Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
need4k1ll
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 01 Feb 2020, 11:32

Sfaturi achizitie Leon 1P

01 Feb 2020, 11:58

Salutare colegi!

Sunt nou in domeniul auto sa zic asa si mi-as dori sa achizitionez un Leon 1P. In principiu m-am orientat spre motorizarea 1.9 BKC 105 cai deoarece am inteles ca motoarele astea ar fi mai fiabile, nu ar avea filtru de particule si ar avea un consum mai ok. Cu toate astea as vrea sa stiu opinia voastra, cei care detineti, sau ati avut asemenea leoaice: pentru inceput ar fi ok o asemenea masina? Bugetul meu ar fi de 3500E.
Orice sfat imi este de ajutor!
Multumesc anticipat!

Acestea ar fi doua leoaice pe care le-am gasit in zona mea:

https://www.autovit.ro/anunt/seat-leon-ID7GyWKf.html#xtor=SEC-81

https://www.olx.ro/oferta/seat-leon-2008-1-9-tdi-recent-adus-stare-perfecta-IDde38y.html
 
turcu radu
Mesaje: 192
Membru din: 25 Sep 2011, 12:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

02 Feb 2020, 14:21

salut la nici una din cele doua nu cred ca este interior sport sau scaune sport .la prima volanul cu comenzi nu exista verifica sa existe tot ce scrie in anunt ptr ca de acolo mai poti sa negociezi ceva .bafta
SEAT LEON WHITE 2010
 
turcu radu
Mesaje: 192
Membru din: 25 Sep 2011, 12:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

02 Feb 2020, 14:23

primul mi se pare scump la anul 2006 totusi...
SEAT LEON WHITE 2010
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

03 Feb 2020, 13:09

Nu poti avea asteptari de fiabilitate cand vorbim de masini cel putin 12 ani vechime si sute de mii de kilometri in bord.
Anunturile unde vezi scris 'tehnic si estetic impecabil' sunt in general samsareli cu masini aduse din afara despre care 'proprietarii' in general nu au prea mare idee despre masina pe care o vand, dar o curata cu solutii stralucitoare, fac poze din unghiuri favorabile, dau kilometrii inapoi pana la ~190K km si scriu in anunt tot felul de balarii ca sa para ca masina pe care o vand isi merita banii.

Masinile alea sunt supraevaluate si niste exemple de samsareli cu anunturi scrise in graba:

1. Anuntul 1:
Poze:
Prima intrebare: de ce pozele sunt facute de la 50 de metri de masina ? sa nu se vada defectele.. doh?
N-am fost niciodata pe centura Craiovei, dar dupa cladirile din jur iti poti da seama unde unde au fost facute pozele: https://goo.gl/maps/3SSLTcQtW93aTnJUA
Cred ca putem presupune cu exactitate ca masina e tinuta in tarcul ala, asteptand sa fie vanduta..
Anuntul:
- kilometrajul 'standard', aproape sigur fake
- Volan sport cu comenzi - n-are
- Interior sport - n-are
- "Oglinzi electrice
- Oglinzi rabatabile electric" - copy/paste din alt anunt probabil

Anuntul 2:
Poze: Are suport de numere de la o reprezentanta de masini din DE, un service din Craiova si poze facute direct la iesirea din spalatorie.
-cotiera fata+spate - cotiera spate la 1P ?!? vreau sa vad poze
-scaune sport reglabile - n-are
-oglinzi electrice heliomate incalzite - heliomate clar nu sunt
- abs, esp, srs - SRS? asta e un termen fancy-trendy de a spune ca masina are Airbag.
- torpedou refrigerat - iar, torpedou refrigerat la 1P ?!? chiar e interesat de vazut
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

03 Feb 2020, 13:45

Bkc intr`adevar este cel mai safe cod motor, insa asa cum spune si clotza si cum sustin si eu, starea unei masini vechi depinde foarte mult de modul in care a fost intretinuta si servisata. Particularitati deosebite privind acest model nu exista. Nu as lua niciuna dintre cele 2; cauta sa cumperi o masina de la proprietar si data viitoare ai rabdare macar 1-2 zile sa ti se raspunda, apoi poti sa arunci cu noroi pe grupul de facebook.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori