Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Laurentiu26
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 26 Iun 2018, 00:29

Problema pedală ambreaj.

14 Iul 2023, 01:11

buna seara grup, am o masina modelul
Leon, din 2012, 1.6tdi, 105 căluți.
In seara asta când mă intorceam acasă, la un sens cand am bagat prima viteza, si am observat cum pedala de ambreaj face figuri...( nu mai vine inapoi, se oprea la jumate, intra greu in prima treapta sau a doua a..) .
Acum 2 ani am pățit exact la fel doar că intra ff greu in viteze, am rezolvat atunci problema la mecanic, era cilindrul receptor de la ambreaj.
Mă gândesc că acum e aceeași problema...? Maine încerc să o duc la mecanic. Am verificat acum seara uleiul de la frâne, din cate am inteles e la comun cu cel de la ambreaj că e hidraulic.. am sa pun o poza cu nivelul.
Am încercat să verific si in spatele bateriei pe unde e pompa de ambreaj...din ce am observat nu era uscat furtunul si era o pată destul de măricică pe el..nu stiu% daca e lichid sau e doar de la ploaie..
Voi ce părere aveti despre această problmă?
( pedala vine inapoi doar daca o trag cu mana , daca o calc pana aproape de jumate isi revine greu inapoi la starea inițială.)Imagine

Trimis de pe al meu SM-G980F folosind Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori