Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
xtcr1st1
Subiect Autor
Mesaje: 85
Membru din: 17 Oct 2014, 18:04
Localitate: Brasov

Schimb amortizoare 1.6 TDI CAYC

02 Aug 2017, 13:24

Salut,

a venit timpul sa ma uit dupa niste amortizoare noi pentru Leon-ul meu. Cele pe spate sunt putin curse - o sa incerc sa fac si un test, dar primul semn este deja evident.
Ma gandeam sa pun Bilstein B6 - fiind o idee mai bune decat OE, respectiv Bilstein B4(echivalentul OE). La schimbul de amortizoare se mai recomanda ceva schimbat(flanse, protectii sau ce minunatii mai sunt pe acolo - sunt complet pe dinafara la probleme de genul asta)?

Multumesc.

LE: Stiti ce diametru este potrivit pentru aceasta masina/motorizare(am vazut ca exista 50 si 55)?
 
Avatar utilizator
djnoxi
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Schimb amortizoare 1.6 TDI CAYC

04 Aug 2017, 09:17

Salut,

Eu am schimbat recent amortizoarele spate si am optat pentru Kayaba, momentan sunt multumit.
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
Avatar utilizator
xtcr1st1
Subiect Autor
Mesaje: 85
Membru din: 17 Oct 2014, 18:04
Localitate: Brasov

Re: Schimb amortizoare 1.6 TDI CAYC

21 Sep 2017, 10:46

Multumesc djnoxi, o sa ma uit si de Kayaba. Scuze ca nu am mai raspuns... concedii si alte probleme + ca nu e chiar asa urgenta in schimbarea amortizoarelor :)

Vin cu ceva completari pentru intrebarile de mai sus.
Am inteles ca as avea diametru de 50mm la amortizor.

O alta intrebare tot legata de suspensii/amortizoare: Are cineva experienta cu B12 Pro-kit(Bilstein B8 + Eibach Pro-kit) pe Leon? Ma intereseaza duritatea dar si daca sunt probleme(e prea joasa si atinge la denivelari, bumper-e s.a.m.d) cu o coborare de 3cm cat este in specificatiile lor?
Alte idei de cum as putea lasa masina mai jos cu 1-2cm? Ma gandeam la arcuri sport cu amortizoare stock, dar nu vreau sa fac o pereche nepotrivita pe care apoi sa o regret(amortizoare terminate mai repede, probleme de manevrabilitate a masinii).

Multumesc

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori