Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
 
nikuseat
Subiect Autor
Mesaje: 179
Membru din: 18 Iun 2009, 22:36

Seat Toledo tuning unicat in RO

21 Mai 2012, 15:19

doar pentru pasionati si cei care stiu ce inseamna mult timp pierdut,bani investiti si nervi + o gramada de pasiune pentru masini:
seat toledo 1.9 tdi 81kw (110 hp fabrica) an 2001,cod motor ASV,full electric.
cumparat din germania personal in august 2007(6000 euro a costat masina + taxa 1600 euro)
un scurt istoric pentru cine are timp:inceputul anului 2008 a marcat si lungul drum pe care l-am parcurs sa aduc masina la nivelul care e acum,am inceput cu o toba sport borla(450 lei),pe urma am investit in motor marindu-i puterea cu inca 33-40 hp(chip tuning 250 euro + filtru sport in cutia originala 80 euro),a urmat spoilerul fata(o replica Rieger la inceput de doar 100 euro),spoiler spate 250 euro ,praguri 120 euro si un eleron 120 euro care si astazi se afla pe masina;pe urma stroboscoape in proiectoare 200 lei,folie neagra geamuri omologata RAR 500 lei,o instalatie audio schimbata complet(boxe usi + statie pt ele 400 euro,subwoofer + statie 200 euro si un dvd player 250 euro),am pus piele sintetica 300 euro si ecrane lcd in tetiere 250 euro,mai apoi au urmat arcuri sport 100 euro si discuri frana ventilate 300 euro,nu in ultimul rand jantele pe 18'' de la wolfrace + cauciucuri care m-au mai costat inca 1000 euro, dupa toate acestea am participat la primul show tuning la tg mures prin 2009 unde spre surprinderea mea masina a fost foarte apreciata castigand locul 3 la best exterior:)....dupa acest show am avut un accident rutier prin sibiu care m-a tinut cu masina in service vreo 3 luni,tot raul a fost si inspre bine in urma accidentului m-am ales in sfarsit cu spoilerul fata de la Rieger(originalul 500 euro), faruri angel eyes 250 euro plus xenon pe faza scurta 300 lei,semnalizatoare tuning 70 euro.printre altele i-am montat si un blow-off care mai tarziu l-am demontat,au urmat alte showuri la care masina a mai fost premiata de cateva ori,peste tot pe unde am fost prin tara nu am mai vazut nici un seat toledo modificat asa de mult si asa de bine:) de unde am ramas si cu concluzia ca e o masina unica in ro....,au mai urmat si alte modificari:schimbarea dvd playerului cu unul mai performant,schimbarea subwoofer + statie cu un sistem mai puternic,neoane under car,revopsirea jantelor in momentul de fata fiind albe,inlocuirea tobei cu o evacuare dubla,schimbat putin designul eleronului,portbagaj clean look si montarea numarului din spate pe spoiler, inlocuirea schimbatorului cu unul sport,i-am montat o bara stabilizatoare + alte mici modoficari optice,am renuntat la showuri pe la inceputul lui 2011 dar fiind incontinuare pasionat de masina mea si de tuning...problema e ca in toamna lui 2011 m-am casatorit, am ramas si fara jobul care m-a ajutat sa-mi indeplinesc visul de a avea o masina unicat si au aparut mai multe probleme in viata personala dar si unele probleme la masina de natura mecanica care m-au tinut pe loc si nu am mai putut intretine masina cum vroiam,de altfel am mai vandut anumite piese de pe masina modificarile ramase sunt scrise mai jos,ar mai fi multe de povestit si sunt sigur ca mai sunt multi pasionati ca si mine in tara despre care as vrea sa citesc o astfel de poveste,pentru ei toata stima si tot respectul;)
ce as vrea sa ma ajutati e cum s-o fac cat de cat o masina mai de familie fara a-i strica prea mult aspectul sau daca este cineva interesat s-o cumpere am pus-o si de vanzare la pretul unui seat stock avand in vedere criza pietei auto.dar sincer nu ma prea lasa inima s-o vand....
astept, parerea si sfaturile voastre....puteti sa-mi scrieti si pe mail: x10atodea@yahoo.com..... si multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca to ce-am scris eu pe aici:astept parerea si sfaturile voastre...

modificari ramase pe masina:
bara fata:500 euro
bara spate:250 euro
praguri:120 euro
eleron:120 euro
arcuri sport:100 euro
discuri frana sport:250 euro
tobe sport:80 euro
jante 18'' + cauciucuri: 1000 euro
faruri angel eyes:250 euro
folie geamuri:120 euro
filtru sport:80 euro
bara stabilizatoare:70 euro
chip tuning +33 hp:250 euro
schimbator sport:25 euro
piele sintetica:300 euro
statie 1000 watts+boxe:450 euro
instalatie xenon:70 euro
total 4000 euro singurul defect care mai am de remediat e compresorul de clima...
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Ultima oară modificat 01 Iun 2012, 10:48 de către mususk266, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Rearanjat poze
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

21 Mai 2012, 15:25

Foarte tare masina :yh
Ultima oară modificat 21 Mai 2012, 15:30 de către mususk266, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am mutat topicul in aria corespunzatoare
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
nikuseat
Subiect Autor
Mesaje: 179
Membru din: 18 Iun 2009, 22:36

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

21 Mai 2012, 15:56

merci;)
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

21 Mai 2012, 16:25

frumusica, daca vrei sa mai dai jos de pe ea, da eleronul si inscrisurile, nu numai ca ar arata mai de familie, dar cred ca ar fi si mai frumoasa, parerea mea :idea:
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

21 Mai 2012, 16:35

Felicitari pentru masina si pentru munca depusa. :hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

21 Mai 2012, 16:40

Mda, de acord eleronul este prea mare, prea atrage atenția, masina in general fi cam clean look iar eleronul nu-si are locul acolo, poate unul ceva mai discret?
In rest părere mea e sa o lași așa cum e căci nu-i încărcată deloc cu stickere si alte d-astea.

Daca ar putea cineva sa dea jos eleronul in photoshop sa vedem cu ar arata...
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

22 Mai 2012, 01:13

cunosc masina asta :) o recunosc in primul rand dupa eleron si apoi dupa numarul de alba. ai avut la un moment dat niste jante dezent L cred in 5 spite mai subtiri, prin 2009 cautam sa imi iau acel model pt toledo si am gasit niste poze cu masina ta cu jantele alea :)

eu nu sunt fanul modificarilor radicale, recunosc. acel eleron este pentru masini de drift cu muuulte sute de cai si cu un rol foarte clar. dar atat timp cat iti place tie, restul nu mai conteaza. in rest, moda cu stickere s-a cam dus, dar iarasi tine de fiecare. o singura chestie nu imi place, stickerele cu puterea si cuplul. in mod normal trebuie sa "ascunzi" lupul in blana de miel dar tu ai facut fix opusul, probabil incearca multi sa te alerge pe strada :)

si inca ceva, la jante e pacat ca nu ai ETul mai mic, sa fie mai iesite in afara. arata un pic aiurea cu kitul lat si rotile frumusele dar in interior

 
nikuseat
Subiect Autor
Mesaje: 179
Membru din: 18 Iun 2009, 22:36

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

22 Mai 2012, 15:41

multumesc...jantele de care zici tu erau ATS Exclusive Line L pe 16'' imi placeau si mie am vrut sa-mi iau pe 18'' acelasi model dar nu am gasit.iar la astea care le am pe masina am distantiere dar le-am dat jos pt ca imi uzau cauciucurile pe interior,poate le schimb...
cum ati scris si voi majoritatea cam la aceleasi lucruri ma gandeam si eu sa fac,sa dau eleronul jos,sa dau stickerele jos sa ramana un aspect cat mai clean si daca reusesc sa adun niste bani as vrea sa-mi iau o suspensie sport reglabila sa o ridic putin mai sus,in rest chiar nush ce sa-i mai fac ca sa nu-i stric look-ul....mai astept msg de la voi si o sa revin si cu ceva poze..
pana una alta mai pun cateva poze cum arata inainte.

ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine
Ultima oară modificat 22 Mai 2012, 15:53 de către gamer555, modificat 1 dată în total.
Motiv: poze pe orizontala
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

22 Mai 2012, 16:04

Foarte frumos arata si inainte.
Clasic !!! Apropo,am vazut ca avea aparatori noroi pe spate.
Le mai ai cumva??? :bounce:
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
nikuseat
Subiect Autor
Mesaje: 179
Membru din: 18 Iun 2009, 22:36

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

22 Mai 2012, 19:26

din pacate nu le mai am..
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

22 Mai 2012, 19:38

Cele 2 proiectoare nu prea sunt okay cum sunt pozitionate :hi
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

22 Mai 2012, 19:52

eleronul da-l jos si lasa masina ori fara eleron caci este ok, ori inlocuieste-l cu unul discret, din stickere mai lasa cateva doar ca sa rupa monotonia, primele la care sa renunti sunt cele cu cp si nm, in rest :hi masina este de tinut din cateva motive: foarte reusit tuningul exterior, in acest sens cam unicat masina, diesel si deci consum mic dar si cuplu pe masura la nevoie in depasiri.
uite, pune degetul pe eleron ca sa vezi masina fara el, eu zic ca arata super:

Imagine
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
MHL
Mihai
Mesaje: 705
Membru din: 26 Oct 2009, 15:58
Localitate: Craiova
Contact:

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

22 Mai 2012, 20:22

Superba masina, felicitari pt. pasiune si realizari si multa bafta in continuare sa o poti pastra! :cheers
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

22 Mai 2012, 21:59

Si eu sunt de aceiasi parere cu eleronul. Parca e prea mare si nu e locul lui acolo. In rest e ok mi se pare o masina unicat personalizata si arata foarte bine.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
nikuseat
Subiect Autor
Mesaje: 179
Membru din: 18 Iun 2009, 22:36

Re: help! seat toledo tuning unicat in ro - idei si sfaturi

23 Mai 2012, 09:16

daca reusesc s-o pastrez sper sa particip si eu la vreo intrunire a clubului,chiar mi-ar placea sa stau de vorba si cu alti posesori de seat..ms inkodata pentru sfaturi, o sa revin cu poze dupa ce dau eleronu si stickarele jos.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori