Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sorinm
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 09 Noi 2011, 21:44

Intrebare revizie Leon 1.4 TSI 123 cp

09 Noi 2011, 23:03

Buna ziua,

Cu riscul de a nu fi incadrat topicul in sectiunea corecta, vreau sa stiu ce trebuie schimbat la revizia de la 40.000 Km la un Leon 1.4 TSI 2010.

M-am uitat peste topicul de revizii dar nu am inteles daca trebuie sa schimb filtrul de aer si de polen.

Curelele la cat se schimba ? Dar cea de distributie ?

Ce ulei imi recomandati sa folosesc, 5W30 sau 5W40 ?

Are filtru de benzina ?

Multumesc anticipat!
 
Avatar utilizator
kosssmin
Mesaje: 5
Membru din: 20 Oct 2011, 10:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare revizie Leon 1.4 TSI 123 cp

10 Noi 2011, 10:44

Te-ai uitat si pe asta? Scrie destul de clar acolo ce anume se schimba si cand.

Ca o clarificare, la 40000 km nu exista revizie. Exista la fiecare 15000 km sau 1 an. Intervale care se masoara de la ultima revizie, care vine intai. Presupun ca fie ai facut revizia anterioara la 25000 km, fie acum se face anul, la 40000 km.

Si ca un exemplu, in mod normal filtrul de polen se schimba fie la fiecare 60.000 km, fie la fiecare 2 ani. Cum tu nu ai facut inca numarul de kilometri, varianta aia cade. Ramane sa te gandesti cat a trecut de la ultima schimbare de filtru (daca ai facut-o vreodata). Cand se fac doi ani, il schimbi.

Citeste atent topicul ala, acolo ai tot ce ai de schimbat si cand.
 
sorinm
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 09 Noi 2011, 21:44

Re: Intrebare revizie Leon 1.4 TSI 123 cp

10 Noi 2011, 21:50

Nu mai conteaza acum..uitati ce nenorocire s-a intamplat.

M-am dus la Dona Constanta cu intentia de a face revizia la 40.000 Km si de a intreba de istoricul masinii.....si SUPRIZA !!!

Masina era gaj la un credit iar ea a fost vanduta desi nu era voie iar primul propietar care a facut creditul disparuse si era urmarit penal.


Masina a fost vanduta unui pusti din Bacau, unde a inmatriculat-o cu nr BC 28 BYE. Probabil ca inca nu era data in urmarire masina de a reusit sa o inmatriculeze.

Pustiul probabil s-a prins ca ceva nu e in ordine cu ea si a dat-o unui samsar din CT care are si un parc auto.


M-am dus cu ea inapoi in locul de unde am luat-o si mi-am recuperat banii, nu stiti ce emotii m-au trecut, am crezut ca am pierdut 9000 euro ..

Aveti grija, masina e un SEAT Leon 1.4 TSI 2010 alb, 37.000 Km, clima, pilot, mp3 cu port usb, comenzi volan, jante pe 17`

O sa postez seria mai incolo pentru a nu se mai imbarliga si altul.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Intrebare revizie Leon 1.4 TSI 123 cp

10 Noi 2011, 22:45

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci cand cumperi o masina este sa te duci la dealer as faci o revizie si sa vezi istoricul.
Bine ca ai recuperat banutii.
Deci te asteptam cu urmatorul leut.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
breakdown
Mesaje: 14
Membru din: 18 Aug 2011, 14:50
Localitate: Cluj Napoca, Romania
Contact:

Re: Intrebare revizie Leon 1.4 TSI 123 cp

17 Iul 2012, 12:31

kosssmin scrie:
Te-ai uitat si pe asta? Scrie destul de clar acolo ce anume se schimba si cand.

Ca o clarificare, la 40000 km nu exista revizie. Exista la fiecare 15000 km sau 1 an. Intervale care se masoara de la ultima revizie, care vine intai. Presupun ca fie ai facut revizia anterioara la 25000 km, fie acum se face anul, la 40000 km.

Si ca un exemplu, in mod normal filtrul de polen se schimba fie la fiecare 60.000 km, fie la fiecare 2 ani. Cum tu nu ai facut inca numarul de kilometri, varianta aia cade. Ramane sa te gandesti cat a trecut de la ultima schimbare de filtru (daca ai facut-o vreodata). Cand se fac doi ani, il schimbi.

Citeste atent topicul ala, acolo ai tot ce ai de schimbat si cand.


Ca un mic update legat de revizii si chestii de genu' asta. Povestea mea o tzar mai complicata, mi-am luat un Leon anul trecut in august din Romania, intre timp m-am mutat in Berlin si acum m-am dus la reprezentanta aici sa imi fac revizia de 1 an. Mi-au facut revizia, no problems, dar oarecum surprins am aflat de la ei ca la noile modele de Seat (din ultimii 2 ani; la masinile VW treaba e mai veche), revizia se face o data la 2 ani, respectiv 2 ani sau ~30.000km (care vine prima), pentru ca sunt modele Longlife. Zicea tipu' ca setarea de 15.000km din bordul masinii mele se poate sa fi fost facuta din gresala asa, si ca de fapt ar fi trebuit sa ma duc doar la anu'.

However, am sapat putin pe subiectul asta longlife si chestia din cate am inteles sta in felul urmator: toata ideea asta de longlife e legata aproape exclusiv (dar nu numai) de tipul uleiului si de filtrele de ulei. Daca pui ulei longlife in masina (e mai scump uleiul, si modelul masinii trebuie sa suporte tipu lasta de ulei pentru ca arhitectura motorului e si ea diferita) si filtre longlife, nu trebuie sa iti faci revizia decat o data la 2 ani (daca masina e noua, iti faci prima revizie dupa 3 ani de la cumparare, iar apoi din 2 in 2).

Mergand mai departe, m-am intrebat de ce, cand mi-am luat masina nu mi-a zis nimeni nimic despre asa ceva, in Romania. Apoi, discutand cu un amic care e mai la zi cu informatii de genul asta, zicea ca in Romania nu se foloseste odata pentru ca uleiul e mai scump, si apoi, zicea ca in Romania oricum, la cat praf e in aer nu rezista filtrele 2 ani neschimbate, indiferent. In plus, masinile longlife sunt facute pentru tari cu multi km de autostrada, ceea ce in Romania nu e cazul.

En fin, mi-am facut revizia, mi-au pus ulei si filtre longlife si mai trebuie sa ma duc dupa ~30.000km la revizie (masina inca nu ma atentioneaza ca bordul nu s-a actualizat). Pe de o parte vroiam sa impartasesc cu voi chestia asta, si pe de alta parte sa va intreb daca aveti informatii mai multe despre longlife-ul asta, de ce in Romania nu se foloseste, cum s-ar putea totusi profita de el, etc. Discutia e deschisa, poate deschidem si un topic diferit daca sunt amatori.

Cheers!
"Find something that makes you happy and do it. Cause everything else is just background noise"
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare revizie Leon 1.4 TSI 123 cp

17 Iul 2012, 13:49

pai e adevarata chestia cu filtrele. eu fac revizia cam la jumatate de an si filtrul de aer e pilaf. nu vreau sa ma gandesc cum ar arata unul tinut 2 ani...
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare revizie Leon 1.4 TSI 123 cp

17 Iul 2012, 17:48

La filtre si ulei nu vad de ce ai vrea sa te zgarcesti. Nu este cine stie ce ca si cost, si poti sa le schimbi si singur (cel putin eu asa fac cu filtrul de aer, il schimb de minim 2 ori pe an). Iar la ulei poti sa il iei de pe net si sa il schimbi unde vrei tu oricat de des. Eu schimb uleiul cam la 8-9k km, si intr-adevar filtrul de aer este muci chiar si la jumatate de an.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

 
Avatar utilizator
breakdown
Mesaje: 14
Membru din: 18 Aug 2011, 14:50
Localitate: Cluj Napoca, Romania
Contact:

Re: Intrebare revizie Leon 1.4 TSI 123 cp

18 Iul 2012, 00:48

OK guys, nu era vorba de zgarcit sau de schimbat singur sau chestii de-astea. Eram curios daca stiti de conceptul asta "Longlife", ce e, cu ce se mananca, de ce in Romania nu e implementat (ce am zis eu erau doar banuieli), etc. Nu era o dilema, era o curiozitate :D

Cheers!
"Find something that makes you happy and do it. Cause everything else is just background noise"

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori