Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Ionut92
Subiect Autor
Mesaje: 27
Membru din: 26 Mai 2012, 20:14

Alternativa xenon

03 Mai 2018, 19:59

Buna seara ! Am un seat leon 1p din 2012 copa . Nu am faruri cu lupa si m-ar interesa ce leduri,becuri etc... as putea pune (albastre,albe,cree etc...) astept pareri pro/contra si niste poze daca aveti careva ceva asemanator pe masina ! Va multumesc !
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Alternativa xenon

04 Mai 2018, 08:03

Nu exista nici o alternativa legala in afara farurilor omologate. Asta insemnand halogen sau xenon (de fabrica, nu jeguri aftermarket).

Orice alta modificare o faci pe riscul tau (in ceea ce priveste o eventuala sanctiune prevazuta de Codul rutier) si in ceea ce priveste siguranta traficului. Gandeste-ta ca un far reglat incorect orbeste traficul de pe contrasens. AI idee ce se inatampla cu un bec neomologat sau de intensitate ridicata?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Ionut92
Subiect Autor
Mesaje: 27
Membru din: 26 Mai 2012, 20:14

Re: Alternativa xenon

04 Mai 2018, 08:32

Sunt constient,nu ma refeream la kit de xenon cu balast sau chestii de genul ...am vazut ca se folosesc mai nou ledurile cree si nu stiam mare lucru despre ele , de aceea am intrebat daca are cineva pe masina
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Alternativa xenon

04 Mai 2018, 16:04

Nu cred ca ai citit cu atenție ce am scris mai sus. Sau daca ai citit poate nu ai inteles...

Nu exista omologare pt becuri smd, cree sau alte de genul asta pentru masina ta. Mai simplu de atat nu stiu sa explic.

Orice alta modificare o faci pe riscul tau (unele tipuri de becoleduri d-astea generează caldura cât sa cojeasca stratul reflectorizant din interiorul farului)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
LECriss1337-
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2017, 10:23
Localitate: Iasi (IS) / Husi (VS)

Re: Alternativa xenon

06 Mai 2018, 10:49

Decat sa iti pui toate panaramele alea ce le-ai zis tu acolo si sa iti bage toti carne in frigider pe drumuri , mai bine iei ceva +110%/130%/150% , te tin in jur de un an , dar sa stii ca sunt foarte bune si cu o tenta foarte , foarte , foarte mica de alb.
SEAT Leon - 2009 - 1.9 TDi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori