Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
unlike
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Apr 2008, 17:16
Localitate: Brasov

Sfat achizitionare

04 Apr 2008, 17:33

Va salut. Am nevoie si eu de ceva sfaturi in legatura cu achizitionarea unui Seat Leon nou .. dilema mea este urmatoarea :) Bugetul sa zic asa ar fi de aprox 17.500 de Euro . Acum, ca prima optiunea m-am gandit in felul urmator : Reference , motor de 1.6, 102 CP + Pachetul Sport Limited ( cu totul ajunge undeva la 17.000 ) . Intrebare mea este : merita banii ESP-ul ? Sa dau acum inca 400 de euro pt ESP ( mentionez ca maj drumurilor vor fi facute prin oras deocamdata ) .
O alta problema la aceasta motorizare este , din cate am inteles ,consumul .. m-am gandit si la un motor TFSI de 125 de CP insa acela vine 17.560 fara pachetul Sport si fara ESP ceea ce e destul de mult pt mine ..
As mai avea o intrebare, stiti cumva daca la Reference este inclus si un BoardComputer ? sunt interesat doar sa-mi arata consumul si chestiile astea ..
Mersi mult, astept sugestiile voastre .

PS : Legat de motorizarea la 85 de Cai, cu toate ca era o super oferta am inteles ca este mai ok sa ma feresc de ea .
 
Remus
Membru Fondator
Mesaje: 4027
Membru din: 27 Noi 2007, 17:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

04 Apr 2008, 18:48

Eu unul m as duce pe motorizarea 1,4 125 cp se infige masina si are si consumul mic :P ! Si motorul de 1.4 cu 85 cp la fel consumul este mai bun decat la 1,6 102 :P !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

04 Apr 2008, 18:59

Reference nu are inclus computer de bord decat pt 1.9 TDI. Altfel, e in pachet cu pilotul automat si costa vreo 225 euro CIP. Motorul de 1.4 e mic rau. 1.6 e mai gurmand, cat despre 1.4 tfsi, e motorul TSI de pe VW in principiu. Diferenta de consum nu e enorma, ia 11-12 in oras nu 8 cat scrie in carte. Dar evident e mai vioi motorul. Decat sa dai 17 mii si ceva (in caz ca pui comp de bord) pe 1.6 102 cai, mai bine dai ~18400 pe 1.4 tfsi. Insa pe moment cel putin Leon-ul e cam scump, au inceput sa se zgarceasca la discount si leon-ul a ajuns in top la pret in cls compacta. Daca nu te grabesti, mai asteapta putin, in curand expira oferta aia la 1.4 si 85 cai ( am inteles ca din cele 150 unitati de 1.4 85 cai, s-au vandut vreo 130+) si e posibil sa bage vreo alta oferta cu vreun discount mai serios.
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

04 Apr 2008, 19:13

Sa o luam pe rand.
1. ESP (Electronic Stability Program). Funcţionarea ESP se face simţită în virajele abordate brusc, în momentele în care traiectoria vehicululul are tendinţa de a scăpa de sub control, în special pe suprafeţele cu aderenţă scăzută (zăpadă, asfalt ud). Cu alte cuvinte, daca sti ca mergi tare ai nevoie de el. Daca sti ca mergi linistit poti trai si fara. Daca majoritatea drumurilor sunt in oras atunci mai bine renunti la el.
2. 1.6 nu e motor cu turbina ca 1.4 Tfsi. De aici rezulta ca se va comporta ca o benzinara adevarata cu un cuplu obtinut in turatii inalte (3800 ture). Problema acesteui motor (1.6) este la fel ca si a celui 1.9 Tdi e faptul ca raportul cal putere si greutatea masinii e mai mare de 1/10 de unde si un consum mai ridicat.
Aici s-ar putea ca ajute motorul de 125cp care ar fi mult mai aproape de acest raport. Dar la fel. Daca mergi cu preponderenta in oras nu prea e sesizabila diferenta intre cele doua (daca vorbim de bucuresti unde mai mult stai decat mergi).
Intr-un oras normal ar consuma mai putin TFSI-ul din datele date de producator precum si multe alte motive.
3. 1.6 reference nu are bord computer. Singurul Leon cu bordcomputer la dotarea Referance e 1.9 tdi cu DSG.
Asa ca mai bine renunti la ESP si iei pachetul bord computer cu cruise control si este mai castigat (pachetul costa 225E fara TVA).
Cu diferenta ramasa ai putea sa iei pachetul Sport Limited cu Audio 2 (comenzi pe volan si 8 boxe la 515 fara TVA).
Daca e asa rezulta la configuratia de la seat.ro un pret fara TVA de 14.405 (daca iei culoarea gratis alb sau galben) deci un pret cu TVA (19%) 17.142E. Cu taxa de prima inmatriculare o sa ajungi pe la 17.400.

Daca te iei dupa dealer, motorul de 85cp e bun ca e mic si au mai usurat masina. Practic e praf. Putere mica la o greutate mare, consum mare, depasiri greu de tot la viteze peste 120 (de la prieteni cu acest motor).

Si inca un tips pentru tine.
Mergi la mai multi dealeri si ia preturi. Eu la Metrotehnica am avut 5% alarma si covorase.
Daca e sa obti acest discount, atunci ar merita sa iei 1.4 TFSI cu aceleasi dotari. Pret (din acelasi configurator) cu discount de 5% ar fi 17580 (si taxa de prima inmatriculare mai mica :p). Ai avea astfel si motor turbo si benzina si un consum mai mic la un trafic mai linistit.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

04 Apr 2008, 19:23

In banii,astia ,17.500, te incadrezi la un "sport" de mare senzatie , cu tot ce deriva de aici jante aliaj , computer de bord , scune sport suspensie sport , mai gandestete ce vrei de la masina , cu 1,4 afara pana depasesti te ajunge vreun Matiz din urma , si te ia, asa ca daca vrei si fuga ,mai bine un 1.6, cu amendamentul consumului care e mare, ( Opelulu nevestei mele , tot 1,6 consuma la fel din cauza greutatii masinii care trebuie sa respecte norme de siguranta , plus alte atatea accesorii.....), si eu consum pt. ca schimb la rosu , adica pe la 6000 RPM, iar ESP conteaza cum a specificat si Matrix in viraje , la viteze mari , eu am mers cu 170 ,pe lapovita Buc-Buzau in aprox 45 min. si nu am simtit nimic cu ,cauciucuri adecvate , asa ca ............
 
unlike
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Apr 2008, 17:16
Localitate: Brasov

04 Apr 2008, 19:42

Pai TFSI la 1.4 este 17.580 precum ai zis in varianta Reference .. deci motoras mai puternic, masina mai sprintena dar fara alte dotari sau motor mai gurmand precum a zis genesis dar alte dotari in plus .. cat de suspensia sport din Varianta sport nu sunt foarte incantat mai ales ca am auzit ca oricum e mai dura suspensia Seatului asa de felul ei :)
Nush , credeti ca se poate scoate un consum de 11 in oras la 1.6 ? Caci mai mult mi se pare prea mare .. mentionez ca nu stau in Bucuresti, orasul nu este foarte aglomerat
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

04 Apr 2008, 19:56

Corectie (in caz ca nu am inteles eu bine).
Eu am zis 17580 1.4TFSI Reference + Bord computer + Cruise control + Pachet Sport Limited +Audio 2.
Personal, dat fiind bugetul, mai bine mergi pe 1.4TFSI dar numai daca ai reducerea de 5%. Daca nu stai departe de Bucuresti atunci vino si aici la dealeri.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

 
unlike
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Apr 2008, 17:16
Localitate: Brasov

04 Apr 2008, 20:51

Poftim ? tu vb serios, toate alea la pretul ala .. pai iti dai seama ca nu as mai sta pe ganduri o secunda .. hmm
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

04 Apr 2008, 21:57

Pai...pe configuratorul de pe seat.ro
Leon Reference Benzina / 1.4 litri TFSI / 92 kW / 125 CP / cutie manuala-6 viteze / 5 usi
Pret fara TVA: EUR 14.772,80

-Cruise control
-Bordcomputer EUR 225,

SPORT LIMITED + Audio 2:
-jante aliaj "Gaia" 6 1/2J x 16" cu suruburi antifurt
-manere portiere negre
-tapiterie editie speciala
-volan in piele
-scaune sport fata
-comenzi radio pe volan
-8 difuzoare EUR 515,04

alb (Candy White) EUR 0,-

Scaun: Stofa
Culoarea tapiteriei: Gri (special)
Podea: Negru
Consola: Gri
Plansa de bord: Negru EUR 0,-

Total:
EUR 15.512,84 (fara TVA).
Pret cu TVA 19% 18459
Reducere 5% 17580
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
unlike
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Apr 2008, 17:16
Localitate: Brasov

05 Apr 2008, 19:06

Sa va mai intreb ceva . Eu, in config stabilita aveam asa : 1.6, 102 CP, Reference + Pachetul Sport Limited ( scaune sport, jenti aliaj, manere negre, volan in piele ) + Cruise control si Board Computer + Culoare Magico Black in total la aprox 17.300 . - pt masina asta as da comanda si imi vine in aprox 10 saptamani .. Ei pe stoc, mai au o versiune Sport a masinii, tot neagra, care are in plus fata de ce am zis mai sus suspensia sport si in minus cruise controlul , dar vine intr-o editie speciala Crom ( are niste insertii deosebite de crom ) la un pret de 17.500 .. Intrebare mea este : credeti ca suspensiile sport sunt prea dure ? mai bine sa astept 10 saptamani decat sa ma grabesc cu asta ? De asemenea oglinzile aveau crom, lucru care nu mi-a placut la varianta asta Sport , m-ar costa mult sa le schimb ? ( e vb doar de capacele oglinzilor ) Si o ultima intrebare, conteaza asa mult cruise control sau ma pot lipsi de el ?
Intreb toate astea pt ca nu as mai sta 10 sap dupa masina .. asa imi vine in 2 zile
 
francy
Mesaje: 1110
Membru din: 16 Ian 2008, 14:20
Localitate: bucuresti
Contact:

05 Apr 2008, 19:11

dureaza putin sa te obisnuiesti cu suspensiile apoi nu ti se mai par dure.la capacele oglinzilor nu stiu ce sa-ti spun iar despre cruise control...eu l-am folosit de 2 ori;o data cand am luat masina sa vad ce si cum si alta data cand eram singura in masina treceam printr-o localitate foooooarte lunga si ma plictiseam:P
iti raspund pentru ca eu am stat 9 saptamani dupa masina si daca as fi avut norocul sa fie ceva macar asemanator pe stoc nu cred ca as fi asteptat;doar ca la mine pe stoc era doar cea mai slaba varianta si un leon din showroom care era zagariat.gandeste-te bine oricum!
 
unlike
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Apr 2008, 17:16
Localitate: Brasov

05 Apr 2008, 19:17

Pai sa zicem ca , cu oglinzile o rezolv pana la urma caci am si cunostinte in service si e vb oricum doar de capacele oglinzilor, cruise control .. da-l incolo pana la urma , dar cu suspensia sport nu stiu ce sa zic .. eu inca nu am facut test driveul si nu stiu cum se simt nici cele normale :(
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

05 Apr 2008, 19:30

Daca i-ti place sa dai mai tare in curbe , suspensia sport merita toti banii, eu le-as alege fara sa clipesc! :wink:
Iar cu capacele de oglinzi cromate, sunt sigur ca gasesti cineva pe acest forum care ar da la schimb cu ale lui, necromate. E un accesoriu pt care altii platesc...
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Puffy

05 Apr 2008, 19:39

Am avut onoarea sa merg cu masina lu Francy... si nu mi s-au parut foarte dure amortizoarele.... si in legatura cu suspensia sport... eu nu am auzti-o sa se vaite ca a lovit-o pe dedesupt sau alte chestii... si crede-ma ca ea face un drum, Bucuresti-Campulung, de 2 ori pe saptama, PLIN DE GROPI!!!!!
 
unlike
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Apr 2008, 17:16
Localitate: Brasov

05 Apr 2008, 21:38

Vineri aveam masina rezervata dar am sunat si am anuntat ca renunt la ea, urmand ca sap viitoare sa dau comanda .. acuma parca imi pare rau, poate mai am o sansa si sa nu o fii luat nimeni

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori