Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Miss ALM
Subiect Autor
Mesaje: 210
Membru din: 10 Sep 2009, 16:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Noul Leon

10 Sep 2009, 20:37

Buna tuturor...i'm new around here:).Am si eu mici intrebari,daca sunteti draguti sa imi raspundeti.O sa imi achizitionez noul leon in aceasta luna,dar nu prea inteleg ce inseamna acea "valoare epava" de 20% stipulata in contractul meu cu porsche bank (voi achizitiona masina prin credit).Si mai ales ca voi sunteti ..veteranii pe aici daca imi puteti da parerea voastra,adica e ok ca si masina? (mie una imi place f mult,varianta aleasa fiind cea de 1.4 TSI 125 cai)

Mersi mult:)
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Style Black

viewtopic.php?f=5&t=5120

"I believe that one of life's greatest risks is never daring to risk"
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Noul Leon

10 Sep 2009, 20:40

1.4 125 cp?frumoasa motorizare, dar consumul?!ce pret are masina?vazusem in iasi, 11 mii
 
Avatar utilizator
Miss ALM
Subiect Autor
Mesaje: 210
Membru din: 10 Sep 2009, 16:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul Leon

10 Sep 2009, 20:45

Pai mi-au facut oferta 15.450 euro..precizez..masina este noua:)
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Style Black

viewtopic.php?f=5&t=5120

"I believe that one of life's greatest risks is never daring to risk"
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Noul Leon

10 Sep 2009, 20:49

si eu tot de noua, bine eu am vazut pretul lipit, pe un leon, culoare kiwi, acum dotari, motorizare nu le-am scanat vizual :D
 
Avatar utilizator
Miss ALM
Subiect Autor
Mesaje: 210
Membru din: 10 Sep 2009, 16:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul Leon

10 Sep 2009, 20:54

Pretul la noul Leon incepe de la 12.000 fara tva pentru cea mai slaba motorizare..ciudat.. :D
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Style Black

viewtopic.php?f=5&t=5120

"I believe that one of life's greatest risks is never daring to risk"
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Leon

11 Sep 2009, 10:25

Nu am timp acum sa scriu cum e cu epava, dar aveam un articol despre Casco, din care citez:

11. Cand e avarie totala si ce e de facut?
Avaria totala este atunci cand masina nu mai poate fi reparata (in conditiile de securitate specificate de producator, acest lucru se stabiliste pe baza de expertiza tehnica autorizata) sau cand reparatia costa mai mult decat (suma asigurata – fransiza aplicabila)
Avaria totala este stabilita si hotarata de catre asigurator, in baza documentatiei la dosar. Dvs. duceti masina in service autorizat, acestia evalueaza tehnic epava (ceea ce a mai ramas din masina) si va ofera unul din cele 2 raspunsuri posibile:
- epava nu poate fi reparata, raspuns insotit de memoriu tehnic semnat si stampilat.
- epava poate fi reparata, raspuns insotit de deviz provizoriu de reparatie, semnat si stampilat.
In caz de avarie totala, asiguratorul este obligat sa plateasca o suma obtinuta prin scaderea din SA a:
- fransizei, daca exista;
- valoarii ratelor ramase de achitat;
- valoarii epavei.
Majoritatea asiguratorilor va vor propune ei o suma pentru epava (de regula 15 – 30% din SA). Ceea ce trebuie sa stiti este ca NU sunteti obligati sa acceptati propunerea lor. Faceti acest lucru doar daca va convine suma propusa.
In cazul in care refuzati propunerea asiguratorului:
- puteti negocia cu el aceasta valoare, sau
- aveti obligatia sa cautati sa valorificati cat mai bine epava. Aceasta inseamna ca veti cere oferte de la 2-3 cimitire de masini pentru preluarea epavei, veti cere oferta de la Remat (fier vechi), veti da anunt in ziar si veti nota ofertele primite intr-un termen rezonabil (2-4 saptamani). Cu toate aceste valori, va veti adresa asiguratorului si ii veti da acestuia posibilitatea sa aleaga. Daca acesta refuza oficial oricare dintre ofertele primite de dvs. si nu negociaza cu dvs. valoarea epavei, valorificati epava la cel mai bun pret oferit si cereti asiguratorului sa va despagubeasca diferenta. Asiguratorii stiu ca in instanta, intr-un astfel de caz vor pierde in 95% din cazuri. Statistic vorbind, se ajunge in instanta in mai putin de 0,2% din cazurile de dauna totala.
In cele mai multe cazuri, agentii constatatori ai asiguratorului va vor indica o persoana careia sa-i vindeti epava si va vor indica si pretul tranzactiei. Dupa efectuarea tranzactiei, asiguratorul va va plati suma rezultata din calculul prezentat mai sus.


Citeste ce CASCO ai, daca primesti epava in caz de dauna totala sau nu primesti epava ci in plus si banii pe ea (in cazul asta ce procentaj din valoarea asigurata iti va fi returnat; la Generali era 90%)
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Noul Leon

11 Sep 2009, 10:35

ionutblv scrie:
1.4 125 cp? dar consumul?!

nu e mare,depinde cum te dai la ea.sa nu uitam ca e un motor mic,chiar daca are turbo.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
Avatar utilizator
Miss ALM
Subiect Autor
Mesaje: 210
Membru din: 10 Sep 2009, 16:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul Leon

11 Sep 2009, 16:21

mersi frumos Sylver :)
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Style Black

viewtopic.php?f=5&t=5120

"I believe that one of life's greatest risks is never daring to risk"
 
bubu_tdi
Mesaje: 1
Membru din: 13 Oct 2009, 16:29

Re: Noul Leon

19 Oct 2009, 14:06

sal...sunt nou in club seat..sal la toata lumea!!!
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Noul Leon

19 Oct 2009, 14:13

draga miss. deabea iti vine masina si tu te gandesti la epave si la flota romaneasca?
hai sa iti vina sa vedem poze cu ''masina'' :D
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
Miss ALM
Subiect Autor
Mesaje: 210
Membru din: 10 Sep 2009, 16:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul Leon

19 Oct 2009, 14:15

da..asa e...apropo..mi-am comandat varianta Style..e mult mai ok..si nu am dat o f mare diferenta.Va pup si abia astept sa vin si eu la intalnirile voastre..ps:poate aflu si eu noi contacte din bucuresti ;)
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Style Black

viewtopic.php?f=5&t=5120

"I believe that one of life's greatest risks is never daring to risk"
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Noul Leon

19 Oct 2009, 14:18

din tara nu te intereseaza ?
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noul Leon

19 Oct 2009, 14:21

Miss ALM scrie:
da..asa e...apropo..mi-am comandat varianta Style..e mult mai ok..si nu am dat o f mare diferenta.Va pup si abia astept sa vin si eu la intalnirile voastre..ps:poate aflu si eu noi contacte din bucuresti ;)


asteptam masina, felicitari, pana atunci iata topicul contact membrii:
viewtopic.php?f=90&t=120
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Miss ALM
Subiect Autor
Mesaje: 210
Membru din: 10 Sep 2009, 16:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul Leon

19 Oct 2009, 21:07

normal ca si din tara :D
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Style Black

viewtopic.php?f=5&t=5120

"I believe that one of life's greatest risks is never daring to risk"
 
sandruv
Mesaje: 1
Membru din: 23 Oct 2009, 23:57

Re: Noul Leon

12 Noi 2009, 14:34

De ieri sunt fericitul viitor conducator al unui seat leon 2009 negru 1.6 l reference + cc :))) caci mai trebuie si carnet, pe care l-am tot amanat , oricum se ocupa tata de masina mai mult decat onorabil :)) pana o voi ataca eu :).Masina e super, in 24 de ore am fost de 6 ori in parcare :))) .


Multumesc Remus ( PVB2) pentru tot sprijinul acordat si pentru profesionalism, am ramas mai mult decat placut impresionat de tot ce s-a intamplat si tatal meu la fel :bigsmurf: , la cat mai multe vanzari si succes !

Chiar daca sunt un :albino: ca experienta , voi lasa parerile mele despre masina pe masura ce va strange ceva kilometri la bord . si bine inteles poze in sectiunea dedicata.
Multumesc !

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori