Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
alex77dgr
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 13 Iun 2017, 11:43
Localitate: Pitesti

Suspensie Perne aer

03 Iul 2017, 14:16

Salut, am un seat Leon 1.9, 2006, si ma gandesc sa ii schimb suspensia. Suspensia aleasa de mine e o suspensie pe perne de aer. Ce parere aveti de acest gen de suspensii? La ce nivel de comfort/discomfort sa ma astept?
Seat Leon 1P 1.9 TDI :drive
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 284
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Suspensie Perne aer

03 Iul 2017, 15:24

Ia-ti o reglabila de calitate ! Din cate stiu, cu asta incepi cand vrei sa treci la air ride. Nu-ti lua ta tehnix sau alte mizerii.
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
Avatar utilizator
alex77dgr
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 13 Iun 2017, 11:43
Localitate: Pitesti

Re: Suspensie Perne aer

03 Iul 2017, 15:31

Doresc suspensie pe aer pentru comfort marit, drumul pe care fac naveta zilnic nu prea permite suspensie sport
Seat Leon 1P 1.9 TDI :drive
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Suspensie Perne aer

03 Iul 2017, 15:37

Știi că air-ride se pune peste suspensia curenta, nu?
Rezultatul o să fie in cel mai bun caz o barca cu roti..
Iar la capitolul fiabilitate, pentru un daily driver, air-ride sunt destul de problematice.. mai ales că montajul va fi ceva aftermarket care cel mai probabil în timp va avea scăpări de presiune.

LE: Comfort sporit poți obține și cu o suspensie mai soft sau cu roti cu talon mai mare. Însă va trebui sa mai renunți din 'manevrabilitate'.
Ultima oară modificat 03 Iul 2017, 15:41 de către ClotzA, modificat 1 dată în total.
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 284
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Suspensie Perne aer

03 Iul 2017, 15:38

@ClotzA eu stiu ca iti trebuie reglabila ca sa pui perne, si conteaza mult si ce reglabila e.
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
Avatar utilizator
djnoxi
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Suspensie Perne aer

03 Iul 2017, 15:51

Eu am un coleg de munca ce si-a pus air ride pe masina insa masina este doar pentru show-uri, investitia in suspensia l-a dus undeva la 1500 de euro. El a pus suspensia direct pe masina, fara sa aiba o alta suspensie montata, deci se poate si doar air ride. Maine vorbesc cu el si iti dau detalii cu privire la fiabilitate/manevrabilitate.
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
Tyrone
Getaway driver
Mesaje: 231
Membru din: 03 Aug 2013, 15:37
Localitate: Belgium

Re: Suspensie Perne aer

03 Iul 2017, 16:03

O sa trebuiasca sa renunti la o buna parte din spatiul portbagajului, si nu vad avantajul sa ai asa ceva pe o daily.

Air rideurile care le vezi si care sunt la un pret accesibil sunt pentru show & shine, nimic altceva.

Daca vrei ceva mai performant si care sa aibe si tinuta de drum ai putea merge pe AccuAir dar costa cat Leonul tau.

Cel mai bine mergi pe un set aftermarket mai soft si talon mai mare cum a zis si Clotza.
crsraull scrie:
@ClotzA eu stiu ca iti trebuie reglabila ca sa pui perne, si conteaza mult si ce reglabila e.


Nu vad cum ai putea sa ai si reglabila pe langa asta :D

https://accuair.com/vehiclekitproducts/ ... 10-f18-rwd

 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Suspensie Perne aer

03 Iul 2017, 16:04

M-am eu exprimat greșit. peste -> in locul.
Personal eu consider că suspensiile air-ride ce se montează pe platforma vw nu merita banii (de exemplu, pentru majoritatea kit-urilor de recomanda un test de presiune la fiecare 6 luni.. fapt ce nu-mi inspira fiabilitate), dar Alex poate face ce vrea cu mașina lui :)
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 284
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Suspensie Perne aer

03 Iul 2017, 16:07

Cam asta au zis băieții de la air ride custom. (ca*)
Imagine
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
bboctavian
Mesaje: 77
Membru din: 03 Feb 2016, 00:50

Re: Suspensie Perne aer

03 Iul 2017, 22:40

Salut, si eu vreau sa pun anul acesta pe leonul meu airride, am stat de vorba cu cineva care se pricepe la ele, ideea este ca se pune suspensia pe telescoapele de la reglabila, dar se pune si pe telescoape normale, sau telescoape normale si modificate de baieti sa fie ok suspensia, neaparat sa fie indepedenta daca vrei comfort si masina sa stea pe curbe bine si la viteza ! Discuta cu Razvan de la AFS, la ora actuala sunt cei mai ok din Romania, intradevarul totul este aftermarket si aduc din polonia sau ungaria nu mai stiu exact.

Eu unul consider ca nu se compara o reglabila cu una pe perne de aer, si am avut reglabila si KW, si ta-tehnix. Deci nu doar ieftine ci si scumpe sa zic asa.

Chiar as vrea sa aflam toti cat mai multe informatii despre airride...
 
Avatar utilizator
alex77dgr
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 13 Iun 2017, 11:43
Localitate: Pitesti

Re: Suspensie Perne aer

04 Iul 2017, 08:23

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Deci se pare ca air ride iese din discutie, cel putin momentan. Urmeaza sa mai caut cateva informatii despre o reglabila mai soft
Seat Leon 1P 1.9 TDI :drive

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori