Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Cutie de viteze cu 6 trepte pe motor prevazut cu 5 trepte

10 Iul 2017, 15:51

Salutare,

Am cautat pe forum insa nu am gasit, probabil nu am cautat in formula corecta informatia. Daca este deja un topic rog un moderator sa mute post-ul acolo.

Cum am probleme cu cutia de viteze m-am gandit ca daca tot vreau sa o schimb poate ar fi mai bine sa pun una cu 6 trepte. Nu stiu daca se potriveste, daca afecteaza cumva motorul, in ce consta adaptarea, care ar fi costurile.

A facut cineva asa ceva pe un astfel de motor sau pe ceva asemanator si poate sa imi zica ce si cum?

Momentan nu gasesc cutii la dezmembrari (rezonabile la pret - am primit oferta de pret de la dezmembrari de 3500 lei) si ma gandeam si la varianta de 6 trepte.

Astept pareri si sugestii/idei.

Multumesc!
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
stefz
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2017, 11:49
Localitate: Bucuresti

Re: Cutie de viteze cu 6 trepte pe motor prevazut cu 5 trepte

27 Aug 2017, 21:57

Sunt destui oameni care au pus cutie de 2.0 pe 1.9. Ai nevoie de urmatoarele piese: Cutie, ambreiaj, planetare, electromotor, suport cutie, suport timonerie. Te pot indruma eu la niste baieti profi in legatura cu montajul ! da-mi un pm in caz ca te intereseaza
Seat Leon Cupra 5F 280 manuala
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cutie de viteze cu 6 trepte pe motor prevazut cu 5 trepte

28 Aug 2017, 06:46

Mare atenție, discutăm aici de 1.6 benzina, nu de 1.9 diesel.

La benzină 1.6 e discutabilă modificarea din cauza cuplului mic. Ce câștigi pe o parte pierzi pe alta
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Cutie de viteze cu 6 trepte pe motor prevazut cu 5 trepte

28 Aug 2017, 09:48

Multumesc pentru raspunsuri, greseala mea pentru ca am uitat sa precizez in primul post despre ce motor este vorba - 1.6 benzina cod motor BSE.
Daca modificarea nu e rentabila atunci nu are rost sa o iau in calcul. Intre timp am rezolvat preoblema cutiei de viteze asa ca proiectul "cutie in 6 trepte" se suspenda.
Multumesc!
Seat Leon 1P 1.6 2007

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori