Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
someonedan
Subiect Autor
Mesaje: 30
Membru din: 24 Iun 2018, 21:01
Localitate: Tulcea

Problema inchidere centralizata

20 Iul 2018, 15:16

Va salut,

Problema semnalata (Leon 1P, 1.6 TDI, 2011) - Inchiderea centralizata.
Simptome: Din telecomanda si IDEM manual cu cheia, nu se deschid usile spate. De inchis se inchid, dar de deschis, nu se mai deschid decat manual, din interior.
Problema NU se semnaleaza la portbagaj sau clapita rezervor, ci doar la ambele usi spate. Am verificat inclusiv sigurantele de blocare din portiere, pt copii...
Am facut recent o scanare VCDS, fara erori insa... E drept, nu am intrat pe canalele specifice inchiderii...

Are cineva idee cam ce poate fi ?

Mentionez ca asa am cumparat masina, in urma cu cateva luni, insa pana acum nu am avut timp sa ma ocup de problema.

Multumesc !
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema inchidere centralizata

21 Iul 2018, 09:39

S-a mai discutat. Da cu search inainte sa deschizi topicuri noi.

Problema e la incuietorile spate. Se reconditioneaza sau se inlocuiesc.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
turcu radu
Mesaje: 192
Membru din: 25 Sep 2011, 12:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema inchidere centralizata

21 Iul 2018, 18:54

Salut . am avut aceeasi problema cu usa de la sofer si cea pasager stg. am rezolvat la colegul Al Bundy caruia ii multumesc si recomand .
SEAT LEON WHITE 2010
 
someonedan
Subiect Autor
Mesaje: 30
Membru din: 24 Iun 2018, 21:01
Localitate: Tulcea

Re: Problema inchidere centralizata

23 Iul 2018, 08:41

Multumesc #Cosmin, am gasit doar o vaga informatie...
#Turcu Radu... Poti sa-mi dai detalii? Care anume a fost cauza?
 
turcu radu
Mesaje: 192
Membru din: 25 Sep 2011, 12:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema inchidere centralizata

23 Iul 2018, 18:58

Broastele nu mai deblocau sau ceva de genul.. au fost desfacute curatate si puse la loc.am avut mult praf si mizerie multa in usa ...au afectat probabib ceva contacte pe acolo.incearca sa gasesti pe cineva care sa iti desfaca efectiv broasca ,sa o curete ,pt ca e mai ieftin . sunt o gramada din cei care iti spun ca trebuie schimbata cu una noua ....bafta
SEAT LEON WHITE 2010
 
someonedan
Subiect Autor
Mesaje: 30
Membru din: 24 Iun 2018, 21:01
Localitate: Tulcea

Re: Problema inchidere centralizata

03 Aug 2018, 08:41

Motoras defect "partial" pe deschidere... necesita inlocuire
 
apolo11
Mesaje: 1
Membru din: 05 Sep 2018, 17:18

Re: Problema inchidere centralizata

05 Sep 2018, 17:24

in Bucuresti .cunoaste cineva ..
.un electrician/ service ..cu bun simt ptr usi blocate SEAT LEON ..care se deschid doar mecanic din interior?verificat contacte ..broaste usi etc ..

 
turcu radu
Mesaje: 192
Membru din: 25 Sep 2011, 12:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema inchidere centralizata

06 Sep 2018, 17:46

Eu am apelat la un coleg de forum si am rezolvat de fiecare data. Al Bundy il gasesti pe forum
SEAT LEON WHITE 2010
 
naruto
Mesaje: 12
Membru din: 06 Ian 2013, 19:55

Re: Problema inchidere centralizata

19 Sep 2018, 17:42

Salutare tuturor. Sa nu mai deschid alt topic pe aceeasi tema. Problema este urmatoarea : a cedat inchiderea pe portierele masinii - prima dreapta spate de vreo 3 ani, acum 1 an dreapta fata, si de curand stanga fata si spate. Am desfacut mecanismul de la stanga fata si am reconditionat mecanismul de la inchidere. Functioneaza. Din telecomanda se deschide decat satnga fata care inainte ba mergea ba nu mergea. Ce nu inteleg - de ce din butonul din interior interior se deschid portierele stanga si celelalte nu? Vreau sa demontez si celelalte usi pentru a reconditiona mecanismele dar nu sunt convins 100% ca acolo este problema. Ceva idei sa nu ma apuc degeaba de aceasta treaba care sincer....este jale cat de complicat poate fi - cine a proiectat si realizat aceasta inchidere si mecanismul de ridicare - coborare geam....mama masii.
Multumesc.
 
naruto
Mesaje: 12
Membru din: 06 Ian 2013, 19:55

Re: Problema inchidere centralizata

21 Sep 2018, 22:15

Problema rezolvata. Am desfacut toate cele 4 module (broaste) de inchidere de la fiecare usa. Toate aceeasi problema - cele 2 motorase de comanda din modul. Sunt facute de 2 lei. Mufele mama ale acestora sunt in capatul cu carbuni la fiecare. Din cauza metalului de proasta calitate sau largit si nu mai faceau contact cu mufa tata. Desfacut modulul ,date jos motorasele, desfacute din ambutisare, fiecare mufa mama refacuta , montat inapoi. Tre sa ai rabdare si ceva scule. Trei zile am lucrat si acum este functionala. Nu se gasesc cele 2 motorase in comert. La service au cerut aproape 2200 lei si presupunea inlocuirea fiecarui modul.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori