Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cobra
Subiect Autor
Mesaje: 123
Membru din: 10 Noi 2010, 14:41

Material bara fata kit aero 1P

24 Apr 2018, 09:54

Salutare
Stie cineva din ce este facuta bara de leon 1P, din kit aero?
Nu gasesc pe nicaieri aceasta informatie
Vreau sa fac o mica lipitura, si sa stiu ce material sa cumpar
Multumesc
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Material bara fata kit aero 1P

26 Apr 2018, 08:25

Originala e din ABS. Replica e din fibra.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
cobra
Subiect Autor
Mesaje: 123
Membru din: 10 Noi 2010, 14:41

Re: Material bara fata kit aero 1P

26 Apr 2018, 08:33

zici? eu am luat masina de la cineva care ii pusese kitul din fabrica, si e un plastic. nu abs, nu fibra. abs-ul se rupe, stiu eu, nu plezneste. iar a mea e usor pleznita.
in plus, bara din spate e la fel. si m-a lovit unul, am schimbat-o tot pe original (1000 eur aproape) si tot plastic este. daca nu ma insel, scria pe ea PP...
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Material bara fata kit aero 1P

26 Apr 2018, 10:53

:( Nu zic. Iti explic. Si sincer ma intreb de ce m-am deranjat cand vad ca stii deja mai bine ca mine. Scriu explicatia completa ca poate mai sunt si altii interesati si poate tu nu esti disponibil sa furnizezi informatiile necesare...

Kitul aero provine dintr-o singura sursa : MS Design Austria. A fost disponibil de la lansarea 1P si ulterior cu mici modificari la grilele laterale a fost oarecum rebranduit in pahetul Linea R ce se putea comanda direct din fabrica.

In functie de anul de fabricatie, materialul folosit e ABS sau PUR.
ABS si PP (polipropilena) de care mentionai tu fac parte din aceeasi categorie a termoplasticelor. In cazul reparatiilor la TP, ai nevoie de un primer sau aditiv.

PUR (sau poliuretan) face parte din categoria materialelor ce se numesc Thermosets, alaturi de RIM si TPUR. Nu ai nevoie de primer, insa ai nevoie de agent de reparare flexibil.

Am si poze cu marcajele respective de pe interiorul barilor. Insa ma gandesc ca nu are rost sa le mai pun pe forum...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
cobra
Subiect Autor
Mesaje: 123
Membru din: 10 Noi 2010, 14:41

Re: Material bara fata kit aero 1P

26 Apr 2018, 11:36

multumesc pentru explicatie
nu vroiam sa spun ca stiu mai bine, doar imi dadeam cu presupusul din ceea ce vad la mine
deci, daca inteleg corect, daca vad scris PP este tot un fel de abs? si este originala, nu?
eu am comandat pana la urma baghete pentru sudura si din abs si din pp, ca sa folosesc acelasi material.
imi trebuie si un primer? ce fel?
multumesc inca o data!
 
cobra
Subiect Autor
Mesaje: 123
Membru din: 10 Noi 2010, 14:41

Re: Material bara fata kit aero 1P

30 Apr 2018, 09:02

am desfacut, era din PUR

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori