Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
mitumunteanu
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 13 Iun 2018, 19:15

Upgrade radio

13 Iun 2018, 20:24

Salutare.
As dori niste sfaturi legate de variantele pe care le am pentru a inlocui unitatea radio. Necesitatea schimbarii acesteia a aparut datorita faptului ca aceasta suporta doar CD.
Cautand pe net variante am observat ca multa lume prefera modelul RCD 510, insa pentru mine nu prea o vad ca pe o varinata. Pe langa pretului ridicat al unitatii, a ramei adaptoare si a manoperii am nevoie si de acel can gateway, modelul meu de 1P fiind din anul 2006.
Ce mi-a atras atentia in schimba este RCN 210(RCD 320). Legat de aceasta unitate insa nu am reusit sa gasesc niste raspunsuri clare la urmatoarele intrebari:
1. Este aceasta unitate compatibila cu Leon 1P, la fel cum este de exemplu cu un Glof V?
2. Rama adapatoare utilizata pentru RCD 510 poate fi utilizata si pentru RCN 210?
3. Pot fi utilizate comenziile de pe volan dupa montarea acestei unitati?
4. La modele de VW am vazut ca este necesara conectarea unitatii la maistrala CAN. Acolo se obtin cele doua fire alea CAN ului de la sistemul de climatizare. Este la fel si in cazul Seat ului?
Daca mai aveti si alte sugetii pe langa aceste doua modele le-as aprecia.

Scuze pentru textul destul de lung si mersi pentru timpul acordat!
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Upgrade radio

14 Iun 2018, 08:39

S-a mai discutat.
Pe scurt..

1. Da.
2. Da.
3. Da, cu precizarea ca ai nevoie de gateway nou. Nu update, inclocuire cu totul. Fie 1Kx xxx xxx Ax minim, fie 7Nx xxx xxx
4. Absolut necesar. Altfel nu o sa ai iluminare butoane, nu om sa mearga comenzile de pe volan si nu o sa se opreasca la scoaterea cheii din contact. Exista magistrala CAN in conectorul quad, nu e nevoie sa te legi la clima sau alte imprevizatii.

Unitatea pe care o vrei tu e mai NOUA decat RCD 510, RNS 510 etc. Ai nevoie de inlocuire CAN Gateway si de codare.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 284
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Upgrade radio

14 Iun 2018, 09:06

Iti recomand rcd 330g plus, o iei cu 500-650 lei de pe olx.
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
mitumunteanu
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 13 Iun 2018, 19:15

Re: Upgrade radio

14 Iun 2018, 12:09

Multumesc pentru raspunsuri!
Aveti idee de vreo persoana/service in Iasi unde as putea sa fac aceasta schimbare?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori