Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
93luc
Subiect Autor
Mesaje: 73
Membru din: 06 Oct 2010, 16:10

Navigatie

11 Oct 2010, 10:39

Salut stie careva daca poate fi schimbata navigatia mica cu navigatie mare cu toate functiile la un leon 1P/2006 fara sa adaug sau sa cumper alte componente suplimentare(unitate nu stiu de care,etc)?MS
 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

Re: Navigatie

11 Oct 2010, 10:41

Salut, vorbeste cu ghita celofan, da-i un p.m.
FR
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Navigatie

12 Oct 2010, 08:27

Da, se poate.

Daca treci la MFD (1 sau 2), nu trebuie sa schimbi nimic.
Daca vrei sa treci la RNS (510 / 310), trebuie schimbat gatewayul, altfel se va descarca bateria.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
93luc
Subiect Autor
Mesaje: 73
Membru din: 06 Oct 2010, 16:10

Re: Navigatie

12 Oct 2010, 16:07

Salut, cum pot sa activez bluetooth la un leon cu navigatie mica. La activare bluetooth din telefon, imi vede aparatul masinii, insa imi cere un cod pe telefon. Am incercat, asa cum am vazut pe alte topicuri cod 1234 sau 0000 dar aparatul masinii refuza recunoasterea telefonului. Ce trebuie facut? Sunt nou in domeniu ca si proprietar de Seat (3zile) si tot de atunci sunt si membru al acestui club.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Navigatie

13 Oct 2010, 08:37

Pune o poza cu navigatia ta. Ce ai? RNS L? Oricum, navigatia nu are nici o legtaura cu sistemul bluetooth. Dar sunt curios :)

Eventual pune o poza cu centrala bluetooth (e sub scaunul pasagerului fata). Vreau sa stiu ce cod are unitatea si versiunea HW si SW.
Si o poza cu IC (ceasurile de bord) cand e activa functia.Vreau sa vad mesajul de pe ecranul dintre indicatoarele de combustibil si temperatura lichidului de racire.

Discutia despre bluetooth se va muta pe celalalt topic deschis de tine. Aici, doar discutii despre navi.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Navigatie

15 Oct 2010, 09:02

Ce ai pozat tu acolo sub scaun e interfata USB. Verifica daca sub scaun (asta inseamna ca trebuie sa tragi de scaun maxim in spate si trebuie sa ai ca o cutiuta acolo cu un capac de platic negru pe ea. Atentie! E pe mijloc, nu aia unde intra firele din scaun.

In mod normal bluetooh cu sincronizare vine doar cu IC MFA, adica cu ecran mare, pt. vizualizare agendei si a apleurilor.

Adica ceva de genul asta..

Imagine

Ce denumire apare pe telefonul tau cand zici ca gaseste sistemul masinii?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

 
93luc
Subiect Autor
Mesaje: 73
Membru din: 06 Oct 2010, 16:10

Re: Navigatie

15 Oct 2010, 09:32

Nu are sub scaun cutiuta respectiva, exista numai o mufa cu niste fire. Ecranul de la bord nu are aceea functie si este format normal numai cu calculator asa cum apare in foto postate. Ce m-a determinat sa cred ca are bluetooth a fost afisajul care apare la punerea contactului pe navigatie, asa cum apare in ultima foto postata. Daca nu are se poate pune? MS.
 
93luc
Subiect Autor
Mesaje: 73
Membru din: 06 Oct 2010, 16:10

Re: Navigatie

15 Oct 2010, 09:44

Dar ce tip de navigatie este cea pe care am postato. Are careva un CD sau DVD cu navigatie ptr. Romania pentru modelul de navigatie pe care am postato? Am gasit pe cineva, dar se pare ca in Romania se fac afaceri cu orice.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Navigatie

17 Oct 2010, 16:30

Bluetooth se poate pune (e clar ca tu nu ai asa ceva pe masina). Te costa cateva sute de euro (unitate, antena, microfon, cablaje) plus manopera. Depinde de unde cumperi piesele si unde faci montajul.

Harti cu Romania pt. navigatia ta NU exista.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
93luc
Subiect Autor
Mesaje: 73
Membru din: 06 Oct 2010, 16:10

Re: Navigatie

17 Oct 2010, 17:16

MS Ghita pentru raspuns, ca sa nu mai caut. Dar daca inlocuiesc ce navigatie am cu ce am vazut pe topicuri oare va functiona? Sau mai bine sa-mi iau un GPS ca este si mai ieftin.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Navigatie

18 Oct 2010, 08:41

Navigatia OEM comunica cu elementele electronice ale masinii, insa nu sunt harti detaliate pt. Romania, doar pt. Europa. IN functie de anul de fabricatie al masinii, trebuie sa faci upgrade si la alte piese pt. a evita cateva probleme.

O navigatie replica are mult mai multe functii, insa nu prea se impaca bine cu masina. In plus, unele replici sunt mai bune ca altele. Care sunt criteriile, nu stiu sa iti spun. La replica ai IGO, harti detaliate etc.

Poti sa iei si o navigatie "de pus in geam", totul depinde de ce buget ai si la ce iti trebuie.

PE scurt..
Navigatie originala: scump (peste 550 - 600 de euro pe ebay, cu upgrade de CG), nu ai harti, insa e "recunoscuta" de "creierul" masinii. Functioneaza comenzi pe volan, comenzi vocale etc.

Navigatie replica: ceva mai ieftin (1.600-1.800 de lei). Ai o carca de functii (citeste dvd-uri, are bluetooth, card reader etc etc). Sunt mai putin fiabile si nu merg toate comenzile de pe volan.

GPS clasic: cel mai ieftin. Te duce unde vrei, nu are treaba cu electronica masinii, insa nu ai alte functii suplimentare.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Albert
Mesaje: 1
Membru din: 16 Apr 2011, 15:13

Re: Navigatie

16 Apr 2011, 15:18

Salutare, tocmai mi-am cumparat un Seat Leon Copa 1.6 TDI si as vrea sa stiu cum pot sa conectez telefonul la masina cu ajutorul bleutooth-ului.Nu prea le am cu denumirile tehnice.Cum pot sa aflu daca am bleutooth?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Navigatie

16 Apr 2011, 15:28

Cel mai simplu mod de a afla daca ai sau nu bluetooth e sa intrebi la dealer sau de unde ai luat masina. De fapt exista si o metoda mult mai simpla de a afla, si anume poti citi in manualul masinii.
Insa presupun ca nu ai manual, pt. ca altfel nu mai intrebai aici. Nu?

Daca chestiile de mai sus nu te ajuta - sau nu gasesti informatiile necesare - poti face urmatoarea chestie.
In spatele volanului sunt niste indicatoare, arata ca niste ceasuri d-alea de care avea bunica pe masa.
Uita-te in partea stanga..Daca acolo e un ecran mare si in stanga si dreapta lui sunt doua ace indicatoare (limbi) si daca in momentul in care deschizi usa acolo apare conturul unei masini, s-ar parea ca ai bluetooth.

Si mai poti sa faci inca o chestie..Iei telefonul tau (care ar trebui sa aiba bluetooth) si il pui sa caute dispozitive bluetooh (chestia asta nu stiu cum se face, va trebui sa citesti manualul telefonului sau sa intrebi pe forumul unde se discuta despre telefonul respectiv). Ar trebui ca telefonul sa gaseasca dispozitivul bluetooth al masinii si atunci nu iti mai ramande decat sa imperechezi dispozitivele.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Navigatie

17 Apr 2011, 10:07

:yh :yh
Pe Copa nu ai bluetooth, pe Copa High ai bluetooth. Tu chiar nu stii ce ai cumparat, sau faci bascalie?
http://www.metrotehnica.ro/pret-special ... u-tva.html
http://www.metrotehnica.ro/pret-seat-le ... -high.html
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori