Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
CornelSKL
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 27 Mar 2017, 11:48

Surpriza la RAR

17 Iul 2017, 17:11

Recent am luat din olanda un seat leon din 2006 cu motor 2.0 BKD 140 CP masina arata impecabil iar parametri verificati de rar sunt perfecti ( directie frane noxe)

Am facut programarea la RAR ma duc acolo intru face omul testele si vine la mine inginerul ca sunt respins pentru noxe(emisi vizibile de fum) am foaia in fata iar noxele iesite au fost de 154 g iar conform autobook un seat leon 2006 2.0 bkd are noxe de 157. deci rezultatul este bun.

Cum e posibil sa ma pice din moment ce a iesit 154g la emisiile co2?
Cica fum vizibil dar daca masina nu e prevazuta cu filtru de particule e normal sa scoata un pic de fum.
Este normal sa pot fi picat pentru asta acesta fiind singurul motiv in rest la directie dezechilibrul 0 la frane totul perfect singurul motiv de respingere fiin "fum vizibil" eu unul nu l-am vazut asa exagerat?
Ma poate ajuta cineva cu un sfat ce as putea face sa reduc din fum cand ma duc la revenire?

Mentionez ca scrumiera nu era goala.
 
Avatar utilizator
vladcristian77
Mesaje: 80
Membru din: 17 Mai 2017, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Surpriza la RAR

17 Iul 2017, 17:26

@CornelSKL - Salut, nu vreau sa iti tai elanul, dar din proprie experienta daca la sectia de acum ai picat pentru motivul asta, a doua oara ai sa pici din nou. Poti incerca la alta sectie R.A.R pentru revenire.Stiu ca suna foarte aiurea dar pur si simplu acel "inginer" nu a avut chef de tine.

Nu stiu din ce judet esti, nu stiu unde ai fost la R.A.R dar stiu ca la ei nu conteaza ca scrie pe autobook pe net, pe TUV etc. Ei au niste tabele bine stabilite, daca nu se incadreaza = pa.

Acum haz de necaz, poate nu s-a uitat in scrumiera.
 
CornelSKL
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 27 Mar 2017, 11:48

Re: Surpriza la RAR

17 Iul 2017, 17:57

Am fost la RAR Voluntari, se poate merge in astea 30 zile la alta reprezentanta?
Am sunat la reprezentanta porsche romania sa ii intreb despre valorile stas iar emisiile sunt perfecte 154.
Nu cred ca cei de la RAR sa aibe alte tabele decat normele producatorului.
Si la motivul respingerii scrie doar emisii vizibile de fum iar din moment ce masina nu este prevazuta cu filtru de particule este absolut normal sa scoata acel fum.
Adica el nu m-a picat pe emisiile de co2 si doar ca a vazut el fum acolo.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori