Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Radu88
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 04 Mai 2017, 18:13

Parere jante / anvelope

05 Mai 2017, 20:54

Ce anvelope si jenti tabla sau aliaj sa cumpar pt sezonul de iarna, si huse auto din imitatie de piele sau textil???
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Parere

05 Mai 2017, 21:08

La anvelope nu pot recomanda decat Continental Wintercontact, cele mai bune!
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Radu88
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 04 Mai 2017, 18:13

Re: Parere

05 Mai 2017, 21:43

Iar pt jenti sa iau de tabla sau aliaj?ce e indicat pt sezonul de iarna. Multumesc
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Parere

05 Mai 2017, 22:32

De obicei se alege tabla, eu am aliaje...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Parere

05 Mai 2017, 22:46

Toate deciziile depind de gusturi, buget si nevoi.
@Jante
Aliaj:
  • sunt mai scumpe (de 2-4 ori) in functie de model si dimensiuni
  • rezista mai bine in timp
  • arata mai bine
Tabla:
  • sunt ieftine chiar si luate noi
  • se repara usor (dar se si indoaie mai usor decat cele de aliaj)
  • daca tii la aspect, dupa fiecare 2 sezoane ar trebui revopsite (ca sunt afectate de sarea folosita la dezapeziri) - partea buna e ca fiind din tabla le poti vopsi si singur
  • capace.. tine de gusturi daca vei folosi


@Huse - recomand doar textil - chiar daca se rup mai usor.
Cele din imitatia de piele sunt foarte reci iarna, super fierbinti vara si devin casante in timp. Plus ca e si o diferenta de pret. Cred ca mai bine cumperi si schimbi mai des niste huse textile ca ramai in acelasi buget
 
Avatar utilizator
Scarf_andrei
Mesaje: 65
Membru din: 08 Iul 2014, 19:41

Re: Parere jante / anvelope

08 Mai 2017, 09:28

Salut,

@ Anvelope, am avut Wintercontact 830, un model mai vechi, avand DOT 2009, in iarna asta pe un drum la munte pe zapada, am avut emotii (derapa in continu iar ceilalti participanti la trafic ma depaseau fara probleme, se cam invarteau in gol), dar tind sa cred ca erau foarte vechi lucru care m-a facut sa le si arunc dupa sezonul de iarna. In iarna o sa-mi iau tot Wintercontact probabil, 860, fiindca stiu lume super multumita de ele si multe publicatii din domeniu le dau ca fiind foarte bune.

@ Jante, ClotzA a facut o sinteza foarte buna. Parerea mea, jantele de aliaj sunt de dorit, dar unele ok cred ca ajung spre "de 4 ori" mai mult decat unele de tabla. In consecinta, decat niste aliaje no-name mai bine niste table, eventual OEM.

@ Huse, recomand textil si recomand sa cauti furnizori care fac fix pe modelul tau de masina, mai multe pe model de scaune. Pe langa asta, acei furnizori le fac si din materiale destul de bune, de exemplu, pe un Golf 5, sunt husele din 2008 si sunt super ok. Acel furnizor a fost recomandat de dealer si ziceau ca le fac din acelasi material ca si tapiteria (nu stiu daca e chiar asa, dar de tinut au tinut si se vede ca materialul este super ok), pretul era undeva pe la 400-500 de Roni, daca imi aduc bine aminte. Pe Leon, am incercat aceeasi abordare, am husele de vreo 2 ani jumate, sunt ok, nu s-au degradat, dar nu este acelasi material ca in cele de la Golf si nu au fost nici la fel de bine lucrate, sa zic asa.

Spor!
Seat Leon 1P 1.4 TSI 125
 
Radu88
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 04 Mai 2017, 18:13

Re: Parere jante / anvelope

09 Mai 2017, 16:01

Ok va multumesc mult

 
Avatar utilizator
anveloshop1
Mesaje: 17
Membru din: 11 Noi 2016, 12:31
Localitate: Neamt
Contact:

Re: Parere jante / anvelope

30 Iun 2017, 10:58

Salut,

Anvelopele se recomanda in functie de stilul de condus. Daca ai un stil de condus sportiv si agresiv si nu o sa frecventezi zona acoperita cu zapada ci doar condus la temperaturi scazute, poti alege o anvelopa cu indice de aderenta cat mai aproape de A. Daca vei conduce pe autostrada sau drumuri lungi, curatate, te va interesa indicele de consum si indicele de zgomot. Daca conduci zilnic pe suprafete acoperite cu zapada abundenta, trebuie sa fii atent la profilul anvelopei si ce rezultate a obtinut in testele pe zapada si cum se descurca.

Jantele se recomanda de tabla in timpul sezonului rece, pentru ca au un cost mai redus, au o forma plina ce nu permite zapezii sa se adune in interiorul jantei si costul reparatiei lor in cazul deteriorarii din cauza materialului antiderapant este scazut.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori