Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

07 Noi 2015, 10:12

Cr1st14n0 scrie:
Multumesc frumos!
Recomand sa folosesti mastic special pt lipit faruri, refolosibil. Desfa din nou farurile, curata BINE BINE masticul acela original si siliconul care l-ai pus dupa, atat carcasa cat si geamul. contacteaza-l pe Andrei, de pe site-ul mai sus mentionat sa-ti trimita masticul refolosibil...e cam 50 de lei. o sa fie mult mai oke asa si
poti desface apoi farurile fara prea multe batai de cap! Succes:D


Am comandat de pe site-ul recomandat de tine, masticul refolosibil si un nou set de ornamente - Ocular 2.0 Sper de data asta sa iasa treaba buna :D
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

07 Noi 2015, 10:45

Trebuie sa iasa:D Succes!
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

07 Noi 2015, 11:25

Multumesc !

Tu ai mai polizat gaura de prindere de pe oglinda ? Unii zic ca trebuie un pic polizata zona ca sa prinda mai bine inelul adaptor. De asemenea cu care am mai stat de vorba au spus ca vibratiile se datoreaza si de la faptul ca eu nu am mai pus garniturile de cauciul dintre lupa si oglinda. Au vreo influenta intr-adevar?
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

08 Noi 2015, 18:32

cam da. garniturile alea fac priza mai bine, dar vibratiile nu sunt numai de acolo...am studiat bine fenomenul am incercat sa intaresc suportii si vibratii tot sunt. pana si la cele OEM
exista astfel de vibratii...doar ca acolo cut-off-ul nu este asa proeminent ca la aceste lupe si nu se vede. v-a trebui sa te obisnuiesti asa:(
eu nu am polizat nimic la oglinda...a intrat perfect:D pot reveni oricand la stock fara probleme:D
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

08 Noi 2015, 20:16

Cica trebuie polizata zona in care se sprijinea inainte becul H7. Am vazut asta si in clipul celor de la retrofitlab.com

https://www.youtube.com/watch?v=D4DSXJCLMiY

O sa incerc si operatiunea asta daca tot desfac iar farurile.

Pe mine la tremurat nu ma deranjeaza tremuratul cut-off-ului. Ci pe zona de pe sosea care este luminata, acolo se observa tremuratul, ca o palpaiala de bec. Sunt constient ca in totalitate nu pot elimina fenomenul, dar la mine tremura la cea mai mica denivelare de pe sosea, la orice damb, gropita, pe un drum plombat nu mai zic :(
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

09 Noi 2015, 00:19

Hmmm...ciudat. la mine nu e chiar asa....la tine probabil e altceva:-? studiaza atent cauzele...baga mana in far pe la capac...vezi ce-ti joaca...doar lupa sau tot ansamblul...trebuie
sa gasesti buba:D pana sa pun suspensie mai rigida si 18" pe masina n-am avut problema asta...apoi usor usor am avzut cum incepeau sa joace.
vezi si tu ce poti sa-i faci:D
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

09 Noi 2015, 08:19

Tot ansamblul vibreaza. Ce-i drept e foarte greu sa-l misti cu mana, e destul de rigid asa, dar totusi tremura in mers. Lupa e stransa bine. Motoroasele de reglare nu au joc sau ceva de genul, raman doar suruburile de reglaj sa aiba joc si poate de acolo si problema. Cand o sa desfac iar farurile, o sa iau pas cu pas prinderea lupei acolo, daca elimin vibratiile in proportie de 50% tot ma declar multumit :)

 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

09 Noi 2015, 14:53

Am intrat in posesia ornamentelor si a masticului. Se vede diferenta la ornamente, cele Ocular au marginile mai lungi decat Iris. Abia astept sa le montez :D
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

11 Noi 2015, 00:17

Super:D ma bucur ca esti multumit:D sa nu uiti sa faci poze cand te apuci de treaba...sa mai aratam si la alti colegi pe aici:)
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

11 Noi 2015, 08:31

O sa incerc sa fac cateva poze, asta daca nu uit cand ma iau cu treaba :)
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

14 Noi 2015, 18:12

Dupa cum am specificat in posturile anterioare, astazi am desfacut iar farurile pt a rearanja lupele si a adauga acele garnituri de cauciuc. Iar a fost un chin, dar nu la desfacut in mod special ci la curatat siliconul vechi, in veci nu se mai duce cu totul si din aceasta cauza nu am mai putut folosi masticul, asa ca am lipit iar cu silicon farurile...Am pus garniturile, am strans piulita si de aici am dedus ca farul din stanga nu seamana deloc cu cel din dreapta la oglinda. Amandoua sunt Valeo, doar ca cel din dreapta e cel original, cel din stanga a fost schimbat cu unul second-hand. In partea dreapta piulita se infileteaza mai mult pe lupa fata de farul stang, unde cu greu am reusit sa montez suportul pt becul H1. Din cauza nervilor nu am mai facut poze, oricum, cine vrea sa incerce are tutorialul de pe youtube facut de cei de la RetrofitLab (https://www.youtube.com/watch?v=D4DSXJCLMiY). Datorita acestor diferente, la farul din dreapta, lupa iese mai in afara si aproape ca atinge sticla de la far, la farul din stanga, lupa este bagata mai inauntra cu cativa milimetri. Inca nu am facut proba de drum sa vad daca mai vibreaza lupele, maine o sa fac, sper macar sa se fi diminuat un pic problema. Per total pt cei care vor sa-si monteze lupe la Leonurile lor, sfatul meu este sa-si cumpere farurile originale cu lupe si sa-si monteze kit xenon aftermarket cu becuri D2S. Eu am cheltuit pana acum cu tot cu lupe, instalatie xenon, si toate accesoriile, numai de 3 ori am schimbat ornamentele (care apropo, de data asta vin foarte bine, multumesc Cr1st14n0 pt sfaturi) in jur de 700 de lei. Tinand cont ca 2 faruri xenon de Leon se vand cam cu 1000 de lei pe OLX la care mai pui kitul xenon, ajungi la vreo 1300 de lei, dar cred ca merita mai mult, tinand cont ca scapi de munca, de unele probleme, ba vibreaza, ba nu s-a etansat farul. Viitoarea masina musai va avea xenon din fabrica (la acestea e mai usor sa inlocuiesti lupele, decat sa faci retrofituri pe faruri cu halogen).

https://www.dropbox.com/s/w4jczml1gxjum ... 2.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/244pcnsjupqcy ... 6.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/vjpb09qhv2c2d ... 3.jpg?dl=0
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

14 Noi 2015, 20:28

Efectuat proba in seara asta. Dezamagire...lumina tremura in continuare pe denivelari. Acasa ajuns, am desfacut capacul din spate la faruri si am inceput sa misc un pic becul, asa am descoperit ca invartind de el stanga-dreapta isi schimba unghiul de proiectare a luminii, practic fie poate lumina mai mult pe lateral, fie pe centru. Dupa treaba asta, cand am dat sa inchid masina din telecomanda, inchiderea centralizata nu mai functiona...am pus contactul, am scos cheia si-a revenit telecomanda dar ciudat cand in momentul ala s-au stins si farurile desi prin Coming Home sunt setate sa stea 1 minut aprinse.

In concluzie, tremuratul poate fi de la becuri, nu neaparat de la lupe, si xenonul aftermarket iti poate aduce multe batai de cap :roll:
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

15 Noi 2015, 23:23

am verificat si treaba cu becurile....pt ca la mine mai nimic nu vibreaza...asa ca am scos becurile si am mai indoit acele cleme care tin becul....dar din pacate nu s-a schimbat nimic.
nu recomand farurile acelea aftermarket gen d-lite sau dayline ca sunt niste petarde de faruri! decat asa mai bine OEM cu oglinda si un bec sanatos, osram, phlips!
ce sa zic...imi pare rau ca nu ai putut sa rezolvi problema cu vibratiile...eu unul m-am impacat cu gandul si aia e:D
Imagine

Imagine

cam asa arata la mine acum.
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

16 Noi 2015, 10:09

Pana la urma si eu ma impac cu gandul ca o sa vibreze, deja nu ma mai stresez, sper doar sa nu isi dea drumul piulita la lupa, sa se desfileteze de la vibratii. Data trecuta am strans-o la cheie si am desfacut-o acum usor la mana, deci slabise intre timp. Sunt multumit de ornamente si cum vin, ce-i drept ca si celelalte au intrat greu pe lupa, nu stiu daca asa trebuie sa intre.
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

24 Noi 2015, 08:23

https://youtu.be/CDeSNsTF7i4 clip filmat de mine pe timp de seara pt a arata cum se vede cu lupele Morimoto.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator