Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
AndreyWoB
Mesaje: 187
Membru din: 16 Aug 2008, 17:39
Localitate: Rm. Valcea - Pitesti
Contact:

Re: becuri seat leon

22 Mar 2010, 01:48

Salut !
Vreau sa stiu daca este cineva care si-a schimbat becurile de pe faza scurta cu cele de la Philips X-TREME POWER (+80% mai multa lumina ) si daca a observat o imbunatatire la vizibilitatea pe timp de noapte.
Eu am schimbat deocamdata becurile pe proiectoare folosind tot ceva de la Philips cu 30% mai multa lumina si am observat o lumina ceva mai alba fata de becurile cu care a venit masina din fabrica.
Cu Dumnezeu inainte si cu Leon-ul in blana !
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: becuri seat leon

22 Mar 2010, 08:57

Eu am folosit Philips XP H7 pe scurta si se simte o usoara imbunatatire: lumina e mai alba. Problema cu aceaste becuri este ca se ard rapid. Unul s-a dus dupa 4 luni si altul dupa 6 luni.
Despre proicetoare, ma abtin. Nu am nevoie de lumina lor. Le folosesc doar pentru ce au fost facute.
 
93luc
Mesaje: 73
Membru din: 06 Oct 2010, 16:10

Re: becuri seat leon

15 Oct 2010, 13:50

Salut! Becurile despre care se face vorbire pe acest topic H1, H7, H3 sunt cu halogen sau xenon. Pot fi montate fara modificari?
 
Avatar utilizator
mihaiul90
Mesaje: 37
Membru din: 29 Sep 2010, 20:29
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: becuri seat leon

06 Mar 2011, 22:37

Vroiam si eu sa stiu daca a schimbat cineva becul de la proiector la Leon 1M. Nu am gasit nimic ajutator pe forumul 1M si m-am gandit sa postez aici pentru ca s-a mai discutat de problema asta la Leon 1P. In acelasi mod se schimba becul de la proiector sau, daca nu, stie cineva cum ? Si inca o intrebare: ce tip de bec imi trebuie ? Multumesc anticipat.
Seat Leon 1.9 TDI

GR 09 BAT
 
Avatar utilizator
Bogdan_wtb
Mesaje: 818
Membru din: 05 Mai 2008, 18:45
Localitate: IASI
Contact:

Re: becuri seat leon

15 Mar 2011, 08:41

becurile din proiectoare se pot schimba astfel , ai doua variante
1.-poti demonta proiectorul din bara si iti vine mai usor sa schimbi becul ( demontezi grilele proiectorului care se trag usor pina es , au niste cleme, dupa ce ai indepartat grilele se vad doua suruburi pe lateralele proiectorului cu cap in stea, le desfaci si dai proiectorul jos , in spate au un capac il desfaci si ai acces la bec
2-bagi mina pe dupa spoiler si te uiti sa poti ajunge la proiectoare , le desfaci capacul din spate si schimbi becul . pentru aceasta trebuie sa urci masina pe o rampasau sa o ridici cumva sa poti sa intri sub ea

becuri pentru proiector sunt H1
bafta............
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: becuri seat leon

15 Mar 2011, 08:56

Bogdan_wtb scrie:
becuri pentru proiector sunt H1
bafta............

esti sigur?..eu stiam ca sunt H3
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: becuri seat leon

30 Mar 2011, 15:50

H7-faza scurta
H1-faza lunga
H3-proiector
Daca ai faruri dectane,atunci H1 este si pt faza scurta
:wink:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
sisu_stelistul
Mesaje: 5
Membru din: 27 Apr 2016, 09:10

Re: becuri seat leon

01 Iun 2016, 15:20

Am si eu o problema cu becul/led-ul de pozitie din spate, cel de pe luneta. Incepand de o luna a functionat apoi nu a mai functionat, iar acum de vreo 2 saptamani nu mai functioneaza deloc.

Tin sa mentionez ca am masina de 2 luni jumatate.

A mai schimbat cineva singur acest bec? Am gasit pe internet ca ar fi vorba de led W5W.
Seat Leon 1P 2008 1.6 BSE
 
Bratual
Mesaje: 135
Membru din: 01 Ian 2019, 18:37

Re: becuri seat leon

18 Ian 2019, 12:43

Salutare. Detin un seat leon 1p din 2010. Am urmatoarea problema cu faruruile faza scurta si faza lunga.. Faza scurta bate jos in pamant am fost de mi a reglat farurile si tot degeaba..am schimbat si becurile la fel.. iar faza lunga cand am faza scurta aprinsa nu se vede nici o diferenta cu faza lunga aprinsa :)). Este foarte obositor noaptea la condus.. Mai are si alte reglaje in afara de cele 2 de sus la far?
 
Avatar utilizator
LECriss1337-
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2017, 10:23
Localitate: Iasi (IS) / Husi (VS)

Re: becuri seat leon

18 Ian 2019, 16:11

Bratual scrie:
Salutare. Detin un seat leon 1p din 2010. Am urmatoarea problema cu faruruile faza scurta si faza lunga.. Faza scurta bate jos in pamant am fost de mi a reglat farurile si tot degeaba..am schimbat si becurile la fel.. iar faza lunga cand am faza scurta aprinsa nu se vede nici o diferenta cu faza lunga aprinsa :)). Este foarte obositor noaptea la condus.. Mai are si alte reglaje in afara de cele 2 de sus la far?


Ai incercat sa le reglezi din interior ? langa blocul de lumini (de unde aprinzi farurile) , ai doua rotite , una regleaza intensitatea luminilor din bord , iar cealalta regleaza inaltimea farurilor , joaca-te acolo poate nu e reglat de acolo.
SEAT Leon - 2009 - 1.9 TDi
 
Bratual
Mesaje: 135
Membru din: 01 Ian 2019, 18:37

Re: becuri seat leon

02 Feb 2019, 14:26

LECriss1337- scrie:
Bratual scrie:
Salutare. Detin un seat leon 1p din 2010. Am urmatoarea problema cu faruruile faza scurta si faza lunga.. Faza scurta bate jos in pamant am fost de mi a reglat farurile si tot degeaba..am schimbat si becurile la fel.. iar faza lunga cand am faza scurta aprinsa nu se vede nici o diferenta cu faza lunga aprinsa :)). Este foarte obositor noaptea la condus.. Mai are si alte reglaje in afara de cele 2 de sus la far?


Ai incercat sa le reglezi din interior ? langa blocul de lumini (de unde aprinzi farurile) , ai doua rotite , una regleaza intensitatea luminilor din bord , iar cealalta regleaza inaltimea farurilor , joaca-te acolo poate nu e reglat de acolo.




Salut, da am dat si de rotita accea dar degeaba.. o dau intro la 4 sa zic si bate chiar jos in fata masini, dau la 0 si sa zic ca bate cam 5 6 metri.. am schimbat si becurile degeaba..Mai am un ford focus 2, la el am aceleasi becuri ca la seat si bat bine rau.. dar la seat mai deloc..
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: becuri seat leon

03 Feb 2019, 12:42

Becul H7 il poti monta in doua pozitii dar doar in una este corect centrat in focar.
Are o catare ce-i drept dar merge si cu ea sus si jos, verifica sa nu fie montate invers ca asa se intampla, ai lumina peste tot mai putin in fata masinii.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori