Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
prapadila
Subiect Autor
Mesaje: 181
Membru din: 31 Oct 2010, 15:04
Localitate: Cluj-Napoca

Cunoasteti aceste becuri "xenon" ?

25 Oct 2013, 17:47

Salut

Cam de o luna, incep sa am o problema.
A inceput semnalizarea stanga-fata sa imi faca capricii: cand mergea, cand nu mai mergea.
Apoi s-a ars un bec de la faza scurta stanga.
Acum observ ca s-a ars si cel din dreapta, asa ca am cautat sa cumpar niste beculete pentru a face schimbul si am gasit urmatoarele:

http://www.amazon.it/gp/product/B008S18 ... L86B5BIVRJ

...sper sa nu se interpreteze ca fiind reclama deoarece nu ii cunosc dar:

vreau sa va intreb pe voi ce credeti despre aceste beculete, care spun ei ca sunt, xenon.

Ati intalnit careva asa ceva?

Scuzati-mi ignoranta dar nu ma pricep si de-aia m-am si inscris aici pe clubSeat, pentru a mai cere cate o parere.

Sa auzim de bine!
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cunoasteti aceste becuri "xenon" ?

25 Oct 2013, 20:46

Salut,
xenon este un gaz, becurile despre care vorbesti sunt cu filament si balon de quart cu un gaz rarefiat in interior, posibil xenon, ori si xenon.
Asta inseamna ca au un consum mare, intensitate luminoasa mare, ceva peste becul cu balon de sticla si fara gaz aditional in balon.
De obicei aceste becuri cu un gaz rar in interior au o durata de viata limitata, pretentioase la aprins si stins.
Este o intreaga teorie despre folosirea corecta a acestor becuri, din pacate nerespectata in industria auto, probabil pe considerentul consumului...
:)
Din cate mai tin minte cand utilizam astfel de becuri aprinderea lor se face treptat, altfel filamentul se intrerupe extrem de repede.
:hi
Indiferent ce scrie pe ambalaje, becurile cu filament raman becuri cu filament, asta inseamna ca cel mult 15-20% din curentul consumat se transforma in lumina vizibila, restul in caldura.
Adica randamentul lor este slab, toate aburelile despre becuri minune cu 200% mai multa lumina nu sunt decat reclama proasta.
Daca vrei lumina mai multa tehnologia hid este o solutie mai buna.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
prapadila
Subiect Autor
Mesaje: 181
Membru din: 31 Oct 2010, 15:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cunoasteti aceste becuri "xenon" ?

25 Oct 2013, 21:00

Multumesc de informatii.

Este ceva ce ai putea sa imi recomanzi? Daca ai si date tehnice serie produs, sa nu am surprize la momtare. Dar ceva ce sa nu necesite modificari la masina.

:cheers
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY
 
florin_drn
Mesaje: 269
Membru din: 16 Noi 2009, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Cunoasteti aceste becuri "xenon" ?

25 Oct 2013, 21:32

Uita-te pe discutia de aici: viewtopic.php?f=15&t=15280
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cunoasteti aceste becuri "xenon" ?

25 Oct 2013, 21:57

hid nu merg fara modificari.
Practic sunt becuri cu descarcare in gaz.
Baloane de quart cu un amestec de gaze presurizate in care se produce o descarcare electrica prin aplicarea pe electrozi a unei tensiuni inalte de o anumita frecventa.
denumite popular xenoane. :yh
Le vezi in fiecare zi prin oras, cele mai bestiale sunt cele de 6000k montate si in proiectoarele de ceata care se ridica putin din reglaje, sa dea bine.
Eu personal am de mai bine de trei ani becuri hid h7r 4300k in faruri.
Sunt special concepute sa nu imprastie lumina decat pe sosea nu si in ochii celor din sens opus.
Conform legislatiei este ilegal, fiind o modificare a instalatiei de iluminnat omologate.
Practic un compromis pana o sa am timp sa schimb sistemul optic cu unul cu lupe si sa montes o mizerie de senzor de inclinatie cu care sa controlez pozitia farurilor.
Oricum am trecut de doua inspectii rar, chiar la sediul lor ultima fara sa am nici o problema ca ar avea un fascicol neconform.
La probele facute de mine in parcare pe un perete de beton nu am depistat nici o diferenta intre forma luminoasa lasata de becul cu filament si cel cu descarcare in aceleasi conditii de distanta si inaltime.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori