Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
 
Avatar utilizator
lau_03
Subiect Autor
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Ghidusie faruri

26 Iun 2010, 15:44

Mi s-a zis ca ar merge sa faci urmatoarea "smecherie":
din farurile normale de la leon (fara xenon), sa demontezi cumva "trompeta" aia de faza scurta si sa pui in locul ei lupa. Am inteles ca e doar o chestie de ingineria "desfiletarii/infiletarii" :D Se poate asa ceva, merita investitia??? :p
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
Avatar utilizator
lau_03
Subiect Autor
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: Ghidusie faruri

26 Iun 2010, 17:12

am gasit ceva interesant cum isi schimba unu "lupa"... dar din cate vad eu schimba kitu` de bi-xenon care il avea inainte...nu din far normal in xenon... hhhhmmmmmm :-?
am vrut sa pun link-ul cu pozele, dar nu pot (http://www.seatcupra.net/forums/showthr ... 820&page=3)...in fine am gasit pe S E A T C U P R A . N E T
Becurile care le pune sunt de kit xenon aftermarket, ceea ce-mi da mari sperante... :D


ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
Avatar utilizator
florentz12
Mesaje: 693
Membru din: 08 Mar 2010, 15:59
Localitate: cluj
Contact:

Re: Ghidusie faruri

26 Iun 2010, 17:17

sunt asa ceva de vanzare, xenon cu lupa cu tot, o sa am si eu la vanzare peste vreo 2 saptamani..se inlocuieste becul normal cu instalatie cu lupa.trebuie desfacut farul si facuta o mica adaptare + ca e si cu angel eye pe pozitie + faza lunga :tongue
Drive safe
 
Avatar utilizator
lau_03
Subiect Autor
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: Ghidusie faruri

26 Iun 2010, 17:22

am auzit de asa ceva...este kit xenon cu angeleye... faza-i ca nu am gasit pt. Leon 1P, si mi ales facelift... sunt pt o gramada de marci auto in afara de SEAT :(

ceva de genu`:Imagine
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
Avatar utilizator
florentz12
Mesaje: 693
Membru din: 08 Mar 2010, 15:59
Localitate: cluj
Contact:

Re: Ghidusie faruri

26 Iun 2010, 18:24

nu sunt dedicate..sunt universale.. :!:
Drive safe
 
Avatar utilizator
DaniTorz
Mesaje: 631
Membru din: 23 Noi 2008, 12:41
Localitate: Negresti -Oas/ Ploiesti

Re: Ghidusie faruri

26 Iun 2010, 19:35

lau_03 scrie:
am gasit ceva interesant cum isi schimba unu "lupa"... dar din cate vad eu schimba kitu` de bi-xenon care il avea inainte...nu din far normal in xenon... hhhhmmmmmm :-?
am vrut sa pun link-ul cu pozele, dar nu pot (http://............/forums/showthread.p ... 820&page=3)...in fine am gasit pe
Becurile care le pune sunt de kit xenon aftermarket, ceea ce-mi da mari sperante... :D


ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine



asa ceva vroiam sa imi fac eu, dar datorita costului prea mare am renuntat la aceasta idee
My Bmw E90/Nokian Wr G2 / Bosch Xenon Silver/
Ex: My Leon St1/gt1749va turbo/bilstein b12 suspension/borla custom exhaust/wiechers strut bar/revo remap/bbs wheels/aerodynamic body kit
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Ghidusie faruri

26 Iun 2010, 20:23

lau_03 scrie:
faza-i ca nu am gasit pt. Leon 1P, si mi ales facelift... :(

ceva de genu`:Imagine


farul de pe modelul facelift e identic cu cel anterior,difera doar bara(forma ei)...uitati-va atent
@ lau_03 pe una din cele 5 pagini de acolo gasesti si suma la care se ridica toata ''smecheria'' asta.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
vladyroman
Mesaje: 26
Membru din: 12 Mai 2010, 11:31
Localitate: Bucuresti sa traiesti
Contact:

Faruri xenon Leon 1P Facelift

27 Mar 2012, 07:27

Salutare,

Care este cea mai ieftina varianta pentru a avea faruri cu xenon pe un seat leon 1p 2010?

M-am interesat la reprezentanta si 2 faruri ar costa cu totul aprox 10000 RON.

Mentionez ca acum am faruri cu halogen fara lupa.

Multam,
Vlad
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

27 Mar 2012, 08:01

Iesi mai ieftin sa le cumperi second. Cauta pe la dezmembrari sau ebay / okazii etc..

Totusi, pt. functionalitate completa ai nevoie de mai multe piese in afara de far complet (cu bec, balast, modul AFS, motoras ), cum ar fi :senzori de autolevelling, unitate de control, cablaje, alti conectori pt. far etc.
Cauta pe forum, am mai detaliat de enspe mii de ori problema.

Aici, de exemplu viewtopic.php?f=0&t=1875&p=253703&hilit=bixenon#p253703
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

27 Mar 2012, 08:22

O varianta e sa pui proiectoare cu lupa in farurile tale sau sa cumperi faruri cu DRL si le pui un kit xenon.
Faruri cu drl gasesti si aici in sectiunea bazar.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
florin_drn
Mesaje: 269
Membru din: 16 Noi 2009, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Ghidusie faruri

24 Noi 2012, 17:03

Si eu incerc sa fac treaba asta. Am gasit niste lupe pentru becuri H7, sh, de pe un Passat. Astept sa-mi vina de unde le-am comandat si o sa incerc adaptarea. Are cineva un far de Leon 1p de care nu mai are nevoie ca sa incerc intai e el? :?
 
Avatar utilizator
boditza
Mesaje: 334
Membru din: 14 Feb 2012, 13:00
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Ghidusie faruri

24 Noi 2012, 17:49

as incerca si eu dar metoda de demontare a farului este cam neortodoxa si nu am incredere in ea...
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Ghidusie faruri

24 Noi 2012, 19:13

Si eu am auzit ca se poate fara probleme pune lupa p un far OEM fara asa cv, dar costurile sunt f mari daca vrei lupa de calitate.eu am faruri daylight si,desi au lupa,nu sunt prea bune,cel putin la mine,intensitatea luminii e slaba si sincer sa diu as renunta instant la farurile astea cu led pt niste faruri OEM cu lupa ca la cupra,insa sunt scumpe.dar se merita investitia.nu stiu daca se merita sa puneti voi lupa,in sensul ca eu cel putin,as prefera sa dau cateva mil in plus si sa am faruri originale cu lupa din fabrica,care bate foarte bine fiind facuta in curtea celor de la seat,decat sa-mi montez eu.componentele plus manopera plus statul fara faruri eu zic ca echivaleaza cu pretul dat direct p faruri originale si la final vandute cele vechi.
 
florin_drn
Mesaje: 269
Membru din: 16 Noi 2009, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Ghidusie faruri

25 Noi 2012, 03:21

Probabil ca da...varianta ta ar fi mai simpla...dar ar fi doua inconveniente:
1. Nu dispun de banii necesari pentru a cumpara faruri cu lupa OEM;
2. Ma pasioneaza sa lucrez la masina mea.
Deci...o sa incerc montajul asta.
Repet apelul: daca are cineva un far spart, nefunctional, inutil, de care nu mai are nevoie, l-as putea folosi pentru a incerca un montaj preliminar.
Multumesc mult!
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Ghidusie faruri

13 Dec 2012, 12:17

stiu,aici e problema ca sunt scumpe niste faruri cu lupa OEM. de curiozitate daca stie cineva un pret pentru ele as fi recunoscator. daca esti priceput in mecanica si te poasioneaza asa cum spui, atunci da, poti incerca sa le faci pentru ca nu are cum sa nu iasa treaba buna. eu ma gandeam sa nu ai probleme dupa la prinderi astfel incat sa nu ti se abureasca farurile. eu am faruri daylight si mi se aburesc. nu inteleg motivul dar asa se intampla din pacate. de-asta spuneam ca macar la niste faruri OEM ai garantia ca nu au probleme, teoretic.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori