Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
razvan_tdi
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 28 Feb 2009, 20:16

Ajutor achizitionare seat leon !!!

28 Feb 2009, 20:49

Buna seara ! Urmaresc de foarte mult timp acest forum , si a ajuns momentul sa am ocazia achizitionarii unui seat leon 2 .
Aventura a inceput in aceasta dimineata , cand un prieten mi-a propus ca ar fi timpul sa schimb masina acutala ( un peugeot 309 ) .... el era foarte entuziasmat de faptul schimbarii masini mele :bom: . Dupa 2 ore de servici cand ma pregateam sa plec acasa , alt amic care detine un atelier auto si un parc auto ma sunat si mi-a spus ca a inteles ca imi place Seat Leon si ca are unul pentru mine .....
Am zis bun .... chiar daca astazi nu cumpar masina de ce sa nu merg sa vad masina si sa o probez ... zis si facut ...
Cand am vazut masina deja eram tot un zambet ( neagra ... curata ... ) :bounce: , ma astepta cu cheia in usa , prietenul meu care detine parcul auto mi-a spus ca are ceva treaba , si sa iau masina sa o testez singur 8) :lol:
M-am invartit 5 minute pe langa masina ... masina avea pe ea un afis 2.0 tdi .... am fost si mai entuziasmat deoarece e motorul la care visam .... Masina este superba am probat-o , m-am jucat cu butoanele 20 de minute ... NU MAI VROIAM SA COBORRRR ... ( dar din pacate nu era a mea :( ) .
Dupa lungi discuti cu el am stabilit sa mai vorbim luni si sa ii dau un raspuns final .

Acum am unele intrebari ....
Masina este 2.0 tdi 140 calutzi ... din anul 2006 ..masina are 39.000 km ... echiparea nu stiu :roll: masina are din ce am observat ... TCS , clima , sistem audio cu 8 boxe , nu are control de viteza (daca asa se numeste ) am observat ca nu avea maneta ....
1- masina are esp ?
2- ce echipare este masina ?
3- cum vi se pare pretul de 12.500 euro cu garantie de un an ? Acest pret este din Spania ... locuiesc aici .

Deocamdata cred ca doar atat . Va multzumesc ca ati citit si sper ca ma puteti ajuta .
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Ajutor achizitionare seat leon !!!

28 Feb 2009, 21:09

in legatura cu echiparea,asta ar trebui sa stie prietenul tau daca are parc auto si restul dotarilor masinii........esp,cruise control,etc
pretul eu zic ca este unul ok pt aceasta motorizare si cu garantie 1 an :D
uitate si tu pe site-uri de specialitate si vezi la ce bani se vinde o masina cu aceeasi motorizare si dotari apropiate de aceasta pe care vrei sa o achizitionezi

PS:asteptam poze cu ea dupa ce o achizitionezi :D
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
razvan_tdi
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 28 Feb 2009, 20:16

Re: Ajutor achizitionare seat leon !!!

28 Feb 2009, 21:36

bertzi43 scrie:
in legatura cu echiparea,asta ar trebui sa stie prietenul tau daca are parc auto si restul dotarilor masinii........esp,cruise control,etc
pretul eu zic ca este unul ok pt aceasta motorizare si cu garantie 1 an :D
uitate si tu pe site-uri de specialitate si vezi la ce bani se vinde o masina cu aceeasi motorizare si dotari apropiate de aceasta pe care vrei sa o achizitionezi

PS:asteptam poze cu ea dupa ce o achizitionezi :D



In momentul in care m-am dat jos din masina , eram prea entuziasmat sa imi amintesc de asa ceva ...
Preturile sunt putin mai mari ... dar depinde de la caz la caz .... Intradevar garantia de un an este tentanta , dar dupa o experienta cu un citroen xsara , cu care am avut o groaza de probleme ( in 3 luni am ramas de 4 ori pe drum cu ea ) nu ma mai tenteaza nici garantia de un an , care include toate piesele inafara de consumabile .

Acel cruise control , in ce consta ? Este acel sistem care mentine viteza masinii fara sa fi nevoit sa apesi acceleratia ? Daca da , acea maneta ce se afla in partea stanga a volanului lipsea .
Multumesc .
 
Avatar utilizator
crysu
the yellow one
Mesaje: 878
Membru din: 27 Aug 2008, 12:37
Localitate: Bucuresti (ex Craiova)

Re: Ajutor achizitionare seat leon !!!

01 Mar 2009, 00:42

razvan_tdi scrie:
bertzi43 scrie:
Acel cruise control , in ce consta ? Este acel sistem care mentine viteza masinii fara sa fi nevoit sa apesi acceleratia ? Daca da , acea maneta ce se afla in partea stanga a volanului lipsea .
Multumesc .


Exact ... este maneta din stanga volanului ... s-ar putea (90% cred eu) sa fie echiparea Referance...
Actual: Toyota Avensis T28 1.8 CVT
In trecut: Seat Leon 1.6
 
razvan_tdi
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 28 Feb 2009, 20:16

Re: Ajutor achizitionare seat leon !!!

01 Mar 2009, 00:55

crysu scrie:
razvan_tdi scrie:
bertzi43 scrie:
Acel cruise control , in ce consta ? Este acel sistem care mentine viteza masinii fara sa fi nevoit sa apesi acceleratia ? Daca da , acea maneta ce se afla in partea stanga a volanului lipsea .
Multumesc .


Exact ... este maneta din stanga volanului ... s-ar putea (90% cred eu) sa fie echiparea Referance...




Da ... asa banuiam si eo ... :D ... Si esp este optional pentru toate motoarele ? Asta e intrebarea care ma framanta ... masina avea tcs .... dar nu stiu daca avea esp ... merita acest pret daca masina nu are esp ?

Multumesc pentru raspunsuri
 
Avatar utilizator
Bodo
.B.O.D.O.
Mesaje: 1039
Membru din: 12 Dec 2008, 01:11
Localitate: Bucuresti / Breaza / Craiova
Contact:

Re: Ajutor achizitionare seat leon !!!

01 Mar 2009, 01:56

Cred ca pretul masinii nu consta in sistemul ESP.Si TCS ajuta destul de mult ...este oarecum un inlocuitor al ESP-ului numai ca acesta din urma are mai multe functii si intra in functiune mai ales la viteze mai mari(daca gresesc rog sa ma corecteze cineva :D ).per total parerea mea este ca pretul masinii este justificat,numarul de km este destul de mic,motorizare...nu mai spun si dotarile care sunt satisfacatoare.In legatura cu pilotul automat...nu este o maneta separata ca la alte masini care sa activeze pilotul automat.pe maneta din stanga (cea din care semnalizezi) poate fi un comutator ON/OFF si 2 butoane RES- / SET+ .Daca exista asa ceva si pe maneta de la masina respectiva...atunci are pilot automat(imi este cam greu sa cred ca nu are la o asa motorizare ...dar poate ma insel)In fine...per total cred ca se merita masinutza.Numai bine! :D
PH-15-EAT - Luna Grey Leon 1P (De vanzare viewtopic.php?f=95&t=8658 )
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )
 
razvan_tdi
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 28 Feb 2009, 20:16

Re: Ajutor achizitionare seat leon !!!

01 Mar 2009, 14:52

bodoa scrie:
Cred ca pretul masinii nu consta in sistemul ESP.Si TCS ajuta destul de mult ...este oarecum un inlocuitor al ESP-ului numai ca acesta din urma are mai multe functii si intra in functiune mai ales la viteze mai mari(daca gresesc rog sa ma corecteze cineva :D ).per total parerea mea este ca pretul masinii este justificat,numarul de km este destul de mic,motorizare...nu mai spun si dotarile care sunt satisfacatoare.In legatura cu pilotul automat...nu este o maneta separata ca la alte masini care sa activeze pilotul automat.pe maneta din stanga (cea din care semnalizezi) poate fi un comutator ON/OFF si 2 butoane RES- / SET+ .Daca exista asa ceva si pe maneta de la masina respectiva...atunci are pilot automat(imi este cam greu sa cred ca nu are la o asa motorizare ...dar poate ma insel)In fine...per total cred ca se merita masinutza.Numai bine! :D


Multumesc pentru raspunsuri . Sper sa imi prezint si eo LEONUL meu cat mai curand . :bounce:

 
SufletSad
Mesaje: 1
Membru din: 04 Iun 2009, 21:44

Vreau un Leon

04 Iun 2009, 21:54

Salutare posesorilor de Leon !

Momentan detin un Opel Astra H 1,4 16v din 2008 , si vreau sa il schimb ... Nu ma intelegeti gresit , masina m-a satisfacut complet , dar totusi , 90 CP !!! ....

Ma gandeam la un Leon , sunt indragostit de Leon de cand am vazut prima oara modelul vechi cu bodykit pe el ( acum vreo 6 ani , deci da , de 6 iubesc si vechiul si noul model ) ... Vreau mai exact un Leon FR , dar ma intereseaza si niste detalii .. cum ar fi consumul la motorul pe benzina , consumul la motorul pe motorina ( in special in bucuresti unde orice masina papa mult ) , si la pretul reviziilor si costurilor de intretinere ... Si detalii in plus ale masinii .. evident o vreau full options ca altfel nu se poate ...

Multumiri anticipate ! :)
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Vreau un Leon

04 Iun 2009, 23:06

Bine ai venit in clubseat. Incearca un search cu mult curaj si ai sa gasesti raspuns la majoritatea intrebarilor, ba, in plus, o sa afli si alte informatii utile de la posesorii de FR. Iti tinem pumnii cu planurile de viitor si speram sa ajungi si la intalnirile saptamanale clubseat. Si in 2-3 luni, speram sa ceri schimbarea nick-ului din SufletSad in SufletMad (de la caii putere FR) :bounce:
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Ajutor achizitionare seat leon !!!

05 Iun 2009, 05:57

am unit eu 2 topicuri!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori