Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
verdesdoru
Subiect Autor
Mesaje: 46
Membru din: 23 Sep 2008, 15:48
Localitate: Timisoara

Lichid Frana

23 Mar 2009, 16:29

Salutare,
Stie cineva dupa cat timp se schimba lichidul de frana?.. eventual brand-uri recunoscute... pareri sau review-uri?
Ideea e ca am luam masina second si am servic-plan-ul in germana si nu prcep nimic... asa ca nu tare stiu cand ar trebui sa-l schimb..
Leon 1P 1.6 102CP
TM 83 VRD
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Lichid Frana

23 Mar 2009, 17:29

Lichidul de frana e bine sa fie schimbat la fiecare 2 ani, indiferent de nr. de km parcursi. Asta e indicatia producatorului.
Referitor la brand, nu prea conteaza. Trebuie sa aiba specificatia FMVSS 116 DOT 4. Specificatia asta nu cred ca e valabila pt. toate modelele. Uita-te in cartea masinii pt informatii detaliate sau intreaba la un dealer.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Lichid Frana

24 Mar 2009, 06:57

Confirm ce a spus Cosmin, la doi trebuie inlocuit , daca vrei ceva mai bun decat originalul , poti sa pui unlichid de frana cu un punct de fierbere mai ridicat cum ar fi Dot 5.1 , care este compatibil cu specificatiile masinii , Motul , Ferodo ,sau ,,,,,,,,,,,,,,,,,
 
Avatar utilizator
verdesdoru
Subiect Autor
Mesaje: 46
Membru din: 23 Sep 2008, 15:48
Localitate: Timisoara

Re: Lichid Frana

15 Apr 2009, 10:06

Mai am o intrebare... este nevoie de ceva dispozitiv mai special pentru schimbarea lichidului de frana daca masina e echipata cu ABS si ESP?? Am tot auzit zvonuri...
Merci..
Leon 1P 1.6 102CP
TM 83 VRD
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Lichid Frana

15 Apr 2009, 21:32

Din ce am tot citit eu,nu e bine sa pui DOT 5 la o masina care este facuta sa mearga cu DOT 4. Exista lichid de frana DOT 4 cu punct de fierbere mai ridicat. Nu stiu daca mai am bidonul din care am pus eu, dar ma uit si-ti scriu maine. Am aerisit cu o mica pompa manuala de vacuum. Mai este un sistem care se monteaza in locul capacului de la rezervorul de lichid de frana si aplica o mica presiune in sistem,odata cu noul lichid.
Intervalul de timp la care se schimba e cel care l-au scris si cei de mai sus: 2 ani.
 
Avatar utilizator
A.x.e.L.
Mesaje: 102
Membru din: 11 Iun 2009, 13:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lichid Frana

07 Mai 2013, 11:36

dany19940 scrie:
Din ce am tot citit eu,nu e bine sa pui DOT 5 la o masina care este facuta sa mearga cu DOT 4. Exista lichid de frana DOT 4 cu punct de fierbere mai ridicat. Nu stiu daca mai am bidonul din care am pus eu, dar ma uit si-ti scriu maine. Am aerisit cu o mica pompa manuala de vacuum. Mai este un sistem care se monteaza in locul capacului de la rezervorul de lichid de frana si aplica o mica presiune in sistem,odata cu noul lichid.
Intervalul de timp la care se schimba e cel care l-au scris si cei de mai sus: 2 ani.


daca te refereai la postul colegului de mai sus, ce a spus el este corect dot 5.1 este varianta imbunatatita a lui dot 4.
Dot 5 intradevar este de nerecomandat pt masinilile care folosesc dot 4 pt ca in timp strica garniturile.
Stiu ca logic era dot 4, dot 5 si apoi dot 5.1 dar asa s-au gandit astia sa le faca.

numa' bine
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Lichid Frana

15 Sep 2016, 09:20

Intr-o scurta vizita in service auto am schimbat lichidul de frana din instalatie.
am optat pt cel cu specificatia DOT 4 conform precizarilor din manualul de utilizare, marca ATE model TYP 200

verdesdoru scrie:
.. este nevoie de ceva dispozitiv mai special pentru schimbarea lichidului de frana

In cazul meu lichidul vechi a fost scos din instalatie cu o pompa de vacuum, iar cel nou a fost introdus prin presiune, ulterior s-a aerisit si instalatia.
Din recipientul de 1L au intrat aprox ~500ml, cred ca restul lichidului il folosesc pt inlocuirea celui din instalatia ambreiajului.
la finalul operatiuniii am verificat si noile valori ale sistemului de franare pe standul ITP

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori