Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 41
 
Avatar utilizator
Scarf_andrei
Mesaje: 65
Membru din: 08 Iul 2014, 19:41

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

24 Mar 2017, 17:12

Salut,

Daca prin intretinere, intelegi reviziile anuale (sau la numar de KM) diferenta nu prea exista, doar daca vrei sa-i pui un Ulei mai bun, ceea ce e recomandabil avand si turbina....dar aici e vb probabil de 100 de lei in plus. Daca acum te gandesti la probleme ce pot aparea, atunci da, iti poate aparea problema cu lantul, la care de fapt problema este acel variator care e scump, nu neaparat lantul.....si evident turbina e alta chestie care poate crapa, dar asta poate crapa la orice masina Turbo....si in general, dupa 150 K se poate intampla oricand....sau niciodata, dar pe 1.4 nu cred ca e semnalata ca problema frecventa, cum este cea cu lantul/variatorul.

Bafta!

Bafta!
Seat Leon 1P 1.4 TSI 125
 
sneaki
Mesaje: 13
Membru din: 22 Mar 2017, 19:23

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

29 Mar 2017, 14:29

Până la urmă am cumpărat un Leon 1.4 tsi. Am fost înainte de cumpărare la service. A avut o sg "problema". Trebuie schimbat plăcuțele de frana. Are revizii la fiecare 15 mii. Acum are 95 de mii km. Cumpărat de la prim proprietar.
Am însă o întrebare. Și al vostru are un sunet ciudat la cold start?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

29 Mar 2017, 16:17

Ala e sunetul de la lantul de distributie, masoara alungirea lantului daca se repeta des.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
dodel1985
Mesaje: 2
Membru din: 11 Apr 2017, 21:53

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

11 Apr 2017, 22:37

https://www.olx.ro/i2/oferta/seat-leon- ... 93a40d6955
Sal!
Caut si eu sa achizitionez un seat leon si as dori un sfat de la posesori si cunoscatori si despre anuntul de mai sus gasit de mine!
Va multumesc si astept cat mai multe sfaturi!
 
dodel1985
Mesaje: 2
Membru din: 11 Apr 2017, 21:53

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

11 Apr 2017, 22:49

https://www.olx.ro/i2/oferta/seat-leon- ... 8hs1N.html
As mai vrea sa il compar cu acesta are este benzina
Lamuriti-ma va rog cu cat mai multe sfaturi!
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

12 Apr 2017, 12:06

observatii
leonul 1.9 TDI :
  • pare ca are interiorul schimbat (scaune + interior usi). Geamul mic de la usa din spate (transparent) si rotile indica spre echipare Style iar interiorul este de SportUP.
  • Volanul este destul de uzat (arata de peste 200.000 km), interiorul la fel.
  • schimbat etrier spate? - afla povestea, de ce s-a schimbat un singur etrier ?
  • martor airbag aprins
leonul 1.6 benzina:
  • senzori de ploaie - nu are/ ca ar avea si oglinda heliomata si pachet de lumini cu auto
  • e murdara rau - au folosit-o in constructii ?
  • echipare modesta
 
Avatar utilizator
ChrisR4G
Mesaje: 10
Membru din: 21 Noi 2016, 16:31
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

16 Apr 2017, 14:27

Salutari!

Am nevoie de cateva sfaturi legate de achizitia unui Seat Leon.
Am vazut cateva detalii pe internet dar nu sunt chiar satisfacut.

Masina este un 1P din 2006, 2.0 BKD, 140cp, FR(dupa spusele detinatorului) cu 193.000 km in bord.
VIN : VSSZZZ1PZ6R014568
Detinatorul actual spune ca e adusa din Germania, pentru sotia lui ( vechea "gargara" ).
A scos un set de numere rosii, care ulterior au expirat. Iar celelalte 2 seturi nu ar vrea sa le scoata pentru a lasa timp cumparatorului ( desi explicatia mi se pare trasa de par ).

M-am mai uitat pe cateva site-uri dar nu stiu daca pachetul FR nu ar insemna 170cp in loc de 140cp.
Bordul pare ingrijit ( textura carbon "Asa cum e la FR"), scaune sport, volan reglabil.

La un mic testdrive printr-o parcare nu mi s-a parut nimic suspect ( din ce am stiut eu sa verific ) si s-a comportat destul de bine.
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
21 Learning never stops!

 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

16 Apr 2017, 14:47

Nu este FR.
Este Sport-up dupa cum arata scaunele.
Cauta la sectiunea "masina mea" cateva modele Fr, astfel incat sa observi diferentele estetice.

In poze pare ok masina.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 284
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

16 Apr 2017, 16:58

Cum a spus si Ciosmi, este Sport-Up, detin si eu un Leon cu acelasi nivel de echipare, pacat ca nu are si jantele specifice, in rest, arata bine masina.
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

17 Apr 2017, 23:12

ChrisR4G scrie:
Salutari!

Am nevoie de cateva sfaturi legate de achizitia unui Seat Leon.
Am vazut cateva detalii pe internet dar nu sunt chiar satisfacut.

Masina este un 1P din 2006, 2.0 BKD, 140cp, FR(dupa spusele detinatorului) cu 193.000 km in bord.
VIN : VSSZZZ1PZ6R014568
Detinatorul actual spune ca e adusa din Germania, pentru sotia lui ( vechea "gargara" ).
A scos un set de numere rosii, care ulterior au expirat. Iar celelalte 2 seturi nu ar vrea sa le scoata pentru a lasa timp cumparatorului ( desi explicatia mi se pare trasa de par ).

M-am mai uitat pe cateva site-uri dar nu stiu daca pachetul FR nu ar insemna 170cp in loc de 140cp.
Bordul pare ingrijit ( textura carbon "Asa cum e la FR"), scaune sport, volan reglabil.

La un mic testdrive printr-o parcare nu mi s-a parut nimic suspect ( din ce am stiut eu sa verific ) si s-a comportat destul de bine.
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Personal consider ca decat sa scrie prostii intr-un anunt, mai bine nu scrie nimic. Proprietarul ori e samsar si umfla in pene agregatul, ori nu stie mare lucru despre el..
Din descrierea anuntului
Seat Leon FR Versiunea Full - deja a inceput prost
Motorizare 2.0 TDI-140 CP Euro 4
Cutie 6+1
Scaune sport FR ,bord Fr - aici vreau sa-ti atrag atentia la croiala scaunelor. Cel de la pasager are aripioarele deformate si cel de la sofer e recusut in partea dreapta. Atentie mare la aripioara stanga de la scaunul soferului (nu-l vad in poze) dar banuiesc ca acolo o sa vezi marea dauna
Dublu climatronic
Senzori lumini
Pilot automat tamponat
Bixenon adaptiv
Oglinzi electrice încălzite și retractabile
Computer de bord
Jante aliaj originale Seat R16 - sunt originale, dar nu ale masinii din anunt.
4 geamuri electrice colorate - colorate sunt doar 2 + geamul de pe hayon.
Proiectoare
Parktronic
ESP/ABC
Torpedo frigorific
Radio CD Kenwood MP3/USB/AUX - e blaupunkt si nu are AUX/USB
Închidere centralizata pe cheie briceag
Scaune sport reglabile 3 poziții
Senzori presiune pneuri
Sistem audio 8 incinte
8 airbag

Si foarte important cred ca e sa ai in vedere numarul cu care a iesit din fabrica: 14568
Asta inseamna ca e printre primele BKD-uri scoase de fabrica si are sansa mare sa aibe probleme cu chiulasa (vezi topic gamer).
Cat despre kilometri: Pentru o masina venita din Germania sunt cel mai probabil dati inapoi considerabil (nu ca ar fi asta extrem de relevant, dar poti cere dovezi cu istoricul masinii)
 
RDMaiu
Mesaje: 58
Membru din: 02 Mar 2015, 09:40
Localitate: Oradea

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

18 Apr 2017, 13:29

Salutare, ce parere aveti despre masina din anunt.

https://www.olx.ro/oferta/seat-leon-1-6 ... 85LWX.html

Am fost la un scurt drive test si am ramas placut impresionat. Este usor mai sprintena decat al meu 1M 1.6

Nu am fost lamurit de ce a fost schimbata acea parte a bordului.
Seat Leon 1.4 TSI 125 CP 2011 CAXC
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

18 Apr 2017, 15:47

'haterul' de serviciu :mrgreen:

@bord - problema e mai complexa, fata de 'normal' a vopsit casetofonul negru si restul bordului alb :) doar el stie de ce..
@scaune - Nu sunt sport (ex: vezi modul diferit in care se imbina tetiera cu corpul scaunului la un leon, echiparea SportUp sau FR - ca sa vezi cum arata scaunele sport)
@optionale - Exceptand geamuri electrice spate, climatronic si cruise control masina este cheala. Lipsesc chiar si optiuni care vin standard pe 90% din leoane (computer bord, comenzi volan, senzori presiune)
 
Avatar utilizator
ChrisR4G
Mesaje: 10
Membru din: 21 Noi 2016, 16:31
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

24 Apr 2017, 06:08

@ClotzA , mersi mult pentru ajutor. Am fost si la un mecanic asezonat* cu seat-urile si din ce a putut sa verifice pentru cumparare, mi-a zis ca e un rulment care trebuie schimbat la roata dreapta spate si ar mai fi si faptul ca trebuie schimbat, probabil, tot chitul de ambreiaj.
Am mai scazut la pret si... sper sa ii fac introducerea cat de curand pe-aici.
De asemenea, vad ca si tu ai Sport-Up 2006, 2.0 BKD, ar fi ok sa iti mai trimit eventual cate un mesaj pentru sfaturi etc. ?
21 Learning never stops!
 
PaulEmanuel
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mai 2017, 20:07

Seat leon 1.9 105 cp vs 2.0 140 cp

27 Mai 2017, 17:34

Salutare vreau sa imi achizitionez un Seat leon 1.9 105 cp sau 2.0 140 cp an fabricatie 2008 /2009 .
Ce imi recomandati ? Ce probleme ati intalnit la ele care ar fi mai oke ? Multumesc !

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

30 Mai 2017, 10:26

140 e mai oke, Mai multa putere. Daca totusi ai sub 25 de ani sau e prima masina, 105 e alegerea potrivita. Intretinere mai ieftina, consum mai mic.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 41

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori