Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
 
Avatar utilizator
Max
Mesaje: 83
Membru din: 15 Feb 2008, 13:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Leon 1,4 85

16 Mai 2008, 08:49

Pentru informarea voastra, Leonul ce 1,4 85 cp are 1176 kg.
 
wishmaster
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 07 Mar 2008, 10:30

22 Mai 2008, 12:09

....si veni si ziua cea mare: NE-A VENIT LEON-ULLLLLLLLLLLLLLLLL!!!!

dupa cele 10 saptamani de ganduri si urmarit leoane prin oras, ieri m-a sunat Sorina sa-mi dea vestea cea mare: veniti sa va luati leutzul:)

ajunsi acolo nu ne mai puteam lua ochii de la el,exteriorul e absolut bestial, ne tot invarteam in jurul ei si nu ne mai saturam, eu abia asteptam sa-l conduc fiind foarte curios de motorasul de 1.4...

Primele cateva impresii: - motorasul e super ok, nu te baga in scaun dar e silentios si o ia bine din loc cand o calci mai ales la peste 3000rpm se simte puterea, eu m-am oprit pe la 3500 sa nu exagerez de la inceput; acum depinde si ce masina ai avut inainte, ca daca ai avut una de 200CP probabil vei simti diferenta dar pt mine motorasul se misca bine si pot spune ca sunt incantat...

- tinuta la drum mi-a placut la nebunie, sta foarte bine pe sosea, in curbe la viteze relativ mari nu ai nici o clipa senzatia de nesiguranta, parca e lipita de drum
- manevrabilitatea foarte usoara si placuta, e cu adevarat o placere sa o conduci, raspunsul masinii foarte bun la comenzi gen franare mai brusca
- pozitia in scaunul sport e foarte confortabila

Voi reveni cu mai multe detalii dupa mai multi km parcursi, abia astept sa fac un drum mai lung cu ea, voi atasa si poze cat de curand:)
 
cristydp
Mesaje: 29
Membru din: 11 Apr 2008, 19:01
Localitate: Bucuresti

22 Mai 2008, 14:10

Wishmaster sa te bucuri pe deplin de masinuta!Mai am de asteptat pana spre sfarsitul lunii iunie...Banuiesc ca desi nu e un motor superperformant cel de 1.4,datorita stabilitatii si cutiei de viteze poti obtine destul de mult de la Leon.
Tu ne cede malis!
 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

22 Mai 2008, 14:17

Pe autostrada poate te face de rusine pentru ca peste 170 nu prea ii convine, dar am facut un drum pe serpentine buzau-valea siriului-brasov-bran-pitesti si am depasit tot. E super. Senzatii tari.
Seat Leon 1p
 
wishmaster
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 07 Mar 2008, 10:30

23 Mai 2008, 10:38

eu inca merg linistit , incerc sa nu depasesc 3500rpm dar abia astept sa trec de 1000km sa vad tot ce poate:)

oricum la prima vedere pot spune ca peste 3000rpm il simt destul de infipt, eu zic ca e mai mult decat ok motorasul...
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

23 Mai 2008, 12:24

wishmaster scrie:
eu inca merg linistit , incerc sa nu depasesc 3500rpm dar abia astept sa trec de 1000km sa vad tot ce poate:)

oricum la prima vedere pot spune ca peste 3000rpm il simt destul de infipt, eu zic ca e mai mult decat ok motorasul...


Foarte bine, incearca macar pana la 1500 km (asa cum scrie in manual) sa stai cumintel. Eu am tot 1.4 cu 85 CP, am aproape 1500 km si imi place din ce in ce mai mult.
Categoric este infipt, insa hai sa fim realisti, motorul de 85 CP nu este de viteza si indraznesc sa spun nici de condus foarte sportiv. Sunt de parere ca un 120-140 kmh la drum intins e arhisuficient pentru posibilitatile motorului. Au fost cazuri in care desi aveam circa 120 kmh a trebuit sa eliberez din calea unui Logan de 1.6 care venea val-vartej peste mine.
Insa pentru mine acesti 85 de cai sunt suficienti pentru mine si familie in acest moment.
Toate bune si sa savurezi din plin ce iti ofera Leutul tau!
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Remus
Membru Fondator
Mesaje: 4027
Membru din: 27 Noi 2007, 17:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

23 Mai 2008, 12:29

Stai linistit ca si la 1,6 102 te dai din fata loganului :P !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

23 Mai 2008, 12:46

a propos de logan.....cum e sa mergi cu un touareg la vreo 180 si sa vina din spate un loganel autohton sa iti dea flashuri ca el vrea sa mearga mai tare.....
sau sa mergi cu vreo 160 si sa te depaseasca vreo doua loganuri de 1.5 dci....in fine......nu am nimik cu masina aia da totusi e DACIE.....si cand spui dacie nu te astepti sa iti dea flashuri la 180.....totusi...
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
michee
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

23 Mai 2008, 12:49

vedeti ca loganistii sunt foarte hotarati;)........cunosc vreo cativa;)
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

23 Mai 2008, 12:54

mari oameni, mari caractere...toti sunt zmei...(ma rog... mare majoritate)
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

23 Mai 2008, 12:56

Cel mai bine e sa te intinzi cat ti-e plapuma, si eu am avut Golan insa n-am avut nene scheme d'astea...stiu si eu pe cineva care a mers cu un Logan cu 180...e exagerat parerea mea. Din pacate pe soselele noastre multi nu isi cunosc limitele.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
wishmaster
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 07 Mar 2008, 10:30

23 Mai 2008, 13:07

:)) super tari fazele astea cu Loganul, cunosc si eu specimene care merg ca nebunii desi masina nu are stabilitate deloc de la anumita viteza in sus, tocmai asta e diferenta: Leonul sta al naibii de bine pe drum iar la un drum cu multe curbe eu zic ca senzatia pe care o ai conducand un Leon si mergand relativ tare nu se compara cu ce simti intr-un logan, si anume ca mai ai un pic si te rastorni:)
in Leon chiar stai relaxat si simti placerea condusului, iar in logan stai cu morcovul sa nu te rastorni dar poate sunt subiectiv:D
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

23 Mai 2008, 13:15

logan ca logan....da cum e sa faci cu o dacie 1310 din 90 1 ora 20 pana la munte?????

am facut febra musculara la inima pe drumu ala....plus ca in mom cand ne-am intors de la munte, fix in bucuresti a inceput sa caraie masina.....nu mai avea nici un pic de placuta.............deloc...

oricum faza asta a fost memorabila......o sa il tin minte toata viata....

ps in masina eram 4.....eu avand undeva la 95 de kile iar soferul vreo 85......
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

23 Mai 2008, 13:20

wishmaster scrie:
:)) super tari fazele astea cu Loganul, cunosc si eu specimene care merg ca nebunii desi masina nu are stabilitate deloc de la anumita viteza in sus, tocmai asta e diferenta: Leonul sta al naibii de bine pe drum iar la un drum cu multe curbe eu zic ca senzatia pe care o ai conducand un Leon si mergand relativ tare nu se compara cu ce simti intr-un logan, si anume ca mai ai un pic si te rastorni:)
in Leon chiar stai relaxat si simti placerea condusului, iar in logan stai cu morcovul sa nu te rastorni dar poate sunt subiectiv:D


Ca fost proprietar de Golan, confirm ca nu incape comparatie intre cele doua masini. Sa nu fiu inteles gresit, am indragit nespus de mult Golanul pentru ca a fost prima masina noua nouta, cu banutii mei, insa cum sosise momentul sa fim in pas cu moda, ne-am decis pentru Leon si nu regret deloc.
Chiar am facut doua drumuri mai lungi (un Brasov si un Sf.Gheorghe de Covasna) si am fost incantat de tinuta de drum, de consum (6.8L/100 km, calculat cat am putut eu de bine, pentru ca nu am CB).
:salute:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

23 Mai 2008, 13:38

Acum majoritatea masinilor ajung la viteze de cca 170-180 km/h. Treaba e in cat timp ajung acolo si cum se comporta acolo.
Am avut si eu o experienta de genul asta pe A1. Aveam in fata un pasat, eu pe atunci cu astra g dti 101 cp, in spatele meu un logan break (sau cum se scrie). Ma grabeam de zor sa prind un meci de fotbal si da-i talpa. Cat timp asteptam grupati sa se faca loc pe banda 2 statea si loganul dupa noi, cand se facea liber si acceleram ramanea loganelul nostru departe, departe. Ajungeam cam pe la 180 km/h si dupa vreo cateva zeci de secunde hopa si loganelul in spatele nostru :scratch:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori