circuit imprimat, poate unul din ele e intrerupt. Ai refacut si lipiturile din mufa broastei? Cu decapant si fludor de buna calitate...
My Toledo 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

11 Noi 2012, 11:49

Eu nu inteleg de ce n-ai incercat functionalitatea broastei fara sa montezi toata portiera la loc !!! Doar asa se face de obicei...ma rog, eu asa fac. Dar, ti-am mai zis, inchiderea cu cheia in broasca trebuia sa mearga si fara sa ai acel switch bun. Daca nu merge de acolo, pe ce dai vina? Acea piesa care se roteste cand dai din folosesti iala exterioara manual, apasa pe alte switch-uri interioare, cred ca le-ai vazut. Daca functia mecanica se face, ce mai ramane? Ori acele switch-uri mici din interior sa fie proaste, ori continuitatea traseului de cablaj sa fie intrerupta undeva. De obicei asta se intampla la lipitura sau imedioat dupa lipitura, chiar daca tu nu vezi nimic in neregula acolo cu ochiul liber. Iar functionarea switch-ului care l-ai schimbat deja se face cu broasca demontata , contactele switch-ului duc direct in mufa. Nici nu era nevoie sa pui broasca in circuit ca sa vezi ca ai facut treaba buna sau nu. Cu un simplu ohm-metru se verifica tot. Daca zici ca din alarma poti inchide toata masina, asta inseamna ca motorasul interior este bun. Verifica ce ti-am scris mai sus, adica demonteaza din nou usa. Nu e placut, dar asa inveti, mai ales daca vrei sa faci singur treaba. Daca ai decupat acel plastic/cauciuc de pe zavor, ai marit distanta intre el si pinul switch-ului. Acel pin doar aprinde lumina interioara si comunica modulului de inchidere ca usa e inchisa sau deschisa. N-am scris incuiata/descuiata. Asta cade in sarcina celorlator switch-uri din broasca, cele care sunt actionate de acea culisa angrenata de motoras. Sunt 5 switch-uri intr-o broasca: 4 interioare si unul exterior.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
grasuraul
Subiect Autor
Mesaje: 1181
Membru din: 14 Dec 2008, 21:57
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

11 Noi 2012, 12:23

AM inteles, cand prind un pic de timp o sa desfac din nou iala si sa refac circuitele cu fludor si cositor si o sa le si verific continuitatea...aseara pe final eram f obosit si m-am grabit sa le pun la loc fara sa mai verific, la 23:30 am terminat
Multumesc mult de sfat
My Toledo 1.9 TDI
 
entiu
Mesaje: 1
Membru din: 12 Noi 2012, 15:51

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

12 Noi 2012, 18:21

salut,

Postez si eu aici (sper ca e OK?!). Am un Ibiza din 2003 si banuiesc ca are acelasi tip de incuietoare ca toate Seat-urile.
Simptomul se prezinta in felul urmator: din cand in cand (tot mai des) de la telecomanda nu se mai deschide usa de la sofer dar usa din dreapta si portbagajul se deschid (are doar doua usi). Deschiderea cu cheia in butuc functioneaza.
Din cate am citit , sa inteleg ca in butuc se regaseste un switch care activeaza centralul si acesta decedeaza (lipituri reci, capacel ros...) si acesta ar fi motivul pt care nu mai functioneaza din telecomanda.
As dori daca se poate o confirmare ca acel switch este problema si daca se poate o poza cu el.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori