Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Zari93
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 27 Aug 2019, 09:39

Sfaturi cumparare

27 Aug 2019, 09:44

Salutare. Vreau sa cumpar un leon 2006-2008 si nu prea stiu ce motor sa aleg. Ce caut si nu gasesc este cel de 1.9 bkc insa nu prea gasesc. Intrebarea mea este: care este diferenta intre bkd si bmm... Au filtru de particule? Sunt fiabile?
Ps. Nu ma intereseaza de performante... Pur si simplu caut un motor fiabil care sa nu imi dea batai de cap
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi cumparare

27 Aug 2019, 10:09

La anii si km lor, cel mai bun este cel care este cel mai intretinut dpmdv si cu cat mai putini km ; eu nu as lua 1,9..desi teoretic este cel mai fiabil, dar fiecare cu preferintele lui ; un motor de 2.0 este echilibrat ; BKD-ul nu are filtru de particule, mi se pare ca nici BMM. Cele care au filtru de particule sunt 1.9 BLS si 2.0 cel de 170 cp de pe FR, sper sa nu gresesc. Eu am un golf 5 BKD cu km f putini ( care este de vanzare pt ca mi-am cumparat un golf 5 gti, iti las si link-ul daca vrei sa discutam // sper sa nu ma arde moderatorii :D https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-vw ... bsBfm.html ) cu care nu am avut nicio problema, si din ce stiu nici fostul proprietar nu a avut nicio problema ; pe langa faptul ca mai depinde si de noroc intr`o mica masura, problema este ca oamenii nu prea isi cauta masini corecte..eu spre exemplu o am pe a mea la vanzare dpmdv foarte ieftin pt cum arata si cum a fost intretinuta, si mai sunt abordat de potentiali cumparatori pe olx la modul " sigur nu bate motorul sau sa aiba probleme majore ?ca ultimele 10 pe care le-am vazut aveau toate batai la motor :)))) " ; dar asa se intampla cand te uiti la cele mai ieftine troace..bagi inzecit in ele. Daca poti cauta una cu istoric si cu km relativ ok, care sa fi fost servisata corect ; dar e greu sa gasesti VAG-uri bune la noi, pt ca foarte multe sunt samsarite si oamenii in general isi vand masinile cand incep sa ceara reparatii capitale..
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori