Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

24 Noi 2015, 22:15

se vad bine, dar le ai foarte jos! nu cred ca vezi mare lucru in setup-ul respectiv:))
mai ridica-le:D
du-te intr-o parcare subterana....mall ceva...sa fie drept. bag-o cu botul la perete...vreo 50cm de zid...traseaza cu un marker liniile cutoff-ului la ambele faruri...dupa care distanteaza masina vreo 7m cu volanul perfect drept...sa fie perfect perpendicular pe peretele dupa care aduci farurile in semnele respective. din proprie experienta la mine fiind masina joasa
s-au dovedit a fi puuuutin sus...asa ca le-am mai lasat foarte putin fata de semnele trasate. asa ca o idee...linia cutoff-ului tau trebuie sa fie sub oglinda lu' auto din dreapta fata a ta.
nu incerca sa te duci sa le reglezi la service ca nu o sa-ti iasa. lupele nu sunt perfect centrate pe oglinda si nu se pupa reglajul de aproape cu cel din departare.
Spor la treaba:D
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

25 Noi 2015, 08:37

Le aveam coborate in pozitia 1 de la reglajul faruri. Pe 0 bat ok, doar ca pe drumurile denivelate sau in varf de deal imi mai iau flashuri de la cei de pe contrasens. Le tin pe 0 cand merg in afara localitatii cu viteza. La un moment dat in clip se observa cand ies din localitate se mareste raza de bataie a farurilor si cand ma apropii de urmatoarea localitate le cobor la 1. Pe camera oricum nu se vede ca in realitate, ma refer ca aparatul (aici fiind vorba de o filmare cu telefonul) nu reuseste sa surprinda lumina emisa decat unde focalizeaza, la mine focalizarea era pe centrul drumului, de asta pare ca pe lateral, pe marginea drumului nu lumineaza, dar lumineaza si acolo dar nu la fel de tare.
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

28 Noi 2015, 09:33

Revin cu un alt video filmat pe carosabil umed pt cei interesati cam cum se vede cu Xenon pe lupe Morimoto. Bineinteles ca in functie de setupul respectiv poti avea mai multa lumina pe sosea sau mai putina. In cazul meu cam asa arata : https://www.youtube.com/watch?v=_4lwEvAjsHY

Am avut discutii cu mai multi care sustineau sus si tare ca pe ploaie, carosabil umed vezi mai bine cu halogenul...in cazul meu sigur nu e asa. Am filmare pe carosabil umed cu halogen - Osram Night Breaker si era mai slaba lumina, daca folosesti xenon de 6000K intr-adevar nu vei vedea nimic pe ploaie, dar cu temperatura de culoare OEM sigur nu te poti plange.
 
5inci
Mesaje: 119
Membru din: 13 Sep 2014, 09:20
Localitate: Curtea de Arges
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

28 Noi 2015, 11:15

Eu am la fel Xenon pe lupe Morimoto , iar pe carosabil ud cand ploua nu imi place deloc cum se vede.Cand dau faza lunga si se aprinde si halogenul parca se vede mai bine.

L.E - Posibil eu sa am lumina 5500k si sa fie mai albastruie si de aici sa fie problema.
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

28 Noi 2015, 13:08

Sigur e de la becuri. Daca ai 5500K e diminuata mult lumina pe carosabil umed. Pe ploaie luminozitatea scade drastic indiferent ca ai halogen, xenon sau led. Doar sa ai xenon pe 3000K, numai ca te dor ochii de la lumina aia galbena.
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

02 Dec 2015, 09:59

eu am de 5000. se vede formidabil:x
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

06 Dec 2015, 13:55

Am avut probleme cu farurile (au pocnit reglajele) si le-am desfacut iar si am dat jos si lupele...si asa se cam uita urat la mine politia cand treceam pe langa ei. Imi pare rau, daca fac acum o comparatie cu halogenul, vedeam mult mai bine in fata masinii, dar pe lateral tot cu halogenul vad mai bine acum, surprinzator

Intentionez pe viitor sa-mi iau 2 faruri sh si sa-mi montez in ele lupele, dar alte lupe decat cele pe care le am acum. Din ce am vazut pe retrofitlab ce vand ei, adica originalele Morimoto nici nu se pupa cu ce se gaseste la noi. Deduc ca la noi cam toate sunt Generatia 5, sau replici probabil cum am si eu.

https://www.retrofitlab.com/en/xenon-projectors-1

O alta varianta ar fi sa achizitionez cand o sa am suficienti bani 2 faruri sh cu bixenon Valeo care s-au pus din fabrica pe Leon. Doar ca lupele OEM sunt praf de cele mai multe ori si la propriu si la figurat si vor trebui inlocuite, deci investitie muult mai mare, nu mai zic de becurile originale D1S ce costuri au :shock:

Se gasesc la noi lupe Morimoto de la mama lor ? Adica nu replici, si generatii de acum 5 ani.

 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

07 Dec 2015, 00:44

dap...tot la baiatul de la care ti-am recomandat sa iei masticul. ia din nou legatura cu el....cere'i lupele de 3'' generatia noua...eventual ii zici: ce i'ai dat CCI-ului, ca stie omul. si iti garantez ca o sa fi super multumit:X
Imagine

doar poza asta o am asa ca orientare:)
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

07 Dec 2015, 08:13

Sunt versiunea 6.1 ? Ca cele din articolul de mai jos ? Am vazut ca generatia 6.0 si 6.1 au oglinda diferita, mai lata in partea superioara si de aici si lumina mai buna pe laterale noaptea. 6.1 fata de 6.0 au si filetul mai lung fiind usor de prins pe multe faruri halogen.



https://www.retrofitlab.com/blog/mini-h ... -compared/
P.S: Am vorbit cu cei de la Retrofitlab si ei imi spun ca generatiile noi de lupe Morimoto sunt doar pe 2.5" si ca nu este diferenta la lumina emisa pe sosea intre lupa de 3" si cea 2.5", diferenta consta doar in design, cele de 3" fiind destinate pt farurile mai mari.


Imagine
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

31 Dec 2015, 10:57

Am stopat pe moment proiectul cu lupele. In vara, e posibil sa fac din nou retrofitul, sa iau niste lupe mai performante, ori de la noi, ori de afara si 2 faruri normale cu halogen. Asta ar fi prima varianta, a doua varianta la care inclin mai mult e sa iau direct 2 faruri originale cu xenon pt Leon. Am inteles ca se pot pune cu adaptoare. Centrala mea suporta xenon, stiu ca am vazut optiuni acolo cand mi-am activat Leaving Home si alte functii. Ce nu stiu e, daca pot beneficia de reglaj pe inaltime la faruri din butonul de pe consola. Nu prea am gasit pe net nimic edificator, unii zic ca nu merge reglajul electric, altii zic ca merge. A incercat cineva varianta asta ?
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

15 Ian 2016, 18:21

am vrut si eu sa fac aroganta asta dar m-am lasat pagubas! implica multe costuri....lupele vibreaza foarte tare comparativ cu halogenele(dar nu se vede din cauza cutoff-ului slab).
farurile se gasesc foarte greu SH , iar noi sunt scumpe...si daca tot le iei noi...mai bine mai investeti putin si faci tot sistemul OEM! :)
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

15 Ian 2016, 19:20

Farurile xenon OEM NU pot fi reglate de la butonul din interior. Motorasele de reglaj sunt diferite la xenon fata de halogen si sunt controlate de o unitate suplimentara, ce preia informatii de la senzorii de autolevelling.

Poti pune faruri xenon fara senzori de autolevelling (doar cu conexiunile pt. shutterul de la faza lunga), insa nu vei beneficia de reglaj. Se regleaza mecanic, de la suruburile de reglaj de pe fiecare far si asa raman.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

16 Ian 2016, 10:25

Multumesc pt raspunsuri. M-am lamurit si cu aspectul asta, daca pun in balanta partea financiara implicata, nu renteaza, numai senzorii de autoleveling se duc in 300 de Euro. O sa trec inapoi la retrofit cu Mini H1. Sunt o varietate de lupe Mini H1 pe piata de nu mai stiu de unde sa cumperi si ce sa cumperi, toate denumite generic Morimoto (dar nu sunt cele originale Morimoto vandute de RetrofitSource sau Retrofitlab care costa peste 100 $). Pe mine ma intereseaza ca lumina degajata sa acopere un unghi cat mai larg pe sosea, nu numai in fata masinii.
 
Avatar utilizator
ham04
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2014, 21:30
Localitate: Neamt

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

11 Mai 2016, 19:24

Am revenit...de vreo 2 saptamani am montate pe masina un set de lupe Mini H1 de 2.5" achizitionate de la Performance Auto. Nu pot sa zic decat wow...lumina e super pe sosea, de departe sunt peste multe masini cu instalatii originale de xenon. Pe un drum cu 4 benzi lumina pe laterale e din sant in sant pe sosea. Daca stiam achiztionam de la ei de prima data, super lupe, super pret http://www.performanceauto.ro/proiectoa ... h2-50.html. Mentionez ca am farul stang un pic matuit si becurile sunt pe final de viata, deci in conditii mai bune cu siguranta ar fi un plus de lumina pe sosea, dar chiar si asa, lupele isi merita banii, dupa o zi de munca cu farurile, rezultatul m-a uns la suflet.

E o placere sa conduc noaptea acum.



Imagine
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Faruri xenon Leon 1P Facelift

20 Mai 2016, 11:43

@ham 04 ,ce ornamente ai pe lupe?
Parca difera de ce am eu, asa mi se pare
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori