Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
 
AlexATX
Mesaje: 164
Membru din: 07 Mar 2013, 17:14
Contact:

Re: Ghidusie faruri

07 Mar 2013, 17:53

Am avut eu lupe bixenon montate in loc de oglinda de faza scurta in faruri stock.

Imagine

Imagine

Am avut becuri D1S de 4300K. Lumina este exceptionala si chiar va recomand aceasta investitie, doar sa fiti foarte atenti cand montati lupele. Trebuie prinse bine si avut grija sa fie cat de cat pe pozitie. Daca nu sunt puse cat de cat aproape de pozitia corecta, nu o sa puteti regla farurile pe aparat.
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

30 Oct 2015, 08:21

Salutare,

De curand am montat si eu la Seatul meu Leon 1P lupe aftermarket Morimoto si xenon Canbus Pro H1 cu becuri de 4300K. Dupa 2 zile de chinuiala cu farurile si desfacutul lor vreau sa zic ca per total efortul financiar si fizic nu merita. Se vede mai bine decat cu halogenele de dinainte, senzatia e mare pe faza lunga, unde bixenonul impreuna cu becurile halogen de faza lunga fac din noapte zi, pe faza scurta nu sunt impresionat, e mai bine ca intensitate, dar ma asteptam la mai mult, mai ales pe laterale sa bata mai bine. Am schimbat si 2 seturi de ornamente, si toate s-au nimerit proaste, primul set acoperea tot ansamblul lupa dar bateau in sticla de far, al doilea set sunt mai ok, dar lasa mult spatiu liber intre oglinda farului si marginea ornamentului.

O problema care ma deranjeaza dupa acest retrofit, e faptul ca pe drumurile denivelate, imi tremura lumina pe sosea, cred ca tremura tot ansamblul lupa-oglinda din far.
Imi pare rau ca nu am putut sa apelez la firmele care se ocupa cu retrofituri sau la diverse personae care sunt specializate pe asa ceva, sigur iesea o treaba mai buna, dar fiind din provincie si depind de masina la naveta, nu puteam sa ma despart de ea.
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

02 Noi 2015, 23:43

Lumina proasta pe lateral pe faza scurta la lupele aftermarket replica Morimoto e din seria "asa face toate boss". N-ai montat nimic gresit.
Eu zic ca la cat costa acest retrofit, per total merita foarte mult. Chestia de mai sus e singurul minus notabil.
Am si eu asa ceva montat pe una dintre masini si NU am pus xenon in ele, am ramas tot pe halogen. Sunt foarte multumit.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

03 Noi 2015, 20:19

Ca "asa face toate" nu am ce sa le fac, pot trai cu asta pana la urma. Per total e mai bine ca inainte la nivel de intensitate a luminii. Ce ma deranjeaza e tremuratul lupelor. Cineva mi-a zis ca ar fi de la o garnitura de cauciuc pe care trebuia s-o pun in "coada" lupei la montarea pe oglinda farului. Eu nu am pus-o ca nu mai puteam prinde piulita pe filetul lupei dupa aia si sa montez si soclul pt becul H1. Dar ce am observat e ca lupa nu joaca deloc in oglinda, ci tot ansamblu, lupa-oglinda-suport oglinda tremura. Aici e problema.
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

04 Noi 2015, 00:37

Da! Se intampla fenomenul acesta pt ca farurile respective nu au fost priectate sa suporte greutatea lupei. Eu am gasit si cauza dar nu o poti remedia in totalitate. Reglajele de pe verticala isi fac joc, dar nu in pivot ci unde se prind ele de ansamblul acela cu oglinzile. Am dat suportul afara si am pus niste banda adeziva pe cant dupa care l-am infipt la loc. Nu mai vibreaza asa tare dar la drumuri foarte nasoale vezi cum danseaza si cut-off-ul.
Cel mai nasol la operatia asta e ca trebuie sa desfaci din nou farul si sa scoti ansamblul din suporti. La mine au inceput sa 'joace' dupa ce am pus suspensia si 18". Acum e mai oke:D
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

04 Noi 2015, 08:22

O sa traiesc cu neajunsul asta o perioada, ca nu mai am chef nici batut sa desfac farurile, la cat chin e cu ele. Le las asa pana o sa pot ajunge la un profesionist. Cu care am mai discutat, toti imi spun ca e normal sa vibreze pana la urma, pt ca farul initial nu a fost conceput sa suporte si greutatea lupei. Sper sa nu deranjeze prea mult pe ceilalti participant la trafic problema asta, sau sa starnesc curiozitatea politiei.
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

04 Noi 2015, 08:40

Mai poti face ceva....dupa ce ai reglat farurile, poti baga niste bureti mai solizi sub suport, sub lupa. Ar trebui sa-i mai opreasca din vibratie.
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit

 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

04 Noi 2015, 10:41

O sa incerc metoda asta. Legat de ornamente, la multe Leonuri cu retrofit Morimoto, s-au folosit ornamente ca ale mele tip "Iris" totusi la mine gapul dintre ornament si oglinda e mai mare. Sa fie de la lupa, sa fie mai lunga decat cele originale ?
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

04 Noi 2015, 12:22

Nu stiu exact cum se numesc ornamentele mele dar atasez o poza sa vezi.

Imagine
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

04 Noi 2015, 13:02

Par a fi tip "Orbit" - https://www.retrofitlab.com/en/projecto ... bit-1.html Stau bine pe lupa si acopera toata zona. Ai lupe de 3" sau 2,5"?
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

04 Noi 2015, 22:26

Nu sunt orbit sunt ocular. Lupele sunt de 3. Stau destul de bine dar nu acopera toata oglinda, este putin oval ornamentul si in partea superioara este teșit. Am pus si pleoape si sunt oke acum. Pt orice ai nevoie intra pe http://www.performanceauto.ro
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

05 Noi 2015, 08:25

Nu am vazut eu bine, scuze. Oricum la tine a iesit o treaba faina, si masina arata super bine. Felicitari !
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

06 Noi 2015, 08:09

Daca farurile le-am lipit cu silicon universal, ca sa le desfac iar ar mai trebui incalzite ?

Daca la inceput nu eram foarte incantat de acest retrofit, acum pot sa spun ca ma multumeste. Dupa ce m-am mai obisnuit cu el si m-am mai uitat in stanga sau in dreapta la alte masini cu xenon OEM, intr-adevar la banii astia face o treaba buna. Ma plangeam de iluminarea pe laterale care este slaba, campul este larg dar pe laterale intensitatea luminii este slaba dar suficienta, plus ca lupele fac o treaba minunata in a delimita portiunile intunecate de cele luminate. O sa incerc sa desfac inca odata farurile pt a prinde mai bine lupele acolo si in speranta de a mai elimina din vibratii.
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

06 Noi 2015, 12:31

Multumesc frumos!
Recomand sa folosesti mastic special pt lipit faruri, refolosibil. Desfa din nou farurile, curata BINE BINE masticul acela original si siliconul care l-ai pus dupa, atat carcasa cat si geamul. contacteaza-l pe Andrei, de pe site-ul mai sus mentionat sa-ti trimita masticul refolosibil...e cam 50 de lei. o sa fie mult mai oke asa si
poti desface apoi farurile fara prea multe batai de cap! Succes:D
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

06 Noi 2015, 14:15

Mai am vreo 2 tuburi de silicon din asta universal. A facut priza bine la faruri, adica nu fac condens, nu intra apa, a etansat bine zona si ma gandesc ca il pot folosi iar. Prima data cand am desfacut farurile, a trebuie sa decapsez iar pe cel din stanga ca a sarit de pe reglaje si vreau sa zic ca siliconul s-a desfacut mult mai usor decat masticul din fabrica.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori